Czego nie wolno robić w ciąży? Przesądy ciążowe wciąż mają się dobrze

2021-09-17 11:56
Przesądy w ciąży czyli czego (zdaniem niektórych) nie wolno robić kobiecie w ciąży
Autor: Getty Images Przesądy w ciąży czyli czego (zdaniem niektórych) nie wolno robić kobiecie w ciąży

Przesądy w ciąży są często nadinterpretowane, a w rzeczywistości nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Choć większość z nich wynika z troski, nie wszystkie rady mają uzasadnienie. Wciąż jednak wiele ciężarnych wierzy w ciążowe przesądy. Oto te najpopularniejsze.

W ciążowe przesądy się wierzy lub nie, ale nawet jeśli przyszła mama uważa je za bujdę, zwykle na wszelki wypadek woli postępować według nich niż ryzykować samospełnienie się niekorzystnych scenariuszy.

Jakie przesądy ciążowe są najczęściej przestrzegane przez ciężarne? Oczywiście te, które mają niejako wpłynąć na zdrowie i charakter dziecka...

Oczywiście wszystkie przesądy ciążowe z poniższej listy traktuj z przymrużeniem oka. Nie bierz ich na serio. Sama wiesz, co dobre dla ciebie i twojego dziecka.

1. Jeśli chcesz, by twoje dziecko było praworęczne, staraj się nie denerwować przez całą ciążę

Wiemy, że to prawie niemożliwe. Wszak stres w ciąży bywa naturalnym odczuciem związanym z obawami przed tym, co nas czeka.

A jednak, droga mamo, warto wyluzować i nie przejmować się zbytnio. No chyba, że twoje dziecko ma być mańkutem... Wtedy stres pożądany.

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

2. By maluch nie miał zeza, trzymaj się z dala od dziurek od klucza i wizjerów

Tak, tak jednym z zabobonów ciążowych jest założenie, że podglądanie przez dziurkę w drzwiach może skutkować tym, że twoje dziecko będzie miało problem ze wzrokiem. Chore oczy u dziecka może wywołać również mierzenie przez ciężarną korekcyjnych okularów.

3. By dziecko było ładne - unikaj patrzenia na brzydkich ludzi

W ciąży otaczaj się ładnymi osobami, bez wad, o twoim kolorze skóry. To kolejny przesąd o ciąży, który sugeruje, że jeśli zbyt dużo będziesz przebywała i przyglądała się osobom mało atrakcyjnym, twoja pociecha nie będzie grzeszyć urodą lub będzie wyraźnie różnić się od innych pod względem swojej fizyczności.

4. Jeżeli chcesz, by twoje dziecko było mądre - przez całą ciążę omijaj fryzjera dużym łukiem

Jeśli bowiem tylko obetniesz swoje włosy w ciągu tych 9 miesięcy, maluch nie będzie mądry. Zgodnie z analogią - krótkie włosy matki to krótki rozum dziecka. Fryzjerski przesąd dla ciężarnych dotyczy również farbowania. Mama nie powinna zmieniać koloru włosów w czasie ciąży, bo urodzi rude dziecko.

Czytaj: Przesądy ciążowe związane z chrzcinami

5. Nie chcesz, by twoje dziecko było płaczkiem? Staraj się nie płakać w ciąży i... unikaj patrzenia prosto w słońce

Jeśli w ciąży oślepi cię słońce, bądź gotowa na to, że maluch po urodzeniu będzie często zanosił się płaczem. Wniosek? Droga przyszła mamo, ciążę warto przechodzić w okularach przeciwsłonecznych.

6. Jeśli pragniesz urodzić dziecko, które nie ma problemów ze słuchem, będąc w kościele, nie słuchaj zapowiedzi ślubnych

Każdy takie zdarzenie może powodować to, że twoja pociecha urodzi się głucha. Dla jej bezpieczeństwa opuszczaj kościół przed duszpasterskimi ogłoszeniami lub po prostu na ich czas zatykaj uszy.

7. Nie funduj dziecku krzywych nóg i dlatego nie siadaj w ciąży po turecku 

Szczególnie, jeśli spodziewasz się dziewczynki, nie powinno być to dla ciebie obojętne. Warto zatem kontrolować swój sposób siadania w imię zgrabności swojego dziecka.

8. Jeśli w ciąży będziesz unikać zmywania naczyń, twoje dziecko w przyszłości nie będzie mieć problemu z alkoholem

Jak widać, przesądy mogą też uchronić przed zgubnym nałogiem. Wystarczy jednak ochlapać brzuch wodą podczas mycia naczyń i alkoholizm dziecka gwarantowany.

Zobacz: Kształt brzucha w ciąży a wielkość dziecka

9. Chcesz mieć dziecko-geniusza? Czytaj w ciąży jak najwięcej mądrych książek

Ta książkowa wiedza z pewnością przeniknie do mózgu nienarodzonego malucha. Zgodnie z tym przesądem ciążowym, jeśli chcesz stworzyć małego Einsteina - przeczytaj encyklopedię. Najlepiej kilka razy.

10. Jeśli zależy ci na tym, by dziecko nie weszło w przyszłości na złą drogę, zrezygnuj z makijażu w ciąży 

Mówi się, że makijaż w ciąży może mieć przykre konsekwencje dla zachowania dziecka w dorosłym życiu i np. sprawić, że się w tym życiu pogubi.

Oczywiście, powyższe rady należy traktować z przymrużeniem oka. Przesądy dla ciężarnych to pozostałość po ludowych wierzeniach i cechowały dawne czasy, gdy wiedza medyczna była na niskim poziomie. Przesądy miały dać wytłumaczenie prostym i niewykształconym ludziom, dlaczego nowo narodzone dzieci chorują lub różnią się od innych. Pamiętaj więc, droga mamo - żaden przesąd nie został nigdy udowodniony i nie warto w nie wierzyć. Ani zdrowie, ani charakter dziecka nie zależą od zabobonów.

Zobacz: Współczesne przesądy czyli fakty i mity o tym, co szkodzi w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza