Przesądy w ciąży - poznaj 10 najpopularniejszych przesądów ciążowych

2015-12-15 13:05 Anna Kuliberda
Obawy w ciąży
Autor: photos.com|_photos.com|thinkstockphotos.com Obawy w ciąży rozwiejesz, jeśli przygotujesz się do tego, co cię czeka. Spisz sobie plan i realizuj kolejne punkty.

Przesądy w ciąży są często nadinterpretowane, a w rzeczywistości nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Część z usłyszanych przez przyszłą mamę rad to właśnie przesądy ciążowe. Choć większość z nich wynika z troski, nie wszystkie rady mają uzasadnienie. Mimo to duża część przyszłych mam nadal wierzy w zabobony ciążowe.

W ciążowe przesądy się wierzy lub nie, ale nawet jeśli przyszła mama uważa je za bujdę, zwykle na wszelki wypadek woli postępować według nich niż ryzykować samospełnienie się niekorzystnych scenariuszy. Jakie przesądy ciążowe są najczęściej przestrzegane przez ciężarne? Oczywiście te, które mają niejako wpłynąć na zdrowie i charakter dziecka.

Czytaj także: Współczesne przesądy, czyli fakty i mity, co szkodzi w ciąży

10 przesądów ciążowych, które powinna znać przyszła mama

1. Jeśli chcesz, by twoje dziecko było praworęczne, staraj się nie denerwować przez całą ciążę. Wiemy, że to prawie niemożliwe. Wszak, stres w ciąży bywa naturalnym odczuciem związanym z obawami przed tym, co nas czeka. A jednak, droga mamo, warto wyluzować i nie przejmować się zbytnio. No chyba, że twoje dziecko ma być mańkutem. Wtedy stres pożądany.

2. By maluch nie miał zeza, trzymaj się z dala od dziurek od klucza i wizjerów. Tak, tak jednym z zabobonów ciążowych jest założenie, że podglądanie przez dziurkę w drzwiach może skutkować tym, że twoje dziecko będzie miało problem ze wzrokiem. Chore oczy u dziecka może wywołać również mierzenie przez ciężarną korekcyjnych okularów.

3. By dziecko było ładne - unikaj patrzenia na brzydkich ludzi. W ciąży otaczaj się ładnymi osobami, bez wad, o twoim kolorze skóry. To kolejny przesąd o ciąży, który sugeruje, że jeśli zbyt dużo bedziesz przebywała i przygladała się osobom mało atrakcyjnym, twoja pociecha nie będzie grzeszyć urodą lub będzie wyraźnie różnić się od innych pod względem swojej fizyczności.

4. Jeżeli chcesz, by twoje dziecko było mądre - przez całą ciążę omijaj fryzjera dużym łukiem. Jeśli bowiem tylko obetniesz swoje włosy w ciągu tych 9 miesięcy, maluch nie będzie mądry. Zgodnie z analogią - krótkie włosy matki to krótki rozum dziecka. Fryzjerski przesąd dla ciężarnych dotyczy również farbowania. Mama nie powinna zmieniać koloru włosów w czasie ciąży, bo urodzi rude dziecko.

Czytaj także: Przesądy ciążowe związane ze chrzcinami

5. Nie chcesz, by twoje dziecko było płaczkiem? Staraj się nie płakać w ciąży i... unikaj patrzenia prosto w słońce.  Jeśli w ciąży oślepi cię słońce, bądź gotowa na to, że maluch po urodzeniu będzie często zanosił się płaczem. Wniosek? Droga przyszła mamo, ciążę warto przechodzić w okularach przeciwsłonecznych.

6. Jeśli pragniesz urodzić dziecko, które nie ma problemów ze słuchem, będąc w kościele, nie słuchaj zapowiedzi ślubnych. Każdy takie zdarzenie może powodować to, że twoja pociecha urodzi się głucha. Dla jej bezpieczeństwa opuszczaj kościół przed duszpasterskimi ogłoszeniami lub po prostu na ich czas zatykaj uszy.

7. Nie funduj dziecku krzywych nóg i dlatego nie siadaj w ciąży po turecku. Szczególnie, jeśli spodziewasz się dziewczynki, nie powinno być to dla ciebie obojętne. Warto zatem kontrolować swój sposób siadania w imię zgrabności swojego dziecka.

8. Jeśli w ciąży będziesz unikać zmywania naczyń, twoje dziecko w przyszłości nie będzie mieć problemu z alkoholem. Jak widać, przesądy mogą też uchronić przed zgubnym nałogiem. Wystarczy jednak ochlapać brzuch wodą podczas mycia naczyń i alkoholizm dziecka gwarantowany.

Przeczytaj również: Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka

9. Chcesz mieć dziecko-geniusza? Czytaj w ciąży jak najwięcej mądrych książek. Ta książkowa wiedza z pewnością przeniknie do mózgu nienarodzonego malucha. Zgodnie z tym przęsądem ciążowym, jeśli chcesz stworzyć małego Einsteina - przeczytaj encyklopedię. Najlepiej kilka razy.

10. Jeśli zależy ci na tym, by dziecko nie weszło w przyszłości na złą drogę, zrezygnuj z makijażu w ciąży. Mówi się, że makijaż w ciąży może mieć przykre konsekwencje dla zachowania dziecka w dorosłym życiu i np. sprawić, że się w tym życiu pogubi.

Oczywiście, powyższe rady należy traktować z przymrużeniem oka. Przesądy dla ciężarnych to pozostałość po ludowych wierzeniach i cechowały dawne czasy, gdy wiedza medyczna była na niskim poziomie. Przesądy miały dać wytłumaczenie prostym i niewykształconym ludziom, dlaczego nowo narodzone dzieci chorują lub różnią się od innych. Pamiętaj więc, droga mamo - żaden przesąd nie został nigdy udowodniony i nie warto w nie wierzyć. Ani zdrowie, ani charakter dziecka nie zależą od zabobonów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE