Spis treści
- Brzuszek w ciąży: dotykaj, głaszcz, pieść
- Brzuszek w ciąży: ubierz go w piękną bieliznę
- Brzuszek w ciąży: niech śpi po królewsku
- Brzuszek w ciąży: dbaj o jego bezpieczeństwo w samochodzie
- Jedno spojrzenie na brzuszek i... już wiadomo?
- Brzuszek w ciąży: uchroń go przed rozstępami
- Brzuszek w ciąży: porozmawiaj z nim
- Brzuszek w ciąży: zrób mu masaż
- Rośnij duży, okrąglutki
- Brzuszek w ciąży: poddaj go urodowemu rytuałowi
- Brzuszek w ciąży: zaserwuj mu dobry posiłek
- Brzuszek w ciąży: zafunduj mu rozsądną dawkę ruchu
Brzuszek w ciąży: ubierz go w piękną bieliznę
Powiedzmy to sobie wprost – zakładając zmysłową bieliznę, nie myślisz o dopieszczeniu brzucha, lecz raczej o swoim samopoczuciu. Ale gdy ty będziesz czuła się kobieco i seksownie, zyska także twój brzuszek, a konkretnie – jego lokator, bo dotrą do niego twoje hormony szczęścia. Warto zdecydować się na figi lub bokserki z niskim stanem, by gumka znalazła się pod brzuchem. Wybierz zmysłowy kolor (np. czerwony) oraz seksowny materiał (np. miękką, elastyczną koronkę). Bielizna sprzed ciąży może być teraz za mała i założysz ją ponownie dopiero po porodzie. Możesz także wybrać majtki z tzw. panelem ciążowym, który będzie zakrywał brzuch. To dobre rozwiązanie na zimę, kiedy przyda się kolejna warstwa ubrania, dająca brzuszkowi miłe ciepło.
Brzuszek w ciąży: niech śpi po królewsku
Leżenie na okrągłym brzuszku jest niezdrowe, a poza tym po prostu niewygodne. Uwielbiasz tę pozycję i nadal chciałabyś tak spać? W ciągu nocy raczej na pewno się tak nie ułożysz, bo instynktownie będziesz unikała leżenia na brzuchu. Wbrew pozorom, kontrolujesz więc tę sytuację. Natomiast przed snem wcale nie jesteś skazana na układanie się w pozycji na boku. Możesz zaopatrzyć się w specjalną, ogromną poduchę w kształcie litery C (np. kojec Motherhood), na której można układać się w pozycji pośredniej – nie dokładnie na boku, ale też nie na brzuszku – po prostu wygodnie. Taka poduszka to zakup na dłużej. Po porodzie ułatwi ci karmienie piersią, bo będziesz układała na niej maleństwo.
Ciało kobiety w ciąży jest piękne. Łagodne rysy twarzy, bujna fryzura, pełne piersi i... okrągły brzuch. To jedyny czas, kiedy kobieta nie martwi się brakiem talii, a zachwyca rosnącym brzuszkiem. Inni też zwracają uwagę na okrągłości i jak najbardziej pożądane są komplementy w stylu: „Ale pięknie rośnie ci brzuszek”, „O, jaki duży jest już twój brzuch”. Bo powiększanie się brzuszka w ciąży to sygnał, że ciąża się rozwija, a malec rośnie. Kiedy więc gładzisz swoje okrągłości, nawiązujesz pierwszą więź z dzieckiem. Ono uwielbia twój dotyk, co w pewnym momencie sama zaobserwujesz, czując, jak zbliża się do twojej dłoni, jak zaczepia cię mocniejszymi kopnięciami. Ale nie tylko twój dotyk sprawia dziecku przyjemność. W ciągu dziewięciu miesięcy rozpieszczaj ciążowy brzuszek do woli. Warto. Odwdzięczy ci się pięknym wyglądem, zdrową kondycją i... zadowoleniem małego lokatora.
Brzuszek w ciąży: dotykaj, głaszcz, pieść
Chyba każda przyszła mama z utęsknieniem oczekuje pierwszych ruchów dziecka. Jeśli jesteś szczupła albo to twoja kolejna ciąża, poczujesz je już nawet w 16.–18. tygodniu. A jeżeli masz nieco więcej tłuszczyku lub po raz pierwszy spodziewasz się dziecka, to dopiero około 20. tygodnia. Jak to będzie? Przyszłe mamy nadal nie uzgodniły wspólnej wersji i opisują pierwsze ruchy swego dziecka w różny sposób. Wyczekuj więc bulgotania, burczenia czy drżenia wewnątrz brzucha. Wkrótce te odczucia zmienią się w konkretne, silne kuksańce oraz solidne kopniaki. Malec będzie uaktywniał się zwłaszcza po posiłku. Możesz wtedy położyć się na lewym boku i wyczekiwać ruchów. Czujesz, że maleństwo przytula się do ścianek brzucha i obserwujesz wybrzuszenia pod skórą? Pogładź to miejsce lub połóż na nim dłoń. Maleństwo tylko na to czeka...
Rośnij duży, okrąglutki
Około 4.–5. miesiąca brzuszek zaczyna się ładnie zaokrąglać. U szczupłej kobiety brzuszek zwykle zarysowuje się wcześniej niż u kobiety o obfitych kształtach. Niewielki, okrągły brzuszek najczęściej noszą wysportowane panie, które mogą się pochwalić silnymi mięśniami brzucha. Natomiast brzuszek w kształcie owalu mają zwykle kobiety, które stronią od wysiłku fizycznego lub są przy kości. Rozciągnięte mięśnie mniej skutecznie podtrzymują rosnącą macicę.
Brzuszek w ciąży: dbaj o jego bezpieczeństwo w samochodzie
Choć kodeks drogowy pozwala ci na jazdę bez pasów, zachęcamy, byś jednak nie korzystała z tego prawa. To ważne, bo od prawidłowego założenia pasów zależy bezpieczeństwo twoje i dziecka. Pamiętaj, że nawet będąc wyśmienitym kierowcą, nie możesz być pewna, że inni użytkownicy dróg też dobrze radzą sobie za kółkiem. Dlatego zawsze, także gdy jesteś pasażerem, zapinaj pasy. Aby było ci wygodnie, przeprowadź dolny pas pod brzuszkiem, jak najbliżej ud, zaś górny między piersiami i nad mostkiem. Przed uciskiem teraz chronią cię również ciepłe ubrania.
Jedno spojrzenie na brzuszek i... już wiadomo?
W czasach, gdy o badaniu USG żadna kobieta nawet nie marzyła, oceniano ciążę oraz rozwój dziecka, oglądając brzuch przyszłej mamy. Jego pokaźny rozmiar miał świadczyć o wielkości dziecka, zaś kształt – o płci. Znasz te historie? Czy ty również słyszałaś od leciwej sąsiadki, że nosisz synka, bo twój brzuszek jest spiczasty? To mit, którym nie warto się przejmować. Natomiast kształt często zależy od ułożenia dziecka: brzuszek jak piłeczka oznacza, że malec leży główką w górę lub dół, a brzuszek rozłożysty, rozlany na boki – to znak, że dziecko leży w poprzek. Rozmiar twego brzucha zależy nie tylko od wielkości dziecka, ale też od ilości wód płodowych. Wielkość brzucha pozwala także w przybliżeniu przepowiedzieć termin zbliżającego się porodu. Zaawansowanie ciąży można bowiem ocenić po wysokości dna macicy, które pod koniec ciąży znajduje się tuż pod mostkiem – do 36.–37. tygodnia ciąży macica osiąga najwyższe położenie, a im macica jest wyżej, tym okazalszy wydaje się brzuch; na 2–3 tygodnie przed porodem brzuszek obniża się.
Brzuszek w ciąży: uchroń go przed rozstępami
Szacuje się, że rozstępy na brzuszku pojawiają się u około 60 proc. ciężarnych. Możesz być wśród 40 proc. przyszłych mam, które cieszą się nienaganną skórą. Jak to zrobić? Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągnięcia skóry przez powiększającą się macicę. Skóra traci elastyczność, gdyż na skutek działania glikokortykosteroidów, hormonów wydzielanych przez nadnercza, włókna kolagenu i elastyny stają się mniej odporne na uszkodzenia. A gdy skóra przez dłuższy czas poddawana jest silnemu rozciąganiu, włókna kolagenu i elastyny wreszcie pękają oraz powstają rozstępy. Warto więc teraz wspomóc je odpowiednią pielęgnacją. Ale nie czekaj na ten czas, gdy brzuszek zacznie rosnąć w ekspresowym tempie. Postaw na profilaktykę, bo gdy rozstępy się pojawią, nie da się ich całkowicie zlikwidować. Zacznij działać od pierwszych dni ciąży.W I trymestrze przede wszystkim nawilżaj skórę, by wzmocnić ją i przygotować na rozciąganie. Już teraz możesz sięgnąć po kosmetyki zapobiegające powstawaniu rozstępów.W II trymestrze brzuszek zaczyna być widoczny i teraz już na pewno nie zapomnisz o wklepywaniu w skórę kosmetyków silnie nawilżających. Brzuszek rośnie, skóra się napina i staje się sucha. Pomogą jej preparaty z kwasem hialuronowym, gliceryną, mocznikiem, alantoiną, pantenolem, olejem parafinowym, olejem z ogórecznika, awokado, ziaren pszenicy, jak również z silnie nawilżającymi kwasami alfahydroksylowymi (AHA), ale w stężeniu do 5 proc., bo wtedy nie wnikają do skóry właściwej, lecz zatrzymują się na poziomie naskórka.W III trymestrze stosowanie kosmetyków przeciwko rozstępom to niemalże obowiązek. W ostatnim trymestrze ciąży wydzielany jest kortyzol, który sprzyja powstawaniu nieestetycznych linii na skórze brzucha. Warto sięgać także po kosmetyki silnie ujędrniające i poprawiające napięcie skóry, np. z ekstraktem z bluszczu, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, skrzypu kasztanowca i z witaminą E.
Brzuszek w ciąży: porozmawiaj z nim
Od około piątego miesiąca ciąży mieszkaniec twojego brzucha doskonale słyszy, co do niego mówisz. Twój głos jest dla dziecka najmilszym dźwiękiem. Opowiadaj więc „brzuszkowi”, co porabiasz i pytaj go, jak się czuje. Nie oczekuj jednak odpowiedzi – przyjdzie dopiero po porodzie, kiedy okaże się, że noworodek doskonale rozpoznaje twój głos i słysząc go, uspokaja się. Zachęcaj również tatusia do rozmów z dzieckiem. Albo włączaj muzykę i razem słuchajcie np. relaksujących dźwięków natury lub utworów Vivaldiego, Mozarta, Bacha albo Schumanna.
Brzuszek w ciąży: zrób mu masaż
Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, śmiało masuj brzuch. Regularnie, delikatnie gładź go całą dłonią, kolistymi, spokojnymi ruchami. Od czasu do czasu delikatnie podszczypuj skórę. Podczas kąpieli możesz użyć szorstkiej gąbki lub rękawicy. Taki masaż będzie przyjemny dla dziecka oraz zapobiegnie powstawaniu rozstępów.
Brzuszek w ciąży: poddaj go urodowemu rytuałowi
Przynajmniej raz w tygodniu poświęć nieco więcej czasu na pielęgnację samego brzuszka. Zafunduj mu kąpiel w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie z dodatkiem pachnącego płynu do kąpieli. Aromat lawendy zrelaksuje, zaś cytrusów – wprawi w dobry nastrój. Zanim wyjdziesz z wanny, zrób brzuszkowi naprzemienny ciepło-zimny prysznic, który usprawni krążenie w skórze i będzie chronić ją przed rozstępami. Następnie wytrzyj go szorstkim ręcznikiem i bez pośpiechu wmasuj krem.
Brzuszek w ciąży: zaserwuj mu dobry posiłek
Brzuszek w ciąży nie lubi potraw smażonych i wzdymających, czyli takich, które powodują dolegliwości żołądkowe i sprawiają, że zamiast skupiać się na mieszkańcu brzucha, szukasz sposobów na przyniesienie sobie ulgi. Proponujemy świeże warzywa i owoce, które usprawnią pracę układu trawiennego i zapobiegną odkładaniu się nadliczbowych kilogramów. Ale uwaga: jeśli należysz do osób, które źle trawią surowiznę, zastąp je jarzynami krótko gotowanymi.
Brzuszek w ciąży: zafunduj mu rozsądną dawkę ruchu
Odpowiedni dla ciąży, zażywany regularnie ruch fizyczny sprawia, że przyszła mama jest w dobrej kondycji. Wpływa też na wygląd brzuszka, bo silne mięśnie, które go podtrzymują, nadają mu zgrabny kształt. Dobre efekty uzyskasz, pływając i uprawiając jogę. Podczas ćwiczeń uwalniane są także hormony szczęścia – trafiają one do lokatora twego brzucha.