5 miesiąc ciąży: czujesz pierwsze ruchy dziecka w coraz większym ciążowym brzuchu

2021-10-04 12:17

5 miesiąc ciąży trwa od 18 tygodnia ciąży do 22 tygodnia ciąży. To połowa 2 trymestru ciąży. Wreszcie zaczynasz czuć ruchy dziecka. To niesamowite uczucie, kiedy pod twoim sercem zaczyna się rozpychać nowe życie, ale może też powodować bóle brzucha.

5 miesiąc ciąży
Autor: Getty images

5 miesiąc ciąży to czas, w którym brzuszek wreszcie staje się widoczny, a ty możesz już czuć ruchy dziecka. Jakie badania trzeba zrobić w 5 miesiącu ciąży?

Spis treści

  1. 5 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Brzuch w 5 miesiącu ciąży
  3. Dolegliwości w 5 miesiącu ciąży
  4. Rady na 5 miesiąc ciąży
  5. Waga i uroda w 5 miesiącu ciąży
  6. Seks w 5 miesiącu ciąży
  7. Badania w 5 miesiącu ciąży
  8. Rozwój dziecka w 5 miesiącu ciąży

5 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

5 miesiąc ciąży przypada od 18 do 22 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

To bardzo emocjonalny czas. Prawdopodobnie pod koniec 5 miesiąca ciąży poczujesz pierwsze, jeszcze bardzo delikatne ruchy dziecka. Będą już one jednak na tyle wyraźne, że nie będziesz miała wątpliwości, skąd pochodzą.

Brzuch w 5 miesiącu ciąży

Te łagodne podrygi płodu w połączeniu z dość wyraźnie zarysowaną już krągłością brzucha zaowocują zwiększeniem poczucia realności twojego odmiennego stanu. Ciesz się tym i celebruj wraz z partnerem i rodziną. Kupuj ciążowe spodnie i spódnice, aby nie uciskać rosnącego brzuszka.

Pamiętaj, że tempo wzrostu brzucha może być różne – u niektórych kobiet pojawia się on nagle z przodu, innym rozlewa się po całym obwodzie stopniowo wraz z upływem czasu.

Jak liczyć ruchy płodu?

Dolegliwości w 5 miesiącu ciąży

Energia nie powinna cię opuszczać w 5 miesiącu ciąży zbyt często. Oczywiście mogą się zdarzać chwilowe spadki witalności i momenty dużego zmęczenia z powodu malejącej ilości snu w ciąży. Nie będą one jednak na razie zbyt dokuczliwe. Jednak pamiętaj o tym, żeby od 5 miesiąca ciąży zadbać o komfort snu. Odpowiednia jego ilość i jakosć pozwoli ci zregenerować organizm i zgromadzić siły na cały dzień.

Uczucie gorąca

W 5 miesiącu ciąży w wyniku działania hormonów ciążowych, zwiększonemu napływowi krwi do skóry oraz przyspieszonej przemianie materii możesz nieustannie odczuwać nadmierne ciepło. Jeśli dodatkowo jest akurat upalne lato lub przebywasz stale w mocno dogrzewanych pomieszczeniach możesz się czuć jak „ugotowana”.

Zawroty głowy

Ponadto w 5 miesiącu ciąży mogą zdarzać ci się zawroty głowy, które spowodowane są między innymi rozszerzeniem naczyń krwionośnych pod wpływem działania progesteronu i obniżeniem ciśnienia krwi, a także niskim stężeniem glukozy we krwi. Noś więc zawsze przy sobie zdrową przekąskę: orzechy, owoc lub baton musli, aby w razie potrzeby uzupełnić poziom cukru.

Pij dużo płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli poczujesz, że robi ci się słabo połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami lub usiądź na krześle z pochyloną między kolana głową.

Bóle spojenia łonowego

Dokuczają ci bóle po bokach i w dolnej części brzucha w 5 miesiącu ciąży? To - mówiąc fachowo - „ból wiązadła obłego”, który wywołany jest rozciąganiem mięśni i wiązadeł podtrzymujących macicę. Ulgę w tym bólu przynosi odpoczynek w wygodnej pozycji.

Ból pleców

Coraz silniejsze bóle pleców dokuczają niemal każdej przyszłej mamie w 5 miesiącu ciąży, gdyż ciało przygotowuje się do porodu. Nieruchome dotychczas stawy biodrowo-krzyżowe zaczynają się rozluźniać, aby przygotować kanał rodny na przejście dziecka.

Rozluźnianie stawów w połączeniu ze sporym brzuchem zaburzają poczucie równowagi, przez co zginasz szyję i odwodzisz ramiona do tyłu, a w dolnej części kręgosłupa powstaje pogłębiona lordoza lędźwiowa i zwiększone napięcie mięśni. To wszystko powoduje ból w 5 miesiącu ciąży, który możesz jednak złagodzić.

Bóle brzucha i skurcze przepowiadające

Ponieważ dziecko rośnie bardzo szybko, również szybko powiększa się twoja macica, rozciągają się też jej więzadła. Proces ten może powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w dole brzucha (podbrzuszu) i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami, np. tzw. skurcze Braxtona-Hicksa.

Czytaj:

Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu!

KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Dobrze wiedzieć

Sposoby na łagodzenie objawów bólu pleców

  • siedź prosto, trzymając nogi na podnóżku. Nie zakładaj nogi na nogę!
  • zmieniaj pozycję, najlepiej co pół godziny wstań i zrób kilka kroków
  • unikaj długiego stania w jednej pozycji
  • unikaj nagłych ruchów i nie dźwigaj
  • noś wygodne buty - szerokie obcasy pomagają utrzymać prawidłową postawę
  • śpij w wygodnej pozycji, najlepiej na długiej poduszce
  • nie sięgaj wysoko
  • ciepła kąpiel łagodzi napięcie mięśni
  • wykonuj ćwiczenia rozluźniające
  • idź do kompetentnego masażysty.

Sposoby na uderzenia gorąca

  • noś luźne ubrania z naturalnych i przewiewnych tkanin
  • ubieraj się na cebulkę, aby w razie potrzeby móc zdjąć jedną czy dwie warstwy
  • unikaj wysiłku fizycznego w czasie, kiedy jest ci bardzo gorąco
  • unikaj mocnego słońca
  • bierz często chłodny prysznic lub kąpiel, chodź popływać na basen
  • pij dużo wody.

Rady na 5 miesiąc ciąży

  • Zacznij ćwiczyć

Podczas ciąży aktywność fizyczna jest bardzo ważna, bo zapobiega obrzękom, zaparciom i nadmiernemu tyciu, zwiększa odporność organizmu, poprawia samopoczucie, dotlenia dziecko, a także usprawnia mięśnie, przygotowując ciało do porodu.

Początek 5. miesiąca to dobry czas na rozpoczęcie ćwiczeń – nie męczą już mdłości i brzuszek nie jest jeszcze duży. Jeśli teraz przyzwyczaisz się do regularnej aktywności fizycznej, łatwiej ci będzie ją kontynuować, gdy brzuszek urośnie. A zatem gimnastykuj się, pływaj, ćwicz jogę albo znajdź inny sposób na aktywność. Ale wcześniej zapytaj o zgodę swojego lekarza.

  • Kontynuuj suplementację

Przyjmuj preparaty zawierające: jod, kwas tłuszczowy DHA i witaminę D3. Szczególnie ważny jest teraz wielonienasycony kwas tłuszczowy DHA, bo potrzebuje go mózg dziecka, który intensywnie się rozwija po 20. tygodniu ciąży. DHA jest też niezbędne do rozwoju siatkówki oka malca, a także zapobiega przedczesnym porodom i niskiej masie urodzeniowej. PTGiP zaleca suplementację DHA „przynajmniej od 20. tygodnia” w dawce 500–600 mg dziennie.

Jesteś pełna energii, rzadziej odczuwasz zmiany nastroju i mdłości. Jeśli do tej pory nie przyjmowałaś preparatów z kwasem DHA, zacznij to robić teraz. Wpływa on korzystnie na rozwój neurologiczny malucha, dlatego należy go łykać przynajmniej od 20. tygodnia ciąży.

  • Zapytaj o płeć

Między 18. a 22 tygodniem wykonuje się zwykle badanie USG, tzw. połówkowe. Na tym etapie ciąży lekarz bez problemu już zobaczy, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę (chyba że malec źle się ułoży). Nie przegap tego badania, bo oprócz płci specjalista ocenia na nim anatomię płodu i wykrywa ewentualne wady rozwojowe.

  • Zrezygnuj z roweru

Aktywność przyszłej mamy jest bardzo ważna – zapobiega nadwadze i przygotowuje jej ciało (kondycyjnie i sprawnościowo) do porodu. O ile do tej pory mogłaś ćwiczyć tak jak przed poczęciem, teraz zmień swoje nawyki. Zrezygnuj np. z wycieczek rowerowych, bo jazda na dwóch kółkach grozi upadkiem, a ty masz teraz gorsze poczucie równowagi. Możesz się przesiąść na rower stacjonarny. Zamiast joggingu zacznij chodzić na basen, zapisz się na jogę lub aerobik w wodzie dla ciężarnych.

  • Stosuj preparaty przeciw rozstępom

Rosnący brzuszek i piersi to wyzwanie dla skóry. Jej rozciąganie grozi rozstępami, dlatego zacznij im zapobiegać. Stosuj preparaty (olejki, kremy, balsamy), które poprawiają jej elastyczność, nadają jędrność i stymulują produkcję kolagenu.

  • Kup pierwsze śpioszki

Skoro znasz już płeć dziecka, to pora na kupno pierwszych ubranek – wybierając pierwsze śpioszki dla maleństwa, poczujesz się prawdziwą mamą! Od tego momentu możesz powoli zacząć gromadzić rzeczy dla nowego członka rodziny. Jeśli będziesz robić po kilka zakupów w każdym miesiącu, mniej odczujesz te wydatki w swoim budżecie, niż gdybyś kupowała wszystko naraz.

Czytaj:  Jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Ćwiczenia w ciąży: treningowy program minimum

Waga i uroda w 5 miesiącu ciąży

W 2 trymestrze ciąży twoja waga zacznie rosnąć, całkowity jej przyrost w ciągu tych trzech miesięcy to 5-8 kg. Hormony ciążowe przyspieszają metabolizm i zwiększają przepływ krwi i odżywianie wszystkich komórek ciała. Dzięki temu twoje włosy i paznokcie rosną jak oszalałe, nie nadążasz z ich pielęgnacją. Mimo to one i tak wyglądają pięknie, są błyszczące i zdrowe.

Niestety nie wszystko, co się w związku z tym dzieje w 5 miesiącu ciąży będzie cię zachwycać: niechciane włoski mogą pojawić się również tam, gdzie niekoniecznie chciałabyś je widzieć – na twarzy, ramionach i brzuchu, a paznokcie choć długie, mogą być suche i łatwo się łamać.

W 5. miesiącu ciąży mogą się również pojawić przebarwienia na skórze: linea negra, „maska ciążowa”, zaczerwienienia dłoni i stóp, zasinienia na nogach oraz wykwity: brodawki miękkie, potówki i wysypki. Wszystkie te niedogodności są naturalne i oczywiście przejściowe.

Seks w 5 miesiącu ciąży

5 miesiąc ciąży to czas, kiedy masz ochotę na seks - to też "wina" estrogenu, który wzmaga przepływ krwi w okolicy narządów płciowych, zwiększając pobudzenie seksualne. 

Badania w 5 miesiącu ciąży

W 5. miesiącu ciąży przychodzi czas na połówkowe usg. Wykonuje się je najczęściej pomiędzy 18. tygodniem a 22. tygodniem ciąży. Możesz wtedy zobaczyć swoją pociechę, a nawet poznać jej pleć. Lekarz zmierzy też dziecko i sprawdzi jak się rozwija. Sprawdzi także, czy masz odpowiednią ilość wód płodowych i oceni ułożenie łożyska w 5 miesiącu ciąży.

Rozwój dziecka w 5 miesiącu ciąży

Pod koniec 5. miesiąca ciąży waga dziecka dochodzi do 350 g. Jego wzrost to już całe 25 cm. Ma wysokie czoło i spiczastą brodę, a między nosem a górną wargą pojawia się pionowa bruzda. Kształtują się uszy dziecka, a na powiekach pojawiają się rzęsy. Dzięki temu, że mięśnie karku płodu są już w 5. miesiącu ciąży całkiem mocne, dziecko prosto trzyma głowę.

Maluszek jest coraz silniejszy - jego kości i mięśnie się wzmacniają, dlatego aktywnie trenuje fikołki i kopniaki. Możesz jeszcze ich nie zauważać, bo choć dziecko jest dość duże, to jednak ma jeszcze sporo miejsca w macicy i nie dotyka kończynami jej ścian. Ale możesz też czuć je już dość wyraźnie, zwłaszcza gdy jest to twoja druga ciąża albo jeśli jesteś bardzo szczupła.

Dziecko nabiera odporności, gdyż jego szpik wytwarza już dużo białych krwinek, a pęcherzyki płucne zaczynają wytwarzać surfakant, dzięki któremu stają się one elastyczne. Maluch zaczyna rozróżniać już smaki: słony, kwaśny, gorzki i słodki.

Oczywiście, najbardziej odpowiada mu w słodki smak, ale polubi też inne, jeśli mu w tym pomożesz, urozmaicając swój jadłospis w 5. miesiącu ciąży. To ważne również dla twojej wygody, dzięki  temu dziecko przyzwyczai się do różnorodnych smaków i nie będziesz musiała stosować restrykcyjnej diety w czasie karmienia piersią.

Dziecko chętniej połyka wody płodowe, gdy są słodkawe. Jelita są już w 5. miesiącu ciąży na tyle dojrzałe, że sprawnie ten płyn wydalają. Organiczne resztki zostają jednak zgromadzone w jelicie grubym – będą usunięte dopiero po porodzie w postaci smółki.

W 5. miesiącu ciąży wytwarzają się połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Dziecko ćwiczy swój zmysł równowagi. Czuje, że jest „kołysane”, gdy poruszasz i się i głębiej oddychasz. Dobrze słyszy, odczuwa emocje takie jak ty, lubi (albo nie) różne dźwięki, zapachy i wyraża to swoimi ruchami. Nie przepada za hałasem i skrajnymi temperaturami. Przyjemność sprawia mu dotykanie twarzy i ssanie kciuka.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza