Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

2020-09-18 14:27

Bałagan w pokoju dziecka to zjawisko codzienne, które doskonale zna każdy rodzic. Jeżeli od początku nie przyzwyczaiłaś swojego dziecka, że powinno dbać o ład w swoim pokoju, niełatwo będzie nauczyć go dbania o czystość. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek w swoim pokoju.

Sprzątanie pokoju dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Jeżeli chcesz nauczyć dziecko porządku, zacznij jak najwcześniej, a unikniesz pojawiających się wraz z dojrzewaniem komplikacji odnośnie sprzątania. Jeżeli zamiast zacząć sprzątać w pokoju przedszkolaka, po prostu prosisz go o poukładanie rzeczy, dziecko może nie wiedzieć od czego zacząć. Krzyk i wytykanie dziecku bałaganu w pokoju również nic nie da. Tak jak i zostawianie go samego w pokoju pełnym porozrzucanych zabawek. Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek? 

Spis treści

  1. Małe dziecko nie odróżnia bałaganu od porządku
  2. Jak nauczyć dziecko porządku? Użyj podstępu
  3. Jak nauczyć dziecko porządku? Nie rób bałaganu!
  4. Sprzątaj razem z dzieckiem
  5. System pudełkowy - klucz do sukcesu

Małe dziecko nie odróżnia bałaganu od porządku

Komfortową sytuację mają te mamy, które zaczynają naukę porządku bardzo wcześnie. Oczywiście dziecko między 1 a 2 rokiem życia nie odróżnia porządku od bałaganu, więc nie licz na to, że poukłada wszystko równiutko na półce czy odkurzy pokój.

Możesz jednak powoli wprowadzać odrobinę dyscypliny w jego świat zabawek. Gdy kończycie zabawę misiami, odłóżcie je na miejsce, zanim weźmiecie książeczkę czy wyjmiecie klocki. Im dziecko starsze, tym sprawy się bardziej komplikują. Coraz częściej będziesz słyszeć "nie" lub "mamo, później".

Jak nauczyć dziecko porządku? Użyj podstępu

Metody na krzyk, zmuszanie typu: „nie wyjdziesz na podwórko dopóki nie sprzątniesz”, mogą być skuteczne tylko w niewielu przypadkach. Lepsze efekty przynosi cierpliwość, odrobina perswazji, niekiedy podstęp. Taką sprytną metodą na naukę utrzymywania czystości jest zakup zabawek przypominających sprzęty gospodarstwa domowego.

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Jak nauczyć dziecko porządku? Nie rób bałaganu!

Dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się patrząc na rodziców. Jeśli więc mimo wszystkich twoich starań problem ze sprzątaniem nie znika, przeanalizuj swoje i partnera zachowanie. Czy aby na pewno sami nie robicie bałaganu? Może nie odkładacie rzeczy na miejsce? Nie chowacie książek i płyt tam, skąd je wzięliście?

Dziecko bacznie was obserwuje. Pamiętajcie o tym, że zanim zaczniecie wymagać od malucha, powinniście w pierwszej kolejności zastanowić się, czy sami to robicie. Dzieci szybko wychwytują niekonsekwencję i mają poczucie niesprawiedliwości.

Sprzątaj razem z dzieckiem

Jeśli powiesz "posprzątaj" i pójdziesz gotować obiad, to masz jak w banku, że po powrocie zastaniesz taki sam bałagan w pokoju dziecka. Dzieci nie lubią same robić porządków. Poza tym dwie lalki czy dwa samochodziki faktycznie odłożą na miejsce, ale trzecia zabawka to już nieodparta pokusa, by się nią choć chwilkę pobawić. Dlatego sprzątaj razem z dzieckiem.

System pudełkowy - klucz do sukcesu

Gdy w domu pojawiają się coraz większe ilości zabawek, problem porozrzucanych klocków, lalek, mebelków i kredek w każdym możliwym (i niemożliwym) miejscu zaczyna narastać. Dobrym sposobem na opanowanie tego chaosu są pudełka i kolorowe pojemniki różnej wielkości.

W jednym mogą znaleźć się klocki, w drugim lalki, w trzecim ich ubranka, a w kolejnym zamieszkać misie, itd. System pudełkowy zdecydowanie ułatwia naukę porządku i sprawia, że sprzątanie zabawek nie zajmuje więcej czasu niż kilkanaście minut.

Czytaj: 6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania

Czysty dom - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne

Mądre wychowanie dziecka: jak zadbać o jego rozwój i samodzielność

Jak nauczyć dziecko ubierania się?