Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia

2021-08-17 8:52

Pierwszy rok życia dziecka to okres bardzo intensywnego rozwoju – malec podwaja wówczas swoją wagę i rośnie w zawrotnym tempie. Dowiedz się, jaki jest prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia.

Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia
Autor: Getty Images

Należy pamiętać, że u każdego dziecka przyrost wagi i wzrostu w pierwszym, roku życia przebiega indywidualnie i jest zależny od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia i sposobu odżywiania.

W 1. roku życia dzieci przybierają na wadze średnio około 7,5 kg i rosną około 25 cm. Chłopcy są zwykle wyżsi i ważą więcej w porównaniu ze swoimi rówieśniczkami. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze nie ma potrzeby comiesięcznej kontroli jego wagi i wzrostu – wystarczy, jeśli parametry te sprawdzane są podczas okresowych kontroli lekarskich.

Jeśli jednak wydaje ci się, że twoje dziecko ma niedowagę lub zbyt wolno rośnie, sprawdź w tabelach poniżej, jaka powinna być prawidłowa waga i wzrost dziecka w poszczególnych miesiącach pierwszego roku życia.

Czytaj: Kalendarz ząbkowania. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania?

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?
Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia - dziewczynki
Autor: Redakcja

Zobacz też: Rozszerzanie diety - zalecenia na każdy miesiąc

Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia - chłopcy
Autor: Redakcja

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza