Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia

2019-12-20 12:55
Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia
Autor: Getty Images

Pierwszy rok życia dziecka to okres bardzo intensywnego rozwoju – malec podwaja wówczas swoją wagę i rośnie w zawrotnym tempie. Dowiedz się, jaki jest prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia.

Należy pamiętać, że u każdego dziecka przyrost wagi i wzrostu przebiega indywidualnie i jest zależny od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia i sposobu odżywiania.

W 1. roku życia dzieci przybierają na wadze średnio około 7,5 kg i rosną około 25 cm. Chłopcy są zwykle wyżsi i ważą więcej w porównaniu ze swoimi rówieśniczkami. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze nie ma potrzeby comiesięcznej kontroli jego wagi i wzrostu – wystarczy, jeśli parametry te sprawdzane są podczas okresowych kontroli lekarskich.

Czytaj: Kalendarz ząbkowania. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka i jak ulżyć niemowlakowi podczas ząbkowania?

Jeśli jednak wydaje ci się, że twoje dziecko ma niedowagę lub zbyt wolno rośnie, sprawdź w tabelach poniżej, jaka powinna być prawidłowa waga i wzrost dziecka w poszczególnych miesiącach pierwszego roku życia.

Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia - dziewczynki
Autor: Redakcja

Zobacz też: Rozszerzanie diety - zalecenia na każdy miesiąc

Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 1. roku życia - chłopcy
Autor: Redakcja
M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE