Pranie: jak wywabić plamy z jedzenia z ubranek dziecka

2012-11-26 18:32

Dziecięce ubranka najlepiej prać w przeznaczonych do tego celu proszkach lub płynach. Co jednak robić, gdy dziecko podczas jedzenia lub zabawy poplami ubranie? Oto domowe sposoby na usuwanie najczęstszych plam z jedzenia i nie tylko.

Usuwanie plam z jedzenia

  • plamy z mleka na meblach tapicerowanych i dywanie: wetrzyj w plamę sodę i usuń ją odkurzaczem. Soda usunie zapach i zapobiegnie przebarwieniu tkaniny.
  • plamy z czekolady: usuń tyle czekolady, ile się da. Gąbką nałóż na plamę mieszankę łyżki boraksu i pół litra ciepłej wody albo 2 łyżek octu i szklanki wody. Upierz w ciepłej wodzie.
  • guma do żucia: włóż ubranko do plastikowej torebki, zamknij i włóż do zamrażalnika na 2 godziny. Zeskrob stwardniałą gumę. Jeśli pozostał ślad, namocz w wodzie z octem i upierz.
  • plamy z jajek: do ich usuwania nie używaj gorącej wody, bo białko się zetnie i utrwali. Ubranko namocz w miednicy ze szklanką soli.
Dobrze wiedzieć

Czyszczenie buzi dziecka

Dziecko nie lubi, gdy czyścisz mu buzię z resztek jedzenia i wyrywa się? Nic dziwnego, jeśli robisz to przy pomocy zimnej ściereczki. Upewnij się, że moczysz ją pod ciepłą wodą. A jeśli to możliwe, daj dziecku ściereczkę, niech samo wytrze buzię.

Usuwanie różnych plam

  • zasikany dywan: plamy musisz usunąć natychmiast. Polej ją roztworem ½ szklanki octu z ¾ szklanki wody, poczekaj kilka minut i zbierz gąbką (do środka plamy, nie na zewnątrz). Wytrzyj do sucha.
  • plamy z kredek: pocieraj je szmatką zamoczoną w denaturacie, a następnie upierz. Z podłogi usuniesz je płynem do polerowania srebra, a z drewnianych mebli kawałkiem metalowej waty do szorowania garnków.
  • plamy z trawy: przetrzyj je denaturatem i upierz jak zwykle.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE