Jak pozbyć się plam z dziecięcych ubrań? Oto skuteczne sposoby!

2022-02-15 15:16

Plamy z marchewki, jajek, moczu, kredek czy plamy z trawy na dziecięcych ubraniach to jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Jak wyczyścić zasikany dywan? Czym usunąć plamy z trawy? Oto sposoby, które naprawdę działają.

Jak pozbyć się plam z dziecięcych ubrań?
Autor: Getty images Jak pozbyć się plam z dziecięcych ubrań?

Plamy na dziecięcych ubraniach to przeciwnik, z którym rodzice pociech muszą mierzyć się każdego dnia. Niektóre naprawdę trudno usunąć, zwłaszcza, że trzeba działać natychmiast - inaczej wnikną w tkaninę, a ciepła woda w pralce tylko je utrwali.

Dlatego musisz wiedzieć, czym wywabiać poszczególne rodzaje plam z dziecięcych ubrań. Oczywiście nie szkodząc przy tym materiałom ani tym, którzy będą je nosić.

Dzieci brudzą nie tylko własne ubrania - często "ofiarą" zabawy kredkami bywa kanapa, fotel czy dywan. Warto wiedzieć, jak je wyczyścić.

Spis treści

 1. Usuwanie plam z jedzenia
 2. Czyszczenie buzi dziecka
 3. Usuwanie trudnych plam

Usuwanie plam z jedzenia

 • plamy z mleka na meblach tapicerowanych i dywanie: wetrzyj w plamę sodę, a następnie wciągnij ją odkurzaczem. Soda usunie zapach i zapobiegnie przebarwieniu tkaniny.
 • plamy z czekolady: usuń tyle czekolady, ile zdołasz. Zanurz tkaninę w mleku, a następnie upierz w ciepłej wodzie z mydłem. Innym sposobem jest wykorzystanie sody: wystarczy z sody i wody zrobić papkę, nałożyć na plamę na 10 minut, a następnie uprać ubranie w zimnej wodzie.
 • guma do żucia: włóż ubranko do plastikowej torebki, zamknij i włóż do zamrażalnika na 2 godziny. Zeskrob stwardniałą gumę. Jeśli pozostał ślad, namocz w wodzie z octem i upierz.
 • plamy z jajek: do ich usuwania nie używaj gorącej wody, bo białko się zetnie i utrwali. Ubranko namocz w misce wody ze szklanką soli.
 • plamy z marchewki: namocz ubranie w zimnej wodzie i natrzyj plamę szarym mydłem. Zostaw na 2-3 godziny, następnie upierz w pralce.
 • plamy z rosołu: w świeżą plamę wcieraj mąkę ziemniaczaną, następnie upierz. 

Zobacz też: Ubranka dla niemowląt z second handu - kupować czy nie?

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?
Dobrze wiedzieć

Czyszczenie buzi dziecka

Dziecko nie lubi, gdy czyścisz mu buzię z resztek jedzenia i wyrywa się? Nic dziwnego, jeśli robisz to przy pomocy zimnej ściereczki. Upewnij się, że moczysz ją pod ciepłą wodą. A jeśli to możliwe, daj dziecku ściereczkę, niech samo wytrze buzię.

Usuwanie trudnych plam

 • zasikany dywan: plamy musisz usunąć natychmiast. Polej ją roztworem ½ szklanki octu z ¾ szklanki wody, poczekaj kilka minut i zbierz gąbką (do środka plamy, nie na zewnątrz). Wytrzyj do sucha.
 • plamy z kredek: pocieraj je szmatką zamoczoną w denaturacie, a następnie upierz. Z podłogi usuniesz je płynem do polerowania srebra, a z drewnianych mebli kawałkiem metalowej waty do szorowania garnków.
 • plamy z trawy: przetrzyj je roztworem wody i spirytusu i upierz jak zwykle lub natrzyj sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym (rozrobionym z wodą). W razie potrzeby zabieg powtórz, a następnie upierz ubranie w pralce.
 • plamy z krwi: by się ich pozbyć, nigdy nie mocz ubrania w ciepłej wodzie - tylko je w ten sposób utrwalisz. Aby usunąć plamy z krwi, świeże zasyp solą i odłóż ubranie na godzinę. Następnie upierz w zimnej wodzie. Zamiast soli możesz wykorzystać także sody oczyszczonej.

Czytaj też: Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

Sonda
Czy kupowanie dzieciom drogich ubrań jest właściwe?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza