Jak usunąć rdzę z metalowych sanek? Wszystkie potrzebne produkty masz w kuchni

2023-12-05 15:22

Każdej zimy dzieci czekają na śnieg z utęsknieniem. Gdy w końcu jest, czasami okazuje się, że zimowe sprzęty nie są gotowe. Zardzewiałe sanki to nie powód, by je wyrzucać i kupować nowe. Jak pozbyć się rdzy? Oto 5 bezkosztowych metod, które sprawią, że sanki będą jak nowe. Wszystkie potrzebne produkty masz w kuchni.

5 bezkosztowych metod, które sprawią, że sanki będą jak nowe
Autor: Getty Images 5 bezkosztowych metod, które sprawią, że sanki będą jak nowe

Metalowe sanki, obok tych drewnianych były w czasach PRL-u i w latach 90. klasykiem gatunku. Dopiero później wyparły je plastikowe, lekkie zamienniki. Choć łatwiej podchodzić z nimi pod górkę, to nie ulega wątpliwości, że sanki z naturalnych elementów są przy odpowiedniej konserwacji niezniszczalne, a do tego dużo bardziej praktyczne dla maluchów, dla których są niekiedy podstawowym, zimowym środkiem transportu.

Co zrobić z zardzewiałymi sankami, by nadal nadawały się do użytku? Kilka babcinych metod prosto ze spiżarni sprawi, że będą niemal jak nowe. 

Przeczytaj: Namocz w nim gryzące sweterki i czapki, a będą miękkie. Niezawodny trik z babcinego poradnika

5 sposobów na: niedocenione sporty zimowe

Dowiedz się: Czyścisz dom z pomocą sody i octu? "Lepiej ich nie łącz" - radzi chemiczka

W dawnych czasach nie wyrzucano sprzętów, gdy tylko zaczęły się starzeć. Renowacja była na porządku dziennym, zarówno przy pomocy fachowców, jak i własnymi, domowymi sposobami. O ile z sankami plastikowymi, które dość często się łamią, niewiele zrobimy, o tyle sanki metalowe możemy konserwować. Oto metody naszych babć i mam, o których mało kto już pamięta.

Jak usunąć rdzę z sanek? Ocet dobry na wszystko

Nikogo chyba nie zdziwimy pisząc, że jednym z perfekcyjnych sposobów na rdzę jest użycie octu. To produkt, do którego współczesne panie domu wracają już od kilku lat. Dawniej był on niezbędny przy sprzątaniu i wielu innych domowych czynnościach. Zardzewiałe miejsca wystarczy owinąć szmatką nasączoną w occie. Taki "okład" należy pozostawić na kilka godzin. Po ich upływie rdzę z łatwością usuniemy poprzez szorowanie po powierzchni płóz. 

Cola także wyczyści rdzę

Wiele osób w podobny sposób, co octu, używa coli. Tak samo "wyżera" rdzę, którą później wystarczy spolerować z metalowej nawierzchni. 

Pasta z sody oczyszczonej na rdzę

Sodę oczyszczoną zalewamy niewielką ilością wody do uzyskania konsystencji pasty. Pastą z sody wystarczy wysmarować zardzewiałe płozy i pozostawić na około 2 godziny. Następnie wyszorować strukturę sanek, jakby wykonywało się peeling. 

Pasta z cytryny i soli na zardzewiałe sanki

Podobnie działającą miksturę uzyskamy, łącząc sól z odrobiną soku z cytryny. Dalej postępujemy tak samo, jak przy użyciu pasty z sody oczyszczonej. Część osób chwali sobie także samo pocieranie zardzewiałych miejsc przekrojoną na pół cytryną. 

Solony ziemniak na rdzę

Ten sposób działa jak gąbka peelingująca zardzewiałe sanki. Przekrojony na pół surowy ziemniak wyczyści rdzę dzięki zawartości kwasu szczawiowego, a sól będzie w tym samym czasie polerować i ścierać zniszczone elementy. 

Dowiedz się: Jak prać puchową kurtkę? Zrób to, a będzie puszysta jak chmurka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza