Jak wyczyścić fugi bez szorowania i żrącej chemii? Weź pół szklanki i dodaj do wody

2023-11-24 10:49

Czym wyczyścić fugi, w których osadziły się brud i pleśń? Wcale nie musisz ślęczeć godzinami na kolanach, żeby uporać się z trudnymi zabrudzeniami na fugach, w tym z niebezpieczną szczególnie dla małych dzieci pleśnią. Wystarczy pół szklanki produktu, który na pewno masz w kuchni, oraz dużo cierpliwości.

Jak wyczyścić fugi bez szorowania i żrącej chemii? Weź pół szklanki i dodaj do wody
Autor: Getty Images Jak wyczyścić fugi bez szorowania i żrącej chemii? Weź pół szklanki i dodaj do wody

Czym wyczyścić fugi? Gdy zapytamy o to w sieci, wyszukiwarka podsunie nam cały katalog silnych środków czyszczących, jak choćby osławiony "d-lux fugi". Niestety tego typu płyny są silnie żrące. Już sam zapach może być bardzo duszący, co wymaga porządnego wietrzenia pomieszczeń, w których jest używany (a to trudne w łazience bez okna). Do tego kontakt płynów ze skórą może powodować podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet oparzenia.

Producenci chemii domowej zawsze informują o środkach bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować używając ich wyrobów, ale my - zabiegani w codziennym życiu - często o nich zapominamy. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i domowników - szczególnie, jeśli na pokładzie mamy małe dziecko - lepiej postawić na mniej błyskawiczne, ale za to bardziej bezpieczne sposoby sprzątania.

Jak wyczyścić fugi w łazience?

Czyszczenie fug w łazience nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza gdy mowa o sprzątaniu płytek przy wannie lub kabinie prysznicowej i czyszczeniu brudu, który osiada w fugach. To zmora niemal każdego, bo doczyszczenie tych wąskich przestrzeni z osadu mydła, kamienia, brudu i pleśni czasem wręcz graniczy z cudem.

Czyszczenie fug nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Ale konieczne, jeśli nie chcemy, by rozwinęły się na nich bakterie i pleśń. Nie ma nic gorszego niż pokryte zielono-szarym nalotem przestrzenie pomiędzy płytkami. Doczyszczenie ich jest trudne, dlatego lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i regularnie myć łazienkę. Zaleca się robić to przynajmniej jeden raz w tygodniu.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Jak skutecznie umyć fugi?

Skuteczne okazują się domowe sposoby, które mają tę zaletę, że są w pełni naturalne i bezpieczne. Dzięki temu mogą stosować je kobiety w ciąży albo mamy, które mają w domu małe dzieci. Domowe środki czystości nie mają chemicznego zapachu, nie są tak żrące jak "sklepowa chemia", dlatego można je wykorzystywać do sprzątania całego mieszkania, w tym łazienki.

Aby cieszyć się czystymi fugami, wystarczy do 200 ml ciepłej wody dodać 100 ml octu. Taki roztwór należy wymieszać i nanieść na fugi. Następnie zostawić go na kilkanaście minut, a później umyć fugi jak zawsze. Ocet rozpuści wszystkie zabrudzenia, a fugi będą idealnie czyste i lśniące.

Innym domowym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Sodę oczyszczoną mieszamy z odrobiną ciepłej wody i octu (uwaga na reakcję, do której dochodzi w momencie mieszania sody i octu!). Gotową papkę nakładamy na fugi i czekamy kwadrans lub dłużej, jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe. Po tym czasie przecieramy przestrzenie między płytkami gąbką.

Pamiętajmy, aby w czasie sprzątania trzymać dzieci z dala od środków czystości, a po umyciu fug dokładnie umyć podłogę, by nie pozostały na niej resztki sody i octu, które małe dziecko mogłoby włożyć do ust. To mogłoby się skończyć dla niego bólem brzucha.

Dlaczego pleśń jest szkodliwa?

Regularne czyszczenie fug jest bardzo ważne. Pleśń może być niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Pleśń wytwarza mykotoksyny, które mogą kumulować się w organizmie i przyczyniać do rozwoju chorób onkologicznych. Zarodniki pleśni mogą mieć związek również z białaczką.

Czytaj: Jak sensownie zaplanować świąteczne porządki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza