Jak zlikwidować plamy z jagód? Mamy pokochają ten domowy trik!

2024-07-01 10:46

Świeże wakacyjne owoce są nie tylko pyszne, ale również pełne witamin. Mają jednak spory minus. Są tak soczyste, że nierzadko zostawia po sobie ślad na ubraniach. W szczególności, jeśli chodzi o najmłodszych. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z plamami z jagód i jeżyn?

Jak zlikwidować plamy z jagód? Mamy pokochają ten domowy trik!
Autor: fot. Getty Images Jak zlikwidować plamy z jagód? Mamy pokochają ten domowy trik!

Owocowe plamy na ubraniach są prawdziwą wakacyjną zmorą rodziców. W szczególności jeśli chodzi o taki z jeżyn i jagód. Niektórym może się wydawać, że taka plama jest równoznaczna z koniecznością wymiany ciuszka. Nie jest to jednak prawdziwe. 

Z plamami można sobie łatwo poradzić i to wyłącznie z użyciem domowych środków. Jak więc poradzić sobie z jagodowymi i jeżynowymi plamami na ubraniach? Wystarczy pamiętać o tych sposobach.

Jak poradzić sobie z plamami z jagód? Proste i skuteczne sposoby

Choć pozbycie się jagodowych plam z ubrania może wydawać się niemożliwe, tak naprawdę jest całkiem proste. Jednym z najskuteczniejszych sposobów będzie nic innego niż zalanie ich... sokiem z cytryny. Ważne jest jednak, by pamiętać o tym, że plamę z lewej, jak i z prawej strony materiału. Po tym konieczne będzie spłukanie go letnią wodą. 

Możemy również sięgnąć po stary, sprawdzony ocet. Wystarczy połączyć go z wodą w proporcjach 1:2 i polać tym roztworem świeżą plamę. Jeśli jednak plama już zdążyła zaschnąć, możemy użyć tych samych składników, ale w proporcjach 1:1. Taką mieszankę zostawiamy na plamie przez około godzinę, a następnie wkładamy do pralki lub pierzemy ręcznie.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Ciemnoczerwona plama na ubranku? Tak sobie z nią poradzisz

Jeżyny i aronie są doskonałym źródłem witaminy C. Jednak plamy z tych owoców mogą być powodem niemałych frustracji i załamywania rąk. Wszystko przez występujące w nich antocyjany, czyli barwniki. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się ich. 

Poplamione ubranie należy włożyć do miski i wysypać na nie około pół szklanki soli. Całość następnie zalewamy wrzątkiem, a później dolewamy zimnej wody, tak by miała ona letnią temperaturę. Następnie sięgamy po mydło w płynie i również dolewamy do naszej mieszaki. Plamę zapieramy i zostawiamy w wodzie z dodatkami na koło godzinę. Po tym czasie ubranie wrzucamy do pralki i normalnie pierzemy. 

Czasami może się zdarzyć, że po wyschnięciu ubrania, plamy wciąż będą na nim widoczne. Wówczas najlepiej będzie zacząć cały proces od początku.

Plamy z jeżyn można również usunąć za pomocą kwasu cytrynowego. Wystarczy w misce z ciepłą wodą rozpuścić całe opakowanie kwasku, a następnie moczyć w nim ubranie przez około godzinę. Jeśli jednak tek okres będzie zbyt krótki, można go wydłużyć do maksymalnie ośmiu godzin. Następnie wystarczy upranie uprać ręcznie lub w pralce, a po plamie nie powinno być żadnego śladu. 

Proste i domowe sposoby są nie tylko skuteczne, ale mogą również pozwolić nam oszczędzić. A wy znacie, jakieś domowe sposoby na pozbywanie się plam?

Sonda
Stosujesz ekologiczne sposoby na pranie ubrań?