Liście monstery ciemnieją? Zastosuj tę domową odżywkę, a plamy znikną

2024-02-18 7:22

Piękne duże liście monstery to niewątpliwie ozdoba każdego wnętrza. Zdarza się jednak, że na liściach zaczynają pojawiać się ciemne plamy. Może nam się wydawać, że monstera potrzebuje specjalistycznych nawozów, aby znów odzyskała dawny wygląd. Tymczasem, odżywkę na przebarwienia możemy wykonać ze znanej przyprawy.

Liście monstery ciemnieją? Zastosuj tę domową odżywkę, a plamy znikną
Autor: Getty Images Liście monstery ciemnieją? Zastosuj tę domową odżywkę, a plamy znikną

Monstera to roślina, której nie sposób pomylić z żadną inną. Duże liście z charakterystycznymi cięciami to jej główny walor estetyczny. Dlatego zależy nam, żeby monstera miała piękne i bujne liście.

Kiedy liście monstery ciemnieją, to sygnał, że roślinie czegoś brakuje. Tę domową odżywkę do monstery łatwo wykonasz samodzielnie.

Zobacz także: Kiedy zamiokulkas żółknie i się pokłada robię te 3 rzeczy. Wiem, co mu posłuży

Spis treści

  1. Pielęgnacja monstery
  2. Dlaczego liście monstery ciemnieją?
  3. Odżywka na ciemniejące liście do monstery
Barwinek - znakomita roślina okrywowa

Pielęgnacja monstery

Pielęgnacja monstery nie należy do najtrudniejszych. Ba, może być naprawdę prosta, o ile pamiętamy o kilku podstawowych zasadach.

Stanowisko dla monstery

Przede wszystkim każdy posiadacz monstery w mieszkaniu powinien wiedzieć, jakie stanowisko jest dla tej rośliny najkorzystniejsze. Może się bowiem okazać, że stojąc w pełnym słońcu niedaleko przeszklonych drzwi tarasowych, z każdym dniem marnieje w oczach. Co prawda, wydaje nam się, że miejsce to jest dla niej idealne, to intensywne promienie słoneczne po prostu jej szkodzą.

Monstera lubi jasne stanowiska, ale nie lubi bezpośredniego wystawienia na duże nasłonecznienie. Z kolei ustawiona w miejscu zacienionym zacznie tracić charakterystyczne nacięcia na liściach.

Najlepsze miejsce dla monstery powinno być jasne w odległości nawet dwóch metrów od okna. Temperatura pomieszczenia, w którym stoi monstera, powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza.

Podlewanie monstery

Poza odpowiednim miejscem należy również zatroszczyć się o optymalne podlewanie monstery. Roślina ta nie przepada za zbyt obfitym podlewaniem. W okresie wiosenno-letnim wystarczy, że podlejemy monsterę raz w tygodniu.

To, co jednak ceni monstera to wyjątkowo wilgotne powietrze. W tym celu warto zraszać liście przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej.

Dlaczego liście monstery ciemnieją?

Przyczyną pojawienia się ciemnych przebarwień na liściach monstery może być nadmiar słońca. Jeżeli roślina stoi na stanowisko nadmiernie nasłonecznionym, promienie mogą doprowadzić do wypalania liści.

Ciemne plamy na liściach monstery mogą również pojawić się, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie stoi monstera, jest zbyt niska. Szczególnie jeżeli monsterę ustawimy w miejscu, gdzie jest przeciąg.

Przebarwienia na liściach mogą być jednak również efektem infekcji grzybiczej. Jeżeli stanowisko dla monstery i temperatura są optymalne, najprawdopodobniej to właśnie infekcja niszczy liście rośliny.

Odżywka na ciemniejące liście do monstery

Domowa odżywka do monstery skutecznie pomoże pozbyć się przebarwień na liściach.

Odżywkę bardzo łatwo wykonamy ze znanej i cenionej przyprawy, którą jest cynamon. Do jej wykonania potrzebujemy tylko dwa składniki:

  • łyżeczkę cynamonu,
  • szklankę gorącej wody.

Po dodaniu cynamonu do wody należy całość dobrze wymieszać, aby oba składniki się połączyły. Następnie tak powstałą odżywkę odstawiamy na około 30 minut.

Gotową odżywkę przelewamy przez gazę lub ściereczkę do atomizera i spryskujemy nią liście.

Cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze i doskonale powinien poradzić sobie z przebarwieniami na liściach monstery.

Czytaj także: Co zrobić, aby „drzewko szczęścia” kwitło i przyciągało bogactwo? Stosuj tę domową miksturę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza