Nie pierzesz ubrań po kupnie w sklepie? To ogromny błąd! Ekspertka wyjaśnia

2024-07-10 13:11

Każdej z nas z pewnością zdarzyło się założyć ubranie tuż po zakupie, bez wyprania go. Jest to jednak ogromny błąd. Głos w tej sprawie zabrała była pracownica pewnej sieciówki, która przestrzega i zachęca, by każde nowe ubranie wyprać, niezależnie od tego, czy jest ono przeznaczone dla nas, czy dla naszego dziecka.

Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?
Autor: Getty images Czy prać ubranka niemowlaka razem z ubraniami dorosłych?

Kupujesz nowe ubranie? Koniecznie je wypierz!

Po zakupie nowych ubrań, nieważne, czy kupujemy je dla siebie, czy dla dziecka, zawsze powinniśmy je wyprać. Powodów jest kilka. Przede wszystkim - substancje chemiczne zawarte w odzieży mogą wywoływać silne reakcje alergiczne.

Swojego czasu bardzo głośna była sprawa kobiety, która zbagatelizowała ostrzeżenie na metce i założyła świeżo kupiony sweter swojemu 22-miesięcznemu synowi. Chłopiec dostał wyraźnych krostek na całym ciele, był też bardzo opuchnięty. Gdy zabrała go do szpitala, dowiedziała się, że było to nic innego, jak silna reakcja alergiczna na chemikalia zawarte w swetrze.

Niektórzy dermatolodzy uważają również, że środki konserwujące, które chronią ubrania przed zużyciem się, mogą nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

Co więcej! Z badań wynika, że poziom konserwujących substancji chemicznych w ubraniach wyprodukowanych w Chinach jest mniej więcej o 900-razy wyższy niż dopuszczalny limit!

Warto też pamiętać o tym, że ubrania, które kupujemy, często przymierza w sklepie wiele osób. Oznacza to, że oprócz alergenów mogą znajdować na nich bakterie, grzyby, a nawet pasożyty!

Była pracownica pewnej popularnej sieciówki opublikowała w mediach społecznościowych film, na którym opowiedziała szokującą historię. Kierownictwo sklepu nalegało, by nosiła produkty danej marki, najlepiej z najnowszej kolekcji. A co zrobić, kiedy pracownik nie posiada odzieży z nowego asortymentu? Bierze ubrania z nowej kolekcji, nosi je przez cały dzień pracy, a następnie odkłada z powrotem na półkę.

"Pracujesz cały dzień, pocisz się, a potem pod koniec zmiany ściągasz ubrania, nakładasz metkę i odkładasz z powrotem do sklepu" - opisuje OctagonGlasses.

TikTokerka przestrzegła więc, by każde ubranie przed założeniem na siebie koniecznie wyprać, by uniknąć kontaktu z potencjalnymi zanieczyszczeniami.

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Co wiesz o problemach ze skórą w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Linea negra na brzuchu to efekt: