Plamy z soli na butach to zimowy koszmar. Dzięki tym trikom znikną raz-dwa!

2024-01-22 13:53

Plamy z soli na butach wyglądają nieestetycznie i mogą uszkodzić tworzywo, z którego wykonane jest obuwie. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się ich pozbyć. I nie trzeba do tego wykorzystywać środków chemicznych, które mogą także negatywnie wpłynąć na stan obuwia.

Czyszczenie butów z soli
Autor: Getty Images Aby wyczyścić buty z soli, warto sięgnąć po domowe sposoby

Plamy z soli tworzą na butach nieestetyczne plamy. Jeśli nie usuniemy ich w porę, sól może zniszczyć skórę czy inne tworzywo, z których wykonane jest obuwie zimowe. Najłatwiej zniszczyć buty z zamszu, który jest bardzo delikatny, dlatego należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu obuwia po każdym powrocie do domu. Warto je również zabezpieczać przed śniegiem i solą, i regularnie impregnować. Co jednak zrobić, gdy sól już wżarła się w nasze buty i pozostawiła na nich białe ślady?

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Jak pozbyć się soli z butów?

Aby pozbyć się soli z butów, warto wykorzystać domowe sposoby. Sprawdzą się nie tylko te bardziej oczywiste, jak miękka szmatka nasączona płynem do mycia naczyń, ale i nieoczywiste. Ważne jest, by działać od razu, zanim sól zdoła wyrządzić szkody na naszych butach. 

3 domowe sposoby na czyszczenie butów

Niezmyta z butów sól może wyrządzić na nich dość duże szkody. Z tego względu warto czyścić obuwie po każdym powrocie do domu z zimowego spaceru. Jakie domowe sposoby sprawdzają się najlepiej do usuwania soli z butów?

Skóra od chleba do czyszczenia butów

Soli pozbędziemy się z butów, jeśli dokładnie wytrzemy je... skórą od chleba. To stara, babcina metoda, która pozwala oczyścić obuwie z zanieczyszczeń i przywrócić mu właściwy wygląd. Skóra powinna być czerstwa. Aby wytrzeć nią buty, trzeba wewnętrzną stroną dokładnie wytrzeć sól na butach. 

Płyn do mycia naczyń do czyszczenia butów

Osady z obuwia zmyjemy, stosując również płyn do mycia naczyń. Wystarczy zanurzyć bawełnianą szmatkę w ciepłej wodzie i dodać do niej kroplę płynu do mycia naczyń. Następnie dokładnie myjemy obuwie i wycieramy je do sucha. 

Ocet do czyszczenia butów

Niektórzy polecają ocet zamiast płynu do mycia naczyń. Taka metoda czyszczenia sprawdza się zwłaszcza przy skórzanym obuwiu. Wystarczy rozcieńczyć wodę i ocet w równych proporcjach, a następnie dokładnie umyć obuwie. Plamy z soli znikną. 

Czytaj: Mieszam dwa składniki i brud schodzi bez szorowania. Najlepszy patent na czyszczenie fug

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza