Czysto, ale nie sterylnie. Jak posprzątać dom, gdy wprowadza się do niego noworodek?

2022-03-30 16:45

Dom, w którym mieszka noworodek, powinien być czysty, ale nie sterylny. Wyjałowione z wszelkich mikroorganizmów środowisko szkodzi malcowi, bo jego niedojrzały system odpornościowy nie ma możliwości, by poznać różne rodzaje bakterii, wirusów czy roztoczy i uodpornić się na nie. W efekcie dziecko, które wychowywało się w sterylnej czystości, często staje się alergikiem. Dlatego sprzątaj, ale z głową. Jakich preparatów do sprzątania powinnaś unikać, a jakie możesz stosować bez obaw?

sprzątanie
Autor: Getty Images Jak posprzątać dom przed pojawieniem się dziecka?

Na przyjęcie noworodka, dom zwykle lśni czystością. Niektórzy zapobiegliwi tatusiowie myją nie tylko okna, podłogi czy meble, ale nawet wyparzają wrzątkiem kwiaty doniczkowe czy sterylizują mieszkanie za pomocą specjalnych przenośnych lamp ultradźwiękowych.

Wszystko po to, by mieć pewność, że pozbyli się drobnoustrojów mogących zaszkodzić dziecku. To błąd. Jak posprzątać dom, by był gotowy na pojawienie się w nim noworodka?

Spis treści

  1. Środki do sprzątania - bezpieczne, ale...
  2. Woda najlepsza do sprzątania
  3. Lepiej zrezygnuj z tych środków
  4. Lepiej już trzymaj chemię pod kluczem
Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Środki do sprzątania - bezpieczne, ale...

Teoretycznie wszystkie środki czystości – mleczka, płyny, pasty – są dla ludzi bezpieczne, bo inaczej nie byłyby dopuszczone do sprzedaży. Jednak nie każdy nadaje się do sprzątania w pomieszczeniach, w których przebywa malutkie dziecko. Dlatego zanim kupisz nowy preparat do sprzątania, przeczytaj informację na opakowaniu.

Dowiedz się: Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w jego własnym domu?

Od razu zrezygnuj z takich, na których jest informacja, że są toksyczne. Oszczędnie używaj zaś środków silnie pachnących (np. lasem, górską łąką czy morską bryzą), gdyż to właśnie substancje zapachowe są jednym z najczęstszych alergenów. Nie musisz z nich zupełnie rezygnować – po prostu nie stosuj ich w dziecięcym pokoju.

Nie używaj także sprayów do czyszczenia mebli i preparatów wydzielających ostry, gryzący zapach, który mógłby podrażnić delikatne śluzówki noworodka, np. niektórych past do podłóg. Jeśli nie masz wyjścia, stosuj je przy otwartym oknie i dobrze przewietrz pomieszczenie, zanim wpuścisz do niego malca.

Woda najlepsza do sprzątania

Czymś jednak trzeba zmywać podłogę, myć wannę, ścierać kurz z półek czy odkurzać meble. Niewielkie zabrudzenia najlepiej zmyć po prostu wodą – im mniej chemii, tym dla malucha lepiej. Drewnianych dziecięcych mebelków lepiej nie czyścić preparatem do mebli – równie dobrze umyjesz je szmatką zmoczoną w czystej, ciepłej wodzie.

Sprawdź: Jak prać ubranka niemowlęce? Oto nieszkodliwe dla maluszka sposoby na trudne plamy

Przewijak warto raz w tygodniu umyć specjalnym, łagodnym preparatem do dezynfekcji (są w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi). Możesz nim również myć wanienkę, w której kąpiesz malucha. Więcej zachodu wymaga umycie podłogi – gdy jest bardzo zabrudzona, sama woda nie da jej rady. Możesz wtedy dolać do niej odrobinę płynu do podłóg (im bardziej neutralny ma zapach, tym lepiej). Na czas mycia i schnięcia podłogi najlepiej przenieś noworodka do innego pokoju.

Bez obaw możesz za to myć okna którymś z dostępnych na rynku preparatów w sprayu na bazie alkoholu – są bezpieczne dla dziecka, bo szybko się ulatniają. Dbaj jedynie o to, by podczas czyszczenia kropelki płynu nie opryskały malucha.

Lepiej zrezygnuj z tych środków

W obecności maluchów nie można używać:

  • odświeżaczy powietrza w sprayu, kostce, aplikatorze podłączanym do kontaktu – wydzielają one silny zapach, który drażni śluzówki i może wywołać reakcję alergiczną
  • preparatów do przetykania rur – opary, jakie unoszą się po ich zastosowaniu, są silnie toksyczne, mogą podrażniać śluzówki nosa i oczu
  • wybielaczy – mają duszący zapach, bo zawierają chlor; jeśli musisz użyć wybielacza do prania, a woda z pralki wylewa się do wanny, a nie bezpośrednio do rury odpływowej w kanalizacji, zadbaj, by podczas prania dziecko nie znalazło się w pobliżu łazienki.

Dowiedz się: Jak przygotować psa lub kota na pojawienie się dziecka? "Dajmy im czas na zbudowanie więzi"

Zrób to koniecznie

Lepiej już trzymaj chemię pod kluczem

Gdy maluch zaczyna raczkować, interesuje go wszystko, a najbardziej to, czego mama nie chce mu dać. Kolorowe i pachnące płyny do czyszczenia kuszą malca, bo przypominają mu smaczne soczki. Dlatego środki do czyszczenia muszą być poza zasięgiem małych rączek – albo na najwyższej półce w łazience, albo w szafce zamkniętej na klucz.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza