Usuwanie plam: Jak usunąć plamy z trawy?

2019-11-26 9:43

Bieganie, gra w piłkę lub badmintona, pikniki – lato jest idealną porą na to, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Niekiedy jednak takie rozrywki mają niemiłe skutki uboczne: brzydkie plamy z trawy i ziemi. O ile zabrudzenia z samej ziemi dają się wyprać w normalnych proszkach, o tyle zielone smugi z trawy nie odpuszczą tak łatwo. Jak skutecznie wywabić plamy z trawy?

Plamy z trawy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 1. Alkohol
  2. 2. Woda utleniona
  3. 3. Płyn do mycia naczyń
  4. 4. Kwasek cytrynowy
  5. 5. Ostatnia deska ratunku

Usuwanie plam z trawy jest dość trudne, ale tylko wtedy gdy nie wiesz, jak się za to zabrać. Oto najlepsze domowe sposoby na usuwanie plam z trawy!

1. Alkohol

I to bardzo mocny, najlepiej 70%. Jeśli takiego nie masz, rozcieńcz wodą spirytus. Należy zwilżyć nim plamę, lekko wetrzeć i zostawić na pół godziny, po tym czasie wypierz – uwaga! – w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Ubrań zaplamionych trawą nigdy nie pierzemy w ciepłej, ani tym bardziej gorącej wodzie, gdyż utrwala ona takie plamy. Natomiast jeśli plama z trawy jest na ubraniu wełnianym, do namoczenia możemy użyć lekko podgrzanego alkoholu.

2. Woda utleniona

Najlepiej usuwać nią plamy z trawy na białych tkaninach bawełnianych lub lnianych. Po prostu zwilżamy plamę, zostawiamy na pół godziny i pierzemy w zimnej wodzie. Można też zmieszać z wodą utlenioną zsiadłe mleko i w tej mieszance namoczyć zaplamione ubranie.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

3. Płyn do mycia naczyń

To chyba najprostszy sposób na wywabianie plam z trawy. I uniwersalny, bo zapieranie w płynie do mycia naczyń nie zniszczy nawet delikatnych tkanin, nie odbarwi ich też, jak woda utleniona. Poplamione ubranie zapieramy w płynie, a potem normalnie pierzemy w niskiej temperaturze.

4. Kwasek cytrynowy

Cytryna ma właściwości usuwające wiele uporczywych plam, w tym właśnie plam z trawy. Wystarczy zwilżyć plamę sokiem wyciśniętym z cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego, potrzeć, spłukać i ewentualnie powtórzyć zabieg. Cytrynę czy kwasek cytrynowy również można stosować na delikatne tkaniny, można też wywabiać za ich pomocą stare plamy z trawy, nie tylko świeże.

5. Ostatnia deska ratunku

Jeśli wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby i wszystkie okazały się niewystarczająco skuteczne, spróbuj usunąć plamy amoniakiem. Możesz też jeszcze raz użyć alkoholu, tym razem zmieszanego z solą. Po takich środkach po plamach z trawy nie powinien zostać nawet ślad!

Sprawdź, jak usunąć inne plamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza