Genialny sposób, by oczyścić okap kuchenny. Ten proszek rozpuści tłuszcz raz-dwa

2023-11-02 15:28

Okap to jeden z najbrudniejszych i najbardziej zaniedbanych elementów kuchni. Wiele osób nie czyści go regularnie, przez co gromadzą się na nim warstwy kurzu i tłuszczu. Z pomocą przychodzi proszek, który masz w kuchni. Urządzenie będzie wyglądać jak nowe.

Genialny sposób, by oczyścić okap kuchenny. Ten proszek rozpuści tłuszcz raz-dwa
Autor: Getty Image

Okap kuchenny to w większości tłuste plamy, które przysychają. Wydają się łatwe w usunięciu, jednak kiedy zaczynasz czyścić je samą wodą – rozmazują się, kleją i są bardzo uporczywe. Jak wyczyścić tłusty okap? Z pomocą przyjdzie Ci oliwa z oliwek. Choć wydaje się to dziwne, taki tłuszcz pomoże w czyszczeniu tłustych plam. Oliwa rozpuści zabrudzenia, więc ich usunięcie będzie dużo łatwiejsze.

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Czyszczenie okapu kuchennego

Okap przydaje się podczas gotowania i smażenia jak mało co. Pochłania zapachy oraz nadmierną ilość pary, a także usprawnia proces cyrkulacji powietrza w kuchni. Dzięki temu tłuszcz nie osiada na ścianach czy ubraniach, tylko od razu jest pochłaniany. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić urządzenia, brud uniemożliwi mu prawidłowe funkcjonowanie.

Czyszczenie okapu. Sięgnij po produkt z kuchennej szafki

Ruszt okapu bardzo łatwo może się zapchać, gdy miesiącami będzie się na nim gromadzić kurz. Jeśli czyszczenie urządzenia kojarzy ci się wyłącznie z długim szorowaniem i silnymi środkami chemicznymi, najwyższy czas to zmienić. Zatkaj zlew i włóż do niego filtr okapu kuchennego. Wsyp do szklanki 3/4 opakowania sody oczyszczonej i posyp okap. Zalej całość wrzątkiem, tak, aby cała krata zanurzyła się w wodzie. Zostaw na 15 minut. Po tym czasie umyj filtr za pomocą gąbki i wytrzyj do sucha. Gotowe! Po tłustych plamach nie będzie śladu.

Jak wyczyścić kratki z okapu? Proste i szybkie domowe sposoby

Sodę spokojnie można zastąpić proszkiem do pieczenia. Do czyszczenia okapu bardzo dobrze sprawdzi się też oliwka dla niemowląt. Kosztuje ok. 10 zł, a rozpuszcza tłuszcz lepiej niż niejeden drogi preparat. Wystarczy polać nią filtr i wyczyścić wilgotną ściereczką z mikrofibry. Zamiast oliwki możesz również użyć zwykłego oleju albo oliwy z oliwek. Sięgnij też po nieużywaną szczoteczkę do zębów, która pomoże ci dotrzeć w najbrudniejsze zakamarki. Nie myj kratki w zmywarce, bo wysoka temperatura i duże ciśnienie wody mogą ją uszkodzić.

A jeśli chcesz wyczyścić okap kuchenny szybko i bezproblemowo – pamiętaj o regularności. Systematycznie wycierane zabrudzenia nie są w stanie przerodzić się w wielkie i uciążliwe plamy lepkiego tłuszczu i kurzu. A tylko kilka minut raz w tygodniu wystarczy, by cieszyć się sprawnym i estetycznym okapem kuchennym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza