Amstaff - lojalny siłacz dla konsekwentnych - zobacz galerię amstaffów

2020-06-10 14:34

Amstaff czyli american staffordshire terrier to rasa psów nie dla każdego. Uważany za psa agresywnego, w rzeczywistości może być łagodnym i oddanym towarzyszem rodziny. Jak to osiągnąć?

Amstaff
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Amstaff - historia rasy
  2.  Wygląd amstaffa
  3. Usposobienie amstaffa
  4. Zdrowie amstaffa
  5. Amstaff - dla kogo ta rasa?

Obawa przed amstafami nie jest nieuzasadniona – to psy bardzo silne fizycznie i psychicznie - i trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi na jego odpowiednie ułożenie. Opiekun musi być silny psychicznie i konsekwentny, aby amstaff uznał go za przywódcę stada. Jednocześnie do psa tej rasy należy podchodzić z łagodnością - agresywne osobniki wychowują zazwyczaj agresywni właściciele.

Amstaff - historia rasy

Historia rasy sięga czasów średniowiecznych. Przodkami amstaffa były potężne psy używane w dawnej Anglii do pilnowania bydła pędzonego do rzeźni, wystawiono je także do walk – z innymi psami, bykami, a nawet niedźwiedziami. Krzyżowano je również z różnymi rasami terierów, aby uzyskać osobniki silne i waleczne, i w ten sposób wyhodowano rasę pit bull terierów, która w XIX w trafiła do Ameryki. Tam dokonał się podział na dwie linie – american pit bull teriery (hodowane głównie do walk psów) oraz domowe i towarzyskie american staffordshire teriery (amstaffy).

Czytaj: Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

Pies dla alergika - jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?

 Wygląd amstaffa

Amstaffy są psami średniej wielkości, krępymi, a ich znakomita muskulatura potęguje wrażenie siły. Suczki mają zazwyczaj 43-46 cm w kłębie, psy są o ok. 3 cm wyższe. Waga osobnika zależy od jego wielkości i waha się między 18 a 23 kg. amstaffa cechuje dość krótki grzbiet i szeroka klatka piersiowa. Głowę mają średniej wielkości z mocno zarysowaną szczęką i silną żuchwą. Uszy niewielkie, wysoko osadzone i uniesione. Nisko osadzony, krótki ogon amstaffa zwęża się ku końcowi.

Amstaffy mają gładką, lśniącą i sztywną sierść. Kolory umaszczenia są bardzo różne – każda jednolita lub łaciata maść jest dopuszczalna. Spotykamy amstaffy w kolorze czarnym, płowym, niebieskawym, a także pręgowane. Mogą mieć białe znaczenia. Rzadko spotykane są amstaffy białe z ciemnymi plamami na głowie.

Zobacz, jak piękne mogą być amstaffy

Usposobienie amstaffa

Charakter amstaffa zależy przede wszystkim od… człowieka oraz od genów. Odpowiedzialny hodowca powinien łączyć ze sobą osobniki o odpowiedniej psychice i właściwie socjalizować szczenięta. Dlatego tak ważne jest, aby kupować psy ze sprawdzonej hodowli. W trakcie wielu lat odpowiedzialnej hodowli udało się wytłumić u amstaffa agresję jego przodków.

Konsekwencja i delikatne, pozytywne podejście pozwalają wychować psa zgodnego z wzorcem rasy – łagodnego i towarzyskiego. I odwrotnie – nieumiejętne, ostre postępowanie oparte na karach i wywołujące lęk u psa może obudzić w zwierzęciu agresję.

Najważniejsze jest wczesne i bardzo wyraźne ustalenie hierarchii. Amstaffy to psy o dominującym charakterze, ale karnie przyjmujące swoją pozycję. Jeśli od początku nauczymy je, że to pan jest przywódcą stada, będą posłuszne. Ale nigdy nie wolno pozwolić sobie wobec nich na agresję.

Amstaffy są bardzo inteligentne, uczą się szybko, a wszystko czego się nauczą, już zawsze pamiętają. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny i wykazują niezmierzone pokłady cierpliwości do dzieci. Potrafią godzinami się z nimi bawić i pozwalać im na wszystko. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku dzieci obcych, do których amstaff może już takiej cierpliwości nie wykazywać.

Należy natomiast wcześnie i konsekwentnie uczyć amstaffa współżycia z innymi psami, zwłaszcza tej samej płci, gdyż ich wrodzona skłonność do walki sprawia, ze ich relacje z innymi psami obciążone są dużym ryzykiem.

Czytaj: Nowofundland - delikatny i opiekuńczy gigant

Bokser - kanapowy obrońca

Zdrowie amstaffa

Amstaffy zazwyczaj nie mają problemów ze zdrowiem. Jednak może zdarzać się u nich dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego. Mają również bardzo delikatne stawy, więc często zdarzają im się kontuzje. A że są psami bardzo odpornymi na ból, mogą nie okazywać problemu.

Warto je więc bacznie obserwować i każde okulawienie konsultować z lekarzem, by nie dopuścić rozwoju choroby. Amstafy są również podatne na alergie, dlatego należy rozważnie dobierać im pożywienie, kosmetyki i akcesoria.

Amstaff - dla kogo ta rasa?

Dla osoby wytrwałej, która potrafi wypracować uległość psa bez stosowania agresji, a jedynie łagodnej konsekwencji i sytemu nagród. Ułożenie amstaffa opiera się przede wszystkim na zdobyciu jego zaufania i wypracowania pozycji autorytetu, przywódcy. Właściwie ułożony amstaff może być znakomitym i lojalnym towarzyszem całej rodzinny i oddanym opiekunem dzieci. Jeśli zdecydujesz się na tę rasę pamiętaj, aby wybrać psa ze sprawdzonej hodowli, a nie od przypadkowego sprzedawcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza