Beagle - uroczy uciekinier

2017-10-25 14:26
beagle
Autor: thinkstockphotos.com Beagle to rasa o przyjaznym nastawieniu, zarówno do ludzi, jak i zwierząt.

Beagle to rasa o dużym uroku. Sympatyczny wygląd i spokojne usposobienie sprawiły, że na posiadanie beagle decyduje się coraz więcej rodzin. Czy to jednak pies dla każdego?

Beagle to rasa psów gończych, zaliczanych do posokowców, o typie wyżłowatym. Dziś mało który właściciel wykorzystuje tego psa do czynności, do których jest stworzony, a więc do polowań. Z psa myśliwskiego stał się rodzinną maskotką.

Beagle – historia rasy

Beagle to rasa wywodząca się z Anglii, powstała z krzyżówki dwóch ras gończych, ale tak naprawdę nie ma jednego wiarygodnego źródła wskazującego na pochodzenie tych psów. Mówi się o korzeniach starożytnych (Grecja), o czym mogą świadczyć wizerunki tego typu zwierząt na tamtejszej ceramice. Jest również wersja o wikingach i Celtach, którzy podbijając Anglię, zabrali ze sobą swoje psy, albo historia o Wilhelmie Zdobywcy, który miał tę rasę przywieźć w XI wieku z Francji.

Po raz pierwszy nazwy beagle, która pochodzi albo od celtyckiego słowa beag (mały) lub francuskiego begueule (rozdziawiony pysk), użyto jednak w 1475 roku, w historii opisującej życie szlachty. To właśnie szlachta i królowie szczególnie upodobali sobie tę rasę psów jako najlepszych towarzyszy w polowaniach.

Beagle – wygląd

Jest to rasa średniej wielkości, najmniejsza wśród psów gończych. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 40 cm wzrostu i 15 kg wagi. Sylwetka psa jest silna, ale nieociężała. Wprost przeciwnie – beagle ma szlachetny wygląd. Jego głowa jest zgrabnie ukształtowana, uszy są długie i opadające a ogon średniej długości jest wysoko osadzony. Sierść beagla jest krótka i szorstka, a umaszczenie bywa wielokolorowe. Najpopularniejsze gatunki występują w trzech kolorach (tzw. tricolour).

Beagle – usposobienie

Beagle to rasa o przyjaznym nastawieniu, zarówno do ludzi, jak i zwierząt. Mają w sobie dużo energii do zabawy, są bardzo żywe i radosne. Domagają się uwagi i nie lubią być same. Z drugiej strony mają swoje wady – są znane ze swojego włóczęgostwa, lubią być niezależne i często uciekają swoim właścicielom. Mają silny instynkt myśliwski, więc mogą na spacerach puszczać się w pogoń za np. innymi zwierzętami.

Beagle – zdrowie

Rasa ta jest znana ze swojej długowieczności i rzadkiego zapadania na poważne choroby. Wśród najpopularniejszych dolegliwości beagli wyróżniamy schorzenia oczu (tzw. wiśniowe oko), schorzenia uszu, alergie czy też padaczkę. Mimo wszystko to pies dość odporny na choroby i wytrzymały wobec niskich temperatur. Jednym z problemów beagli hodowanych w domach jest otyłość. Psy te mają skłonność do tycia, są łakome, dlatego ich posiłki powinny być zbilansowane i zdrowe.

Beagle – dla kogo ta rasa?

Ze względu na łagodne usposobienie, beagle nie nadają się na psy pilnujące domu i obejścia. Świetnie odnajdują się w domu pełnym domowników, bo nie lubią być same. Właściciele beagli powinni poświęcać im sporo czasu, ale przede wszystkim zapewnić im dużo ruchu na powietrzu, bo psy te łatwo popadają w otyłość. Trzeba mieć do nich również cierpliwość i wyrozumiałość pozwalającą na akceptowanie ich niezależności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE