To już pewne! Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka

2022-06-24 15:22

Dla właścicieli czworonogów nie jest tajemnicą, że wychowywanie dziecka w towarzystwie zwierzaka ma wspaniały wpływ na jego rozwój. Dziecko uczy się od zwierząt między innymi: odpowiedzialności, empatii, zaufania. Potwierdziły to badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Pediatric Research”.

Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka
Autor: Getty images Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka

Spis treści

  1. Jak pies wpływa na rozwój dziecka?
  2. Pies wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny małego człowieka

Na łamach czasopisma "Pediatric Search" opublikowano wyniki badań dotyczące wpływu psa na rozwój emocjonalny dzieci. Badania przeprowadzono w rodzinach, w których wychowywały się dzieci w wieku 2-5 lat. Jedne z nich posiadały pieska, a inne nie.

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?

Jak informuje serwis focus.pl, australijscy naukowcy udowodnili, że dzieci w wieku przedszkolnym wychowywane z czworonożnymi przyjaciółmi, aż 23% rzadziej cierpią z powodu zaburzeń emocjonalnych i społecznych, a ryzyko zachowań aspołecznych jest u nich 30 proc. niższe. Rzadziej mają problemy z rówieśnikami, ponadto mają zdecydowanie lepszą samoocenę, są empatyczne wobec rówieśników i bardziej odpowiedzialne niż ich koledzy, którzy nie mają na co dzień do czynienia ze zwierzakiem.

Sprawdź: Kalendarz rozwoju dziecka

Posiadanie psa i interakcja z nim poprzez zabawę i spacery mogą być ważnymi mechanizmami ułatwiającymi rozwój społeczno-emocjonalny małych dzieci.

Dokładny opis badań wraz ze szczegółowymi wynikami znajdziesz tutaj.

Pies wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny małego człowieka

Pies dostarcza dziecku tego, czego w dzisiejszych czasach najbardziej mu brakuje - ruchu! Dzieci, które od najmłodszych lat większość wolnego czasu spędzają przed różnego rodzaju ekranami (telewizor, komputer, telefon, tablet) nie mają czasu na aktywność fizyczną, przez co częściej  chorują na otyłość.

Czytaj: Nomofobia, czyli lęk przed utratą telefonu komórkowego

Okazuje się, że z pomocą dla dziecięcych maniaków telewizyjnych przychodzą psy, które wymagają codziennych zabaw i spacerów. Wyjście na spacer ze zwierzakiem to duża motywacja dla malucha aby opuścić dom i odłożyć telefon.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aktywność fizyczna dzieci posiadających czworonoga jest o 29 minut dłuższa każdego tygodnia.

Czytaj:

Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię

Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

źródło: focus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza