To już pewne! Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka

2022-06-24 15:22
Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka
Autor: Getty images Psy pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny dziecka

Dla właścicieli czworonogów nie jest tajemnicą, że wychowywanie dziecka w towarzystwie zwierzaka ma wspaniały wpływ na jego rozwój. Dziecko uczy się od zwierząt między innymi: odpowiedzialności, empatii, zaufania. Potwierdziły to badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Pediatric Research”.

Na łamach czasopisma "Pediatric Search" opublikowano wyniki badań dotyczące wpływu psa na rozwój emocjonalny dzieci. Badania przeprowadzono w rodzinach, w których wychowywały się dzieci w wieku 2-5 lat. Jedne z nich posiadały pieska, a inne nie.

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?

Jak informuje serwis focus.pl, australijscy naukowcy udowodnili, że dzieci w wieku przedszkolnym wychowywane z czworonożnymi przyjaciółmi, aż 23% rzadziej cierpią z powodu zaburzeń emocjonalnych i społecznych, a ryzyko zachowań aspołecznych jest u nich 30 proc. niższe. Rzadziej mają problemy z rówieśnikami, ponadto mają zdecydowanie lepszą samoocenę, są empatyczne wobec rówieśników i bardziej odpowiedzialne niż ich koledzy, którzy nie mają na co dzień do czynienia ze zwierzakiem.

Sprawdź: Kalendarz rozwoju dziecka

Posiadanie psa i interakcja z nim poprzez zabawę i spacery mogą być ważnymi mechanizmami ułatwiającymi rozwój społeczno-emocjonalny małych dzieci.

Dokładny opis badań wraz ze szczegółowymi wynikami znajdziesz tutaj.

Pies wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny małego człowieka

Pies dostarcza dziecku tego, czego w dzisiejszych czasach najbardziej mu brakuje - ruchu! Dzieci, które od najmłodszych lat większość wolnego czasu spędzają przed różnego rodzaju ekranami (telewizor, komputer, telefon, tablet) nie mają czasu na aktywność fizyczną, przez co częściej  chorują na otyłość.

Czytaj: Nomofobia, czyli lęk przed utratą telefonu komórkowego

Okazuje się, że z pomocą dla dziecięcych maniaków telewizyjnych przychodzą psy, które wymagają codziennych zabaw i spacerów. Wyjście na spacer ze zwierzakiem to duża motywacja dla malucha aby opuścić dom i odłożyć telefon.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aktywność fizyczna dzieci posiadających czworonoga jest o 29 minut dłuższa każdego tygodnia.

Czytaj:

Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię

Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

źródło: focus.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza