Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

2022-06-30 14:14

Pierwotnie bon turystyczny miał być realizowany do końca marca 2022 r. Jednak dzięki nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19 termin ten został przedłużony do końca września 2022 roku. Także jeszcze w najbliższe wakacje będzie można z niego skorzystać i to nie tylko na opłacenie noclegów dla dziecka.

Bon turystyczny
Autor: Getty images Bonem turystycznym możesz teraz płacić także za zwiedzanie muzeuów i różne atrakcje sportowe.

Spis treści

  1. Baza podmiotów – znacznie szersza niż na początku programu
  2. Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Ci, co jeszcze nie wykorzystali bonu turystycznego na dziecko, mogą zrobić to jeszcze do końca września 2022 r. W ramach bonu turystycznego przysługuje 500 zł na każde dziecko. Elektronicznym bonem można zapłacić za usługi hotelarskie, turystyczne i sportowe w Polsce, w miejscach, gdzie są one honorowane.

Listę miejsc można sprawdzić na platformie Izby Turystycznej i można nim płacić wielokrotnie, w różnych placówkach do wyczerpania limitu.

Przeczytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

Baza podmiotów – znacznie szersza niż na początku programu

Ten, kto poczekał z wykorzystaniem swojego bonu, może się tylko cieszyć. Baza miejsc, w których można z niego skorzystać, została w ostatnim czasie rozszerzona. Na starcie tego programu bonem turystycznym można było opłacić tylko noclegi dziecka. Teraz wykorzystać go także można na opłacenie:

  • wycieczki jednodniowej (bez noclegu),
  • kolonii lub obozu organizowanych na terenie Polski,
  • usług przewodnika,
  • zwiedzania muzeów i galerii,
  • rejsów statkiem,
  • zajęć rekreacyjnych,
  • wejściówek do parków rozrywki,
  • basenów i innych aktywności turystycznych i sportowych.

Jeśli zastanawiasz się, czy miejsce, w które jedziesz z dzieckiem przyjmuje bony turystyczne, powinnaś zajrzeć na specjalną stronę, którą udostępniła Polska Organizacja Turystyczna. Znajduje się na niej lista podmiotów, które wyrazili chęć wzięcia udziału w programie i zarejestrowali się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS.

Listę obiektów przyjmujących bon znajdziesz TUTAJ. Najlepiej wyszukiwać obiekty po ich nazwie lub wpisując nazwę interesującej nas miejscowości.

W sprawach związanych z bonem można też dzwonić na całodobową infolinię - 22 11 22 111.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wniosek o wypłatę 500 złotych w ramach bonu turystycznego należy składać online, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, korzystając, tak jak w przypadku 500+ z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub bankowości internetowej.

Przeczytaj także: Bon turystyczny - znamy miejsca, w których możesz nim płacić!