Maseczki antywirusowe dla dzieci (z filtrem). Przegląd maseczek antywirusowych dla dzieci

2021-01-22 10:40

Maseczki antywirusowe dla dzieci są chętnie kupowane przez rodziców, ponieważ zapewniają dużo lepszą ochronę niż zwykłe maseczki materiałowe czy chirurgiczne. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest i co odróżnia maseczki antywirusowe dla dzieci od innych?

Maseczki antywirusowe dla dzieci  z filtrem
Autor: Getty images Przegląd maseczek antywirusowych dla dzieci

Maseczki antywirusowe dla dzieci to produkt, który naprawdę spełnia swoje zadanie. Zwykłe maseczki dla dzieci materiałowe, a nawet chirurgiczne, to maski, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów od osoby, którą je nosi na innych ludzi (nie chronią jednak przed zarażeniem).

To ważne zdanie, zwłaszcza w przypadku dzieci, które często przechodzą COVID-19 bezobjawowo i zarażają nieświadomie kolegów, ludzi w sklepie czy na placu zabaw. Ale w dobie pandemii bardzo ważne jest również uchronienie dziecka przed zarażeniem koronawirusemZobacz przegląd masek antywirusowych  dla dzieci z filtrami.

Spis treści

  1. Maski antywirusowe dla dzieci - jaką pełnią rolę?
  2. Jak zbudowane są maseczki antywirusowe dla dzieci?
  3. Rodzaje filtrów w maseczkach antywirusowych dla dzieci
  4. Przegląd masek antywirusowych dla dzieci

Maski antywirusowe dla dzieci - jaką pełnią rolę?

Taka rolę pełnią maski antywirusowe dla dzieci, które filtrują wdychane przez malca powietrze oczyszczając je z patogenów, ale i alergenów oraz zanieczyszczeń pochodzących np. ze smogu. Niestety – nie filtrują one powietrza wydychanego, dlatego nie nadają się do noszenia przez osoby chore w celu ochrony otoczenia. 

Jak zbudowane są maseczki antywirusowe dla dzieci?

Maski antywirusowe to najczęściej maseczki antysmogowe, które produkuje się od dawna ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza w dużych aglomeracjach miejskich.

Maseczek antysmogowych używali dotąd głównie ludzie uprawiający sport na świeżym powietrzu, np. biegacze czy kurierzy, który poruszają się po ulicach rowerami i narażeni są na wdychanie spalin. Produkowano również maski antysmogowe dla dzieci, które przebywały dużo na dworze w bardzo zanieczyszczonych rejonach kraju.

Maski antywirusowe dla dzieci mają specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, głównie pyły pochodzące smogu, ale również alergeny i wirusy. Dlatego właśnie maski antysmogowe znalazły zastosowanie w momencie, gdy na świecie pojawił się koronawirus. 

Większość filtrów antysmogowych wyłapuje bowiem cząsteczki  o wielkości 0,01 mikrona, czyli mniejsze niż koronawirus, który ma od 0,06 do 0,14 mikrona.

Rodzaje filtrów w maseczkach antywirusowych dla dzieci

W maskach antywirusowych dla dzieci najczęściej występują dwa rodzaje filtrów: węglowe i hepa.

  • Filtr węglowy N95 lub N99 - to filtry z zawartością węgla aktywowanego, który dzięki swoim właściwościom wychwytuje cząsteczki o rozmiarze 0,1 – 0,2 mikrometra (w tym znajdujące się w smogu pyły zawieszone PM10 i PM2,5, alergeny oraz wirusy) i jest w stanie zatrzymać odpowiednio 95 lub 99 proc. tych zanieczyszczeń.
  • HEPA to filtr wyłapujące zanieczyszczenia, a dokładnie zawarte w nich cząsteczki naładowane elektrostatycznie. Filtry zatrzymują nawet 99,97% wszystkich zanieczyszczeń, w tym pyły PM 10, PM 2,5, kurz i  roztocza. Bakterie i wirusy są mniejsze, ale zazwyczaj łączą się z większymi cząsteczkami, dlatego są skuteczne w wychwytywaniu patogenów chorobotwórczych.

Przegląd masek antywirusowych dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza