Maseczki dla dzieci – przegląd najlepszych maseczek dla dzieci

Maseczki dla dzieci –
Autor: Getty images Przegląd skutecznych maseczek dla dzieci

Maseczki dla dzieci musi obecnie nosić każdy maluch, który skończył 4. rok życia. Takie dzieci mają obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, podobnie jak dorośli. Jakie maski są dla dzieci najlepsze i najskuteczniej chronią przed Covid-19? Zobacz przegląd maseczek dla dzieci.

Maseczki dla dzieci można znaleźć prawie w każdym sklepie. Nakaz zasłaniania ust i nosa w czasie pandemii sprawił, że wytwórnie maseczek dla dzieci pojawiły się jak grzyby po deszczu. Warto przyjrzeć się bliżej tym produktom i dobrze zastanowić, jaką maseczkę dla dziecka kupić. Oto przegląd maseczek dla dzieci. 

Spis treści

 1. Czy maski dla dzieci są obowiązkowe?
 2. Maska dla dzieci - dla zdrowych czy chorych?
 3. Jakie są rodzaje masek dla dzieci?
 4. Zobacz przegląd maseczek dla dzieci

Czy maski dla dzieci są obowiązkowe?

Maseczki dla dzieci są już od kilku miesięcy obowiązkowym gadżetem najmłodszych. Maseczki muszą nakładać na nos i usta dzieci, które skończyły 4 lata. Noszą je w miejscach publicznych, czyli na dworze, w sklepie, na placu zabaw. Nie muszą jednak korzystać z nich w szkole w czasie zajęć ani w przedszkolu

Maska dla dzieci - dla zdrowych czy chorych?

Początkowo WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zalecało noszenie masek tylko osobom zakażonym, aby zmniejszyć przenoszenie przez nich wirusa na zdrowych ludzi. Obecnie, po badaniach japońskich naukowców, wiemy, że maski ograniczają również przedostanie się wirusów z powietrza do nosa i jamy ustnej, dlatego uwaza się, że powinni je nosić także zdrowi ludzie.

Japońskie testy wykazały, że maseczki z tkaniny noszone przez zdrowe osoby zmniejszały wchłanianie wirusów z zewnątrz o 17 proc., maseczki chirurgiczne - o 47 proc., a maseczki z filtrem typu N95 - o 79 proc. Badania potwierdziły również, że noszenie maseczek przez chorych, zmniejsza wchłanianie wirusów przez zdrowe osoby o ponad 70 proc. - bez względu na rodzaj maski.

Czytaj również:  Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?

Twoje dziecko nosi maseczkę w szkole? Sprawdź, jak często ją zmienia i jak przechowuje

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawirusa?

Jakie są rodzaje masek dla dzieci?

Już z powyższego opisu badań widać, że rodzajów masek jest wiele, i że nie wszystkie chronią jednakowo. Dlatego ważne jest, jaką maseczkę dla dziecka wybierzesz. Warto wybrać taką, która będzie spełniała swoje zadanie, czyli będzie skuteczna w ograniczaniu transmisji wirusa, ale również bezpieczna w korzystaniu przez dziecko (nie będzie utrudniała swobodnego oddychania).

No i wreszcie – maseczka dla dzieci musi być po prostu atrakcyjna dla małego użytkownika, aby w ogóle chciał ją nosić.

 • Maski chirurgiczne

To maski jednorazowe, produkowane pierwotnie z myślą o chirurgach i personelu medycznym. Wykonane zazwyczaj z 3 warstw polipropylenu medycznego, miały za zadanie ograniczać rozpraszanie się wirusów z ust i nosa lekarza na operowanego pacjenta.

Obecnie stosują je wszyscy, bo są wygodne, dość tanie i dość skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewniają ochrony przed wirusami z zewnątrz, ponieważ nie filtrują wchłanianego powietrza inie przylegają idealnie do twarzy.

Na rynku pojawiły się maseczki jednorazowe dla dzieci produkowane na wzór chirurgicznych, które prócz warstw polipropylenu maja również warstwy filtrujące. Są odpowiednio małe i wyposażone w elastyczny drucik oraz gumki, które przytrzymują maseczkę na buzi dziecka.

 • Maseczki z filtrem

Dużo skuteczniejsze w ochronie przed wirusami  są maski antywirusowe, czyli filtrujące powietrze. Ich celem jest wyłapywanie wirusów i zanieczyszczeń krążących we wdychanym powietrzu. Maseczki uszyte są z gęstego materiału z włożonym wewnątrz filtrem hepa, który wyłapuje nawet 99,97% wszystkich zanieczyszczeń lub filtrem węglowym np. filtr N95, który wyłapuje 95% cząsteczek o wymiarach do 0,3 μm. Maseczki z filtrem lepiej przylegają do twarzy niż maski chirurgiczne. 

W intrenecie można dostać wersje masek z filtrem dla dzieci - często są to maseczki antysmogowe, wcześniej stosowane w celu oczyszczenia powietrza przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze smogu

 • Maseczki z materiału

Najpopularniejsze, ale niestety najgorsze pod względem skuteczności są maseczki bawełniane lub wykonane z innych tkanin. Te maski nosi najwięcej osób, także dzieci,. Aby zwiększyć ich skuteczność, WHO zaleca, aby kupować maski trójwarstwowe, czyli z warstwą filtrującą wykonaną z  tkaniny polipropylenowej.

Warstwa wewnętrzna powinna być wykonana z materiału pochłaniającego wilgoć, np. z bawełny (przy twarzy powstaje najwięcej pary wodnej), a zewnętrzna - z tkaniny hydrofobowej, np. materiału syntetycznego, która ogranicza przenikanie wilgoci (materiał syntetyczny).

Jeśli wybrałaś właśnie taką maseczkę dla dziecka, musisz pamiętać o jej regularnej dezynfekcji. Maseczki materiałowe dla dzieci powinno się prać każdego dnia w pralce lub ręcznie w gorącej wodzie z użyciem detergentu.

Jaka powinna być maseczka dla dziecka?
 1. Powinna przylegać ściśle do buzi
 2. Musi mieć wiązania lub pętelki na uszy
 3. Powinna składać się z wielu warstw tkaniny
 4. Nie powinna utrudniać oddychania

Zobacz przegląd maseczek dla dzieci

Maska antywirusowa chirurgiczna dla dzieci
Dla Dzieci Maska Antywirusowa Chirurgiczna

Autor: Ceneo

Maski jednorazowe, oddychające, przeciwpyłowe, sanitarne i wygodne w użyciu.

 • Wewnętrzna warstwa węgla aktywnego może filtrować szkodliwe gazy lub zapachy. 95% filtracji, 360-stopniowa trójwymiarowa przestrzeń oddechowa , zapewnia ci.
 • wykonane z wysokiej jakości materiału, bezpieczne, miękkie i wygodne, zmniejszają podrażnienia skóry.
 • Wysoka elastyczna gumka, wchłania pot i nie jest ciasna
 • Z ukrytym nosem z tworzywa sztucznego, przeciwmgielnym, wbudowanym w mostek chrząstki, można go regulować, aby uniknąć pustek i zmniejszyć wdychanie szkodliwych substancji.
Maseczki dla dzieci - ochronne 3-warstwowe
Maseczki Dla Dzieci - Ochronne 3-Warstwowe

Autor: Ceneo

Specjalnie przygotowane maseczki ochronne dla DZIECI z kolorowymi nadrukami w pandy lub pieski. Oryginalne opakowania po 10 szt. Maski zgrzewane, najwyższej jakości z drucikiem na nos.

Maseczka ochronna dla dzieci 3-warstwowa Unicorn
Maseczka Ochronna dla Dzieci 3-Warstwowa Unicorn

Autor: Ceneo

Maseczka Ochronna dla Dzieci 3-Warstwowa Unicorn, Niebieska 10szt

Rozmiar: 14,5 x 9,5 cm norma przepuszczalności BFE>=95%, posiada certyfikaty CE.

Maseczka 3 warstwowa typu "melt blow" z usztywnieniem na nos:

- 1 warstwa włókniny polipropylenowej-hydrofobowa warstwa- 2 warstwa filtrująca Melt Blown- 3 delikatna warstwa włókniny polipropylenowej- umożliwiająca oddychanie

Maska Maseczka ochronna Kn95 filtr dla dzieci Ffp2
Maska Maseczka Ochronna Kn95 Filtr Dla Dzieci Ffp2

Autor: Ceneo

Oddychająca maska na twarz (usta i nos) KN95 klasy FFP2 wspomaga ochronę przed bakteriami i wirusami, smogiem, alergenami. Wersja dla dzieci i młodzieży!

 • wydajność filtracji izolacyjnej ≧ 95% zanieczyszczeń
 • wysoka przepuszczalność powietrza - nie ogranicza swobodnego oddychania (przepływ 85l/min)
 • pięć warstw filtrowania, wielowarstwowa ochrona
 • trójwymiarowa budowa, w pełni dopasowana do twarzy
 • przyjazna lekka dla użytkownika konstrukcja z wkładką modelującą na nos zapewnia doskonałe dopasowanie do twarzy
 • zapewnia poziom ochrony KN95, N95, FFP2
 • maska filtruje cząsteczki, kurz i pył w tym PM2.5, krople
Szybkoschnąca maseczka dla dzieci 4F
Szybkoschnąca maseczka dla dzieci

Autor: Ceneo

Szybkoschnąca maseczka dla dzieci wielokrotnego użycia. Może być stosowana w podróży, pracy, domu oraz podczas aktywności sportowej. Wykonana z gąbki o wysokiej trwałości i elastyczności, 27 cm x 12 cm.

 • ultralekka,
 • 3 sztuki w zestawie,
 • profilowana konstrukcja idealnie dopasowuje się do twarzy,
 • wykonana z miękkiej, trwałej gąbki o wysokim stopniu elastyczności.
EXTEME maseczka antywirusowa dla dzieci 3-5 oraz 6-8 lat z filtrem N99
EXTEME maseczka antywirusowa dla dzieci 3-5 oraz 6-8 lat z filtrem N99

Autor: Ceneo

Maseczka antywirusowa i antysmogowa  EXTREME- dla dzieci  3-5 lat , 6-8 lat, z filtrem N99. Wkład filtrujący w optymalny sposób pozwala chronić drogi oddechowe przed szkodliwym zanieczyszczeniem jednocześnie gwarantując właściwą wymianę powietrza w czasie używania maski. Czterowarstwowy, wymienny filtr z aktywnym węglem, to gwarancja wychwytywania szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń w tym PM2,5, PM4 i PM10 zawartych w smogu, czyli zanieczyszczeń niskiej emisji. Chronią również przed kurzem, wirusami i pyłkami kwitnących roślin.

Wielorazowa maseczka dla dziecka 6-9 lat, Kiokids
Wielorazowa maseczka dla dziecka 6-9 lat, Kiokids

Autor: Ceneo

Jest to higieniczna maseczka wykonana z hydrofobowej mikrofibry, sanitarnej tkaniny filtrującej. Jest produktem wielorazowym. Można ją prać nawet ponad 90 razy bez utraty wydajności filtra.

 • tworzy fizyczną barierę pomiędzy ustami i nosem osoby noszącej a zakaźnymi cząsteczkami ze środowiska oraz ogranicza wydostawanie się takich cząsteczek na zewnątrz, poza maseczkę;
 • wiek:6-9 lat
Maska antysmogowa AirPop Kids NV
Maska antysmogowa AirPop Kids NV 4szt niebieska

Autor: Ceneo

Przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zaprojektowana z myślą o objętości oddechowej młodych płuc, ergonomicznym dopasowaniu małej twarzy i najlepszych innowacjach. Wykonana z oddychających materiałów, posiada lekką konstrukcję i wyjątkową filtrację. Pozwoli chronić zdrowie Twojego dziecka, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo.

Maska AirPop Kids doskonale chroni zdrowie dzieci, co potwierdza międzynarodowy certyfikat GB2626-2006KN90, do 90% wydajności filtracji PM2,5. Może blokować szkodliwe cząsteczki, takie jak smog, pyłki, bakterie, bierny dym i spaliny samochodowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE