Rower dla dziecka. Poradnik dla rodziców kupujących rowerek dla dziecka

2021-03-22 9:56

Rower dla dziecka to doskonały pomysł na prezent: nie tylko przydatny (dziecko może jeździć na rowerze do szkoły), ale i korzystny dla jego rozwoju (wspólne wycieczki rowerowe to okazja do ćwiczeń fizycznych i wzmacniania relacji rodzinnych). Jak znaleźć dobry rower dla dziecka?

Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców
Autor: Getty images Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Rower dla dziecka to zakup obowiązkowy. Ale jak dobrać odpowiedni ten odpowiedni? To dylemat wielu rodziców. Przed pójściem do sklepu warto się zastanowić, jaki rodzaj roweru dla dziecka nas interesuje: typu górskiego czy może bmx? Damka czy rower z ramą? No i oczywiście - jaka cena jest dla nas dopuszczalna. Podpowiadamy, jak wybrać rower dla dziecka.

Spis treści

  1. Rower dla dziecka: najważniejsze parametry
  2. Cechy typowego roweru dla dziecka
  3. Rower dla dziecka - wybieraj mądrze
  4. Akcesoria do roweru dla dziecka

Rower dla dziecka: najważniejsze parametry

Rower dla dziecka, czyli początkującego rowerzysty, powinien przede wszystkim być bezpieczny. Wpływ na to będzie mieć odpowiedni rozmiar, dostosowany przede wszystkim do wzrostu dziecka. Wybieraj rower na podstawie wysokości ciała dziecka, a nie jego wieku. 

Jeśli chodzi o ramę, dobieramy ją według długości nóg dziecka. Aby sprawdzić czy rower pasuje, poproś dziecko, aby na niego wsiadło. Powinno dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy.

W przypadku rowerów dla dzieci, kluczowy jest rozmiar kół - wyrażony w calach. Mamy więc:

  • 12’ – dla dzieci około 3 lat
  • 16’ – 4-5 lat
  • 20’ – 6-7 lat
  • 24’ – powyżej 8 lat.

Drugą istotną sprawą jest grubość i liczba kół w rowerze dla dziecka. Na początek pamiętajmy o kołach podporowych - są pomocne do momentu, aż dziecko opanuje umiejętność samodzielnej jazdy rowerem.

Cechy typowego roweru dla dziecka

Pierwszy rower dla dziecka nie powinien mieć skomplikowanego wyposażenia - raczej szerokie opony, niekoniecznie przerzutki – mogą znacznie utrudnić naukę, bo ich obsługa jest dodatkową rzeczą, którą trzeba opanować.

Co powinien posiadać standardowy rower dla dziecka? Przede wszystkim wygodny i sprawny hamulec. Oprócz tego przyda się miękkie siodełko, antypoślizgowe rączki oraz kierownica z ograniczeniem skrętu, to ważne, by rower nie był zbyt wywrotny.

Zwróć uwagę, czy rower dla dziecka jest lekki. Częstym błędem rodziców jest kupowanie ciężkich ram górskich rowerów lub topornych damek. W przypadku małych dzieci jest to waga do 3 kg. Dzięki temu dziecko nie męczy się ćwicząc jazdę, a wniesienie rowerku przez rodzica nie będzie zbyt dużym wysiłkiem.

Specjaliści radzą, aby wybrać najlżejszy rower, jaki znajdziemy w sklepie i na jaki możemy sobie pozwolić (im lżejszym tym droższy). Ciężkie rowery dla dziecka mogą utrudnić mu jazdę i sprawić, że zniechęci się do tego sportu. Pamiętajmy, że rower ma być też zwinny i zapewniać komfort jazdy. Inaczej dziecko nie będzie czerpać przyjemności z jazdy.

Rower dla dziecka - wybieraj mądrze

Wybierając rower dla dziecka, które umie już jeździć, pomyśl, gdzie będzie korzystało ze swego pojazdu: czy tylko po ulicy na trasie szkoła-dom, czy po leśnych ścieżkach podczas rodzinnych wycieczek rowerowych. Masz wtedy do wyboru rower z jedną prędkością i zwykłymi hamulcami lub rower z przerzutkami i hamulcami ręcznymi. 

Jeśli rower ma służyć na dłuższe wycieczki, warto postawić na model bardziej skomplikowany, ponieważ posiadanie przerzutek bardzo ułatwia dziecku jazdę. 

To samo dotyczy rodzaju opon. Jeśli twoje dziecko będzie pokonywać szlaki turystyczne lub ścieżki leśne, powinno mieć rower z grubymi oponami, które zapewniają lepszą przyczepność. Ale jeśli ma jeździć głównie po osiedlu, wystarczy mu standardowa opona.

Czytaj również: Jak jeździć z dzieckiem na rowerze? Przepisy ruchu drogowego

Rower dla czterolatka – jak wybrać rower dla dziecka?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sprawdzone sposoby

Akcesoria do roweru dla dziecka

Co trzeba koniecznie dokupić dziecku, wybierając rower? Na pewno kask rowerowy, który jest podstawową ochroną głowy podczas nauki jazdy na rowerze.  Na szczęście kaski rowerowe stały się bardzo modne wśród dorosłych i dzieci. Ważne, żeby był lekki i wytrzymały.

Dodatkowo można pomyśleć o koszyku do rowerka dziecięcego oraz zamontowaniu dzwonka rowerowego i błotników, jeśli nie były w wyposażeniu.

Warto wiedzieć

Rower dla dziecka: biegowy do nauki jazdy

Jako pierwszy rower dla dziecka warto wybrać rower biegowy - to alternatywa dla dzieci uczących się jeździć. Rower biegowy sprawia, że dziecko bez stresu i wysiłku nauczy się utrzymać równowagę. Brak pedałów w rowerze uczy koncentracji w terenie i sprawnego poruszania kierownicą. To pierwszy etap jazdy na rowerze, który daje dobre podstawy.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?