Rower dla czterolatka – jak wybrać rower dla dziecka?

2021-03-18 14:07

Rower dla czterolatka to pierwszy „poważny rower” – czyli taki z dwoma kołami. Aby dziecko z niego chętnie korzystało i było na nim bezpieczne, jego wybór musi być dobrze przemyślany. Podpowiadamy, no co zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla czterolatka.

rower dla czterolatka
Autor: Getty images Dobry rower dla czterolatka powinien być lekki, mieć obniżoną ramę i odpowiednią wysokość

Rower z pedałami dla czterolatka warto kupić wtedy, gdy widzimy, że dziecko jest chętne przesiąść się z biegówki na "dorosły" jednoślad. Namawianie go na siłę lub (co gorsza) zmuszanie do rozpoczęcia przygody z rowerem, w momencie, kiedy nie jest ono jeszcze na to gotowe - minie się z celem.

Może okazać się, że dziecko nawet raz nie wsiądzie na nowo zakupiony rower, a w kolejnym sezonie z niego po prostu wyrośnie.

Każde dziecko jest inne, rozwija się ruchowo w swoim tempie, ma różne doświadczenia związane z rowerem (jedne maluchy jeżdżą chętnie na biegówce, inne nie) oraz różne motywacje i przykłady wyniesione z domu. Dlatego najważniejsze jest wsłuchanie się w potrzeby swojego dziecka i podążanie za nimi.

Spis treści

  1. Rower dla czterolatka: decydujący parametr to rozmiar
  2. Rower dla czterolatka - jaki powinien być?
  3. Rower dla czterolatka - ważne akcesoria
  4. Hamulec w rowerku dla czterolatka
  5. Jak wybrać kask rowerowy?

Rower dla czterolatka: decydujący parametr to rozmiar

Niezależnie od tego, czy dziecko jeździło już na rowerku biegowym (bez pedałów) czy będzie dopiero zaczynać naukę jazdy na rowerze, rower dla czterolatka powinien mieć idealnie dobrany rozmiar. Ogólnodostępne uniwersalne tabele zakładają, że czterolatkowi powinniśmy kupić rower z kołami o średnicy 16 cali. Takie koła odpowiednie są dla dzieci, których nogi mają ok. 42-45 cm (wzrost ok. 100-105 cm). W praktyce jednak wiadomo, że dzieci rosną w swoim tempie - dla wielu z nich koła 16-calowe będą za duże.

Dlatego dziecko przed zakupem powinno wypróbować rower, by sprawdzić, czy czuje się na nim pewnie. Upewnij się, że dziecko jest w stanie utrzymać równowagę, bez problemu trzyma przednią część stopy na ziemi podczas postoju i z łatwością używa pedałów. Nie kupuj roweru z większą ramą na wyrost – tylko zniechęci dziecko do jazdy na rowerze. Dziecko na nowo zakupionym sprzęcie powinno czuć się przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie.

Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 

Rower dla czterolatka - jaki powinien być?

Na pewno musi być lekki. Jeśli dziecko wcześniej korzystało z biegówki, to przyzwyczajone jest do ciężaru 3-4 kg. Tymczasem rower z pedałami to sprzęt dużo cięższy. Rowerki ze średniej półki cenowej mają zazwyczaj 8-10,5 kg, czyli nawet trzy razy tyle! Na rynku dostępne są też lżejsze rowerki, które ważą zaledwie 6-7 kilo, ale ich cena to już wydatek rzędu 1300-1500 zł.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy rowerek jak najlżejszy, z którym dziecko będzie sobie dobrze radziło na etapie nauki. W późniejszym zaś czasie, gdy nauczy się już samodzielnej jazdy, będzie z kolei bez problemu podnosiło rowerek z ziemi i pod wysokie krawężniki.

Kluczowa jest także odpowiednia wysokość ramy. Na etapie nauki najlepiej sprawdzi się obniżona rama. Dziecko bez problemu przełoży przez nią nogę i nie będzie się rozpraszało niepotrzebną przeszkodą. My zaś nie będziemy musieli za każdym razem pomagać dziecku wsiąść i zejść z jednośladu.

Rower dla czterolatka powinien być też ładny, a co najważniejsze podobać się dziecku. Będzie go to dodatkowo motywowało do nauki. Dobrze zatem jeśli dziecko będzie miało wpływ na wybór konkretnego modelu.

Polecamy: Rowerek biegowy - jaki wybrać?

Jak wybrać rower dla dziecka

Rower dla czterolatka - ważne akcesoria

Na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów rowerowych, które kupujemy według gustu i potrzeb. Nie mniej jednak wśród nich są akcesoria, które trzeba uznać za niezbędne, bo wpływają na bezpieczeństwo i komfort użytkowania jednośladu. Są to:

  • nóżka do podpierania roweru podczas postoju,
  • dzwonek ostrzegawczy,
  • światła - niezbędne podczas jazdy po zmroku,
  • błotniki chroniące przed zachlapaniem.

Hamulec w rowerku dla czterolatka

Na rynku dostępne są rowerki z dwoma typami hamulców: nożnym (w pedałach) oraz ręcznym (w manetce na kierownicy). Oba mają swoje plusy i minusy, które należy indywidualnie rozważyć.

Hamulec typu torpedo (nożny) - jest dla dziecka łatwiejszy w obsłudze. Malec używa go odruchowo. Szybko poznaje zasadę, że kręcąc pedałami do przodu, rower jedzie, a do tyłu hamuje. Niestety pedała wymagają odpowiedniego ustawienia podczas ruszania, co może być problematyczne na etapie nauki.

Hamulec ręczny - jest początkowo trudniejszy do opanowania, bo dziecko, zamiast skupiać się tylko na pedałowaniu, musi jednocześnie opanować czynność hamowania ręką. Problem ten jednak nie dotyczy dzieci, które w rowerku biegowym miały hamulec i nauczyły się jego obsługi. Niewątpliwą zaletą hamulca ręcznego jest to, że dziecko zjeżdżając z górki, może dodatkowo asekurować się nogami i łatwiej mu ruszać z miejsca (bo nie musi dodatkowo ustawiać pozycji startowej pedałów).

Jak wybrać kask rowerowy?

Kask to konieczność nie tylko podczas nauki jazdy na rowerze, a również wtedy, gdy dziecko jeździ już dobrze. Dziecko musi jeździć w kasku także po podwórku czy wokół domu, bo i tam narażone jest na poważne urazy głowy. Dawajcie dziecku dobry przykład i sami jeźdźcie na rowerach w kaskach. Kask musi mieć homologację bezpieczeństwa. Przed każdym wyjściem dziecka na rower sprawdzaj, czy kask nie jest uszkodzony. Powinien mieć jaskrawy kolor, by dziecko było dobrze widoczne.

Dowiedz się więcej na temat kasków w tekście: Kask rowerowy dla dziecka: jak wybrać odpowiedni?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza