Słuchawki dla dzieci – jakie wybrać, by dobrze służyły do nauki i zabawy? [RANKING 2021]

2021-02-03 11:36

Wybór słuchawek dla dziecka to wbrew pozorom twardy orzech do zgryzienia. Kierować należy się nie tylko jakością dźwięku czy designem. Jakie parametry sprawdzać przy zakupie, jaki rodzaj słuchawek wybrać i które będą najmodniejsze z najbardziej praktycznych?

Słuchawki dla dzieci –
Autor: Getty images Jakie słuchawki wybrać, by dobrze służyły do nauki i zabawy? [RANKING 2021]

W ostatnich latach, słuchawki dla dzieci są niezwykle modnym gadżetem, zwłaszcza wśród młodzieży i starszych uczniów. Ulice pełne są młodych ludzi chodzących w designerskich słuchawkach.

Niestety, w dobie pandemii, słuchawki to nie tylko fanaberia wielbicieli muzyki czy gier komputerowych. Zdalne nauczanie czy home office, wymuszają coraz częstsze sięganie po słuchawki w polskich domach, nie tylko w celach rozrywkowych.

Jakie słuchawki dla dzieci wybrać, by były funkcjonalne, bezpieczne i idealne zarówno do zabawy, jak i do nauki?

Spis treści

  1. Dopuszczalny poziom głośności w słuchawkach dla dzieci
  2. Słuchawki dla dzieci nauszne i douszne – jaki rodzaj wybrać?
  3. Słuchawki dla dzieci - bezprzewodowe czy przewodowe?
  4. Jakie słuchawki dla dzieci są najwygodniejsze?
  5. Nasz ranking słuchawek dla dzieci 2021

Dopuszczalny poziom głośności w słuchawkach dla dzieci

Wielu rodziców ma obawy, czy dzieci w ogóle powinny używać słuchawek. Nie jest to bezpodstawne, gdyż narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Właśnie dlatego dzieci powinny korzystać ze specjalnych słuchawek, dedykowanych dla ich wieku.

Zwykłe słuchawki potrafią przekraczać bezpieczny dla dzieci poziom dźwięku nawet o 50%. Choćby krótkotrwałe narażenie na dźwięk o takim natężeniu może uszkodzić słuch dziecka. Dlatego wybierając słuchawki dla dzieci należy zwrócić uwagę na funkcję limitera ograniczającego poziom natężenia dźwięku. Słuchawki z maksymalną głośnością do 85 dB będą idealne dla dzieci.

W temacie bezpieczeństwa dość istotnym czynnikiem jest też materiał, z którego wykonano słuchawki, zwłaszcza jeśli postawimy na te douszne. Większość takich słuchawek wykonana jest z wytrzymałego plastiku, nie powinien on jednak zawierać BPA, związku wykorzystywanego do produkcji tworzyw sztucznych, który zgodnie z większością badań naukowych podejrzewany jest o negatywny wpływ na zdrowie, wywołujący szereg chorób, w tym nowotworowych.

Słuchawki dla dzieci nauszne i douszne – jaki rodzaj wybrać?

Podstawową kwestią przy doborze słuchawek dla dzieci jest ich rodzaj. Mogą być nauszne lub douszne. Które będą lepsze dla dzieci?

  • Dla małych dzieci z pewnością lepiej wybrać słuchawki nauszne. Będą bezpieczniejsze dla wrażliwych, małych małżowin. Są też zdecydowanie bardziej polecane przy długotrwałym stosowaniu, gdyż nie wpływają tak mocno na narząd słuchu. Ponadto są zdecydowanie bardziej higieniczne. Ich dodatkową zaletą jest idealne tłumienie dźwięków z zewnątrz, co może być pomocne przy nauce. To właśnie słuchawki nauszne są teraz hitem mody młodzieżowej. Dostępne w przeróżnych kolorach i kształtach, stanowią niekiedy nawet dodatek do młodzieżowych stylizacji.
  • Dla starszych dzieci, warto zastanowić się nad słuchawkami dousznymi. Ich niewielkie kształty mogą stanowić sporą zaletę. Są lekkie, poręczne. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że są zdecydowanie wygodniejsze niż słuchawki nauszne, które czasami uciskają głowę i małżowiny. Decydując się na taki model, warto od razu zakupić specjalne etui do przechowywania słuchawek, lub wybrać takie z etui w zestawie. To ważna sprawa, gdyż słuchawki douszne, wkładamy do ujścia kanału słuchowego, a niewłaściwie przechowywane mogą przyczyniać się do nawracających zapaleń ucha.

Słuchawki dla dzieci - bezprzewodowe czy przewodowe?

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników i na rynku dostępnych jest coraz więcej słuchawek bezprzewodowych. Czy takie udogodnienie jest istotne? Trzeba zastanowić się, czy dziecko będzie korzystało ze słuchawek także poza domem. Jeśli tak, to podczas jazdy na rowerze, rolkach etc., z pewnością wygodniej będzie bez plączącego się kabla.

Kupując słuchawki bezprzewodowe dla dzieci, powinno się dokładnie przyjrzeć niektórym parametrom. Istotny jest czas pracy baterii po pełnym naładowaniu, oraz zasięg pracy na bluetooth. Im dłuższe, tym lepiej, ale wraz z tymi wartościami rośnie też cena słuchawek.

Przy czym każdy model bezprzewodowy jest mniej więcej dwa razy droższy od standardowych słuchawek przewodowych. Przydatna może okazać się także możliwość słuchania „po kablu”, a nie wszystkie słuchawki bezprzewodowe mają taką opcję.

Wybierając bardziej tradycyjne słuchawki przewodowe, należy sprawdzić długość kabla oraz wybrać model ze specjalnie wzmocnionym przewodem, takim który zniesie dziecięce użytkowanie.

Jakie słuchawki dla dzieci są najwygodniejsze?

Aby korzystanie ze słuchawek było dla dziecka komfortowe, słuchawki muszą być dobrze dopasowane. Nie mogą zbytnio uciskać, więc konieczny będzie regulowany pałąk. Ważne jest też, aby muszle słuchawek (nauszniki) miały dobry kształt i nie za dużą wielkość. Większość modeli wyposażona jest w wewnętrzne poduszki z komfortowego dla uszu materiału.

Najistotniejszą kwestią dla wygody użytkowania jest jednak waga słuchawek. Im lżejsze, tym mniejszym będą obciążeniem dla karku i całej postawy dziecka. Wagi słuchawek wahają się między 100 a 200 g.

Czytaj równieżEdukacja alternatywna - czy wiesz, co to jest i czy warto z niej skorzystać?

Muzyka łagodzi obyczaje - czy dziecko musi słuchać bajek, i czy może słuchać techno?

Jak pracować z domu, gdy są w nim dzieci?

Nasz ranking słuchawek dla dzieci 2021

Po przemyśleniu wszystkich ważnych kwestii pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności i wygody słuchawek dla dzieci, można przejść do spraw, które dla naszych pociech będą z pewnością najistotniejsze, czyli do wyglądu. Na rynku możemy znaleźć słuchawki dla dzieci w przeróżnych kolorach, chłopięce, dziewczęce, a nawet z możliwością udekorowania naklejkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza