Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się online?

2020-03-16 13:06 Małgorzata Wójcik
Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?
Autor: Getty images

Ministerstwo Edukacji oraz dyrektorzy szkół podkreślają, że dni wolne od szkoły nie są czasem ferii. Zalecają, aby tradycyjną formę nauki zastąpić edukacją internetową. Jak wygląda nauka on line w czasie epidemii koronawirusa?

Epidemia koronawirusa i zamknięcie szkół wymusiło na nauczycielach i uczniach przeniesienie się do przestrzeni wirtualnej. Jak wygląda w praktyce nauka on line? Czy dzieci i szkoły są przygotowane to tego rodzaju edukacji?

Od dziś obowiązek zdalnego nauczania – jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Trzeba się przestawić na edukację online

Resort edukacji zaleca, aby na czas zamknięcia placówek oświatowych z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronoawirusem, nauka przeniosła się do trybu on line. Zdaniem ministra nie jest to jednak łatwe, ponieważ ani szkoły, ani sami nauczyciele nie są przygotowaniu do nauczania zdalnego.

"Chcielibyśmy, żeby nauczyciele przygotowali się. Ci, którzy do tej pory taką formą nie pracowali, sprawdzili jakie są możliwe formy zdalnej pracy, jak można kontaktować się z uczniami, jakie są dostępne komunikatory.

Aby to ułatwić przygotowaliśmy z Ministerstwem Cyfryzacji zalecenia mówiące o tym, z jakich narzędzi można korzystać, gdzie znajdują się materiały dydaktyczne, które mogą pomóc w konstruowaniu tego typu zajęć" – powiedział 16 marca w czasie konferencji prasowej  minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Rzeczywiście, od dziś na www.gov.pl/web/zdalnelekcje znaleźć można materiały dla nauczycieli z podziałem na klasy, przedmioty itd. Podpisane są tam linki, opracowania i teksty, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu lekcji zdalnie.  

Warto wspomnieć, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Google udostępnił bezpłatne narzędzia i materiały edukacyjne, które ułatwią prowadzenie zajęć zdalnych. Informacje o nich najdziecie tutaj.

Czytaj: 

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Zmiany w zasadach rekrutacji do przedszkoli w związku z koronawirusem

Wakacje 2020 skrócone? Premier ogłosił decyzję w nietypowy sposób

Rodzice zamiast nauczycieli

W praktyce nie wygląda to jednak tak źle, jakby się wydawało. W wielu warszawskich szkołach zarówno liceach, jak i podstawówkach, nauczyciele kontaktują się z uczniami przez portale społecznościowe lub platformy-dzienniki elektroniczne.

- Mój syn jest w 2 klasie. Dostałam mailem od jego wychowawczyni wszystkie wytyczne na najbliższy tydzień – czytanki, zadania, które musi wykonać, po jej przeczytaniu, spis ćwiczeń do zrobienia itd. - mówi Urszula z Wołomina. - Oczywiście dla mnie to dodatkowy obowiązek, bo muszę go przypilnować i pomóc w wykonaniu zadanych lekcji, a sama też pracuję z domu z powodu epidemii.

To samo potwierdzająca rodzice trójki uczniów z warszawskiego Wrzeciona. - moje dzieci są w drugiej, czwartej i szóstej klasie. Pomaganie trojce na raz w lekcjach jest ponad moje siły, zwałszcza że materiał, który os=trzymałam jest ogromny - mówi mama uczniów.  

O rozsądne dawkowanie zadań domowych zaapelował we wtorek 17 marca minister Piątkowski. "Dosyć łatwo jest wstawić kilka linków, zadać kilka, czy kilkanaście zadań, ale trzeba też pomyśleć, ile czasu uczeń potrzebuje na to, by te zadania wykonać. W związku z tym potrzebna jest tutaj rozwaga, tak jak w nauczaniu na co dzień" - powiedział w wywiadzie telewizyjnym.

Czytaj: Co to są głoski - przykłady głosek

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Radomscy uczniowie uczą się w domu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj: Catering w czasie epidemii - czy koronawirus przenosi się przez jedzenie?

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Komunikatory i portale społecznościowe

Starsze dzieci korzystają już samodzielnie z komunikatorów, przez które łączą się z nauczycielami. Dzieci ze szkoły STO w Rembertowie dostały już w piątek zadania z kilku przedmiotów za pośrednictwem Librusa, nauczycielka angielskiego stworzyła też na portalu społecznościowym grupę, na której rozdaje uczniom zadania na najbliższe dni. Niektóre placówki zaproponowały swoich podopiecznym videokonferencje.

W trosce o tegorocznych ósmoklasistów, Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla dzieci przygotowujących się do egzaminu, który prawdopodobnie czeka ich w kwietniu. CKE codziennie publikuje na swojej stronie zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, które wesprą ich w nauce (www.cke.gov.pl).

Sprawnie idzie też nauka studentów, którzy są bardziej przyzwyczajeniu do korzystania z platform. Jak czytamy w komunikacie PAP, Uniwersytet Warszawski przygotował już listę wykładów i zajęć, będą odbywać się zdalnie. Podobnie robią inne uczelnie. Komunikat dla studentów w sprawie nauki on line wydała m.in. Politechnika Śląska czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wielu wykładowców umieszcza w "chmurach" wykłady, prezentacje, które zastąpią przynajmniej częściowo tradycyjny model nauki.

Czytaj:

Jak się uczyć matematyki?

Jak się uczyć historii?

Dokształcanie on line

Dal uczniów, którzy mają problemy z opanowaniem materiału, zarówno ministerstwo, jak i nauczyciele poleca platformy edukacyjne, pomocne w nauce. To np. strony epodreczniki.pl oraz dzwonek.pl, na których znajdują się materiały z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie znajdą tam programy nauczania i scenariusze zajęć, ale również inne teksty źródłowe i opracowania. TVP kultura rozpoczęła emisje ekranizacji lektur szkolnych, których treść, bez konieczności korzystania z biblioteki znaleźć można również na platformie lektury.gov.pl.

Warto też poszukać na You Tubie oraz na FB kanałów i stron, będących, które od dawna funkcjonują jako formy korepetycji. Takie wirtualne lekcje zastąpią przynajmniej częściowo lekcje i wykłady z historii, fizyki czy chemii, ułatwią też zrozumienie trudniejszych tematów.

Czytaj: Doświadczenia, które możesz zrobić z dzieckiem w domu

Pamiętaj, że wiele materiałów edukacyjnych znajdziesz w naszym serwisie mjakmama24.pl w zakładce edukacja

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf.

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE