Nauka w czasie pandemii – dzieci znów wracają do nauki zdalnej

2021-03-18 14:11

Ministerstwo Edukacji oraz dyrektorzy szkół podkreślają, że dni wolne od szkoły nie są czasem wolnym od zajęć. Od kilku tygodni uczniowie starszych klas znów uczą się zdalnie, od 20 marca do szkoły nie wrócą również uczniowie klas 1-3. Jak wygląda nauka on line w czasie epidemii koronawirusa?

Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?
Autor: Getty images

Epidemia koronawirusa i zamknięcie szkół wymusiło na nauczycielach i uczniach przeniesienie się do przestrzeni wirtualnej. Jak wygląda w praktyce nauka on line? Czy dzieci i szkoły są przygotowane to tego rodzaju edukacji?

Trzeba się przestawić na edukację online

Resort edukacji zalecił, aby na czas zamknięcia placówek oświatowych z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronoawirusem, nauka przeniosła się do trybu on line. Zdaniem specjalistów po wiosennym lockdownie szkoły i sami nauczyciele są lepiej przygotowani do nauczania zdalnego niż jak to było na początku pandemii. Po ubiegłorocznych doświadczeniach szkoły mają lepiej opracowane koncepcje zdalnego nauczania.

Od marca na stronie www.gov.pl/web/zdalnelekcje znaleźć można materiały dla nauczycieli z podziałem na klasy, przedmioty itd. Podpisane są tam linki, opracowania i teksty, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu lekcji zdalnie.

Warto wspomnieć, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Google udostępnił bezpłatne narzędzia i materiały edukacyjne, które ułatwią prowadzenie zajęć zdalnych. Informacje o nich najdziecie tutaj.

Rodzice zamiast nauczycieli

W wielu warszawskich szkołach zarówno liceach, jak i podstawówkach, nauczyciele znów kontaktują się z uczniami przez portale społecznościowe lub platformy-dzienniki elektroniczne.

- Mój syn jest w 2 klasie. Dostałam mailem od jego wychowawczyni wszystkie wytyczne na najbliższy tydzień – czytanki, zadania, które musi wykonać, po jej przeczytaniu, spis ćwiczeń do zrobienia itd. - mówi Urszula z Wołomina. - Oczywiście dla mnie to dodatkowy obowiązek, bo muszę go przypilnować i pomóc w wykonaniu zadanych lekcji, a sama też pracuję z domu z powodu epidemii.

To samo potwierdzająca rodzice trójki uczniów z warszawskiego Wrzeciona. - Moje dzieci są w drugiej, czwartej i szóstej klasie. Pomaganie trójce na raz w lekcjach jest ponad moje siły, zwłaszcza że materiał, który otrzymałam jest ogromny - mówi mama uczniów.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły?  

Wstępne założenia są takie, że nauka zdalna potrwa od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. Wszystko po to, aby zmniejszyć liczbę zakażeń w 3 fali pandemii. Jeśli lockdown przyniesie efekty, dzieci wrócą do szkoły po świętach wielkanocnych.

Eksperci przewidują jednak, ze okres świąteczny będzie czasem, kiedy liczba zakażeń wzrośnie, a nie zmaleje. Póki co, przed uczniami kolejne tygodnie nauki zdalnej.  

CzytajCo to są głoski - przykłady głosek

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Sposoby na jesienną nudę dla dzieci. 7 pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem

Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

NAUCZYCIELKA ZMARŁA NA KORONAWIRUSA

Czytaj: Catering w czasie epidemii - czy koronawirus przenosi się przez jedzenie?

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

Komunikatory i portale społecznościowe

Starsze dzieci korzystają już samodzielnie z komunikatorów, przez które łączą się z nauczycielami. Dzieci ze szkoły STO w Rembertowie dostały już w piątek zadania z kilku przedmiotów za pośrednictwem Librusa, nauczycielka angielskiego stworzyła też na portalu społecznościowym grupę, na której rozdaje uczniom zadania na najbliższe dni. Niektóre placówki zaproponowały swoich podopiecznym videokonferencje.

W trosce o tegorocznych ósmoklasistów, Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla dzieci przygotowujących się do egzaminu, który prawdopodobnie czeka ich w kwietniu. CKE codziennie publikuje na swojej stronie zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, które wesprą ich w nauce (www.cke.gov.pl).

Sprawnie idzie też nauka studentów, którzy są bardziej przyzwyczajeniu do korzystania z platform. Jak czytamy w komunikacie PAP, Uniwersytet Warszawski przygotował już listę wykładów i zajęć, będą odbywać się zdalnie. Podobnie robią inne uczelnie. Komunikat dla studentów w sprawie nauki on line wydała m.in. Politechnika Śląska czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wielu wykładowców umieszcza w "chmurach" wykłady, prezentacje, które zastąpią przynajmniej częściowo tradycyjny model nauki.

Czytaj:

Jak się uczyć matematyki?

Jak się uczyć historii?

Dokształcanie on line

Dal uczniów, którzy mają problemy z opanowaniem materiału, zarówno ministerstwo, jak i nauczyciele poleca platformy edukacyjne, pomocne w nauce. To np. strony epodreczniki.pl oraz dzwonek.pl, na których znajdują się materiały z zakresu edukacji wczesnoszkolnej, szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie znajdą tam programy nauczania i scenariusze zajęć, ale również inne teksty źródłowe i opracowania. TVP kultura rozpoczęła emisje ekranizacji lektur szkolnych, których treść, bez konieczności korzystania z biblioteki znaleźć można również na platformie lektury.gov.pl.

Warto też poszukać na You Tubie oraz na FB kanałów i stron, będących, które od dawna funkcjonują jako formy korepetycji. Takie wirtualne lekcje zastąpią przynajmniej częściowo lekcje i wykłady z historii, fizyki czy chemii, ułatwią też zrozumienie trudniejszych tematów.

Czytaj: Doświadczenia, które możesz zrobić z dzieckiem w domu

Pamiętaj, że wiele materiałów edukacyjnych znajdziesz w naszym serwisie mjakmama24.pl w zakładce edukacja

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza