Trampolina dla dziecka - jak wybrać model bezpieczny i trwały? [PRZEGLĄD 2021]

2021-05-10 12:30

Trampolina dla dziecka stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej pożądanych sprzętów sportowych przez najmłodszych. Dzieci uwielbiają skakać i wykonywać na niej akrobacje w ogrodzie. Jak wybrać trampolinę dla dziecka, by była bezpieczna i służyła na długo?

Trampolina
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wybierając trampolinę dla dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jej użytkowania.

Trampolina dla dziecka to sprzęt, który zapewnia najmłodszym niemało atrakcji - dzieci potrafią na niej spędzać długie godziny. Warto jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie czasu, a zwłaszcza biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, nie opłaca się kupować najtańszych trampolin ze sklepowych ofert.

Takie produkty najczęściej nie spełniają wymogów dotyczących zapewnieniu osobom z nich korzystającym należytej ochrony. Poniżej prezentujemy wskazówki, które pomogą ci wybrać odpowiednią - bezpieczną i trwałą - trampolinę dla dziecka.

Spis treści

 1. Trampolina dla dziecka - najważniejsze certyfikaty
 2. Trampolina dla dziecka - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
 3. Trampolina dla dziecka: jak skakać?
 4. Trampolina dla dziecka - wybrane modele:

Trampolina dla dziecka - najważniejsze certyfikaty

Najbezpieczniej kupić trampolinę dla dziecka, która posiada niezbędne certyfikaty. Rodzic, który wybierze właśnie taki model, zyska pewność, że jego dziecko będzie się bawiło bezpiecznie. Jakie to certyfikaty? Przede wszystkim popularny CE, który zaświadcza, że dany produkt spełnia standardy Unii Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i ekologii.

Ważny jest również światowy certyfikat bezpieczeństwa TUV oraz certyfikat GS, oznaczajacy, że trampolina dla dziecka spełnia niemieckie - podwyższone - standardy bezpieczeństwa. Dany produkt nie musi posiadać wszystkich tych certyfikatów, każdy z nich jest wystarczającą gwarancją jego jakości.

Trampolina dla dziecka - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 • Siatka zabezpieczająca

Trampolina dla dziecka powinna posiadać siatkę zabezpieczającą. Na rynku można co prawda kupić sprzęty bez siatki, ale są one przeznaczone tylko dla doświadczonych sportowców. Siatka zabezpiecza dziecko przed bardzo groźnym wypadnięciem z trampoliny. Sprzęty mają siatki wewnętrzne i zewnętrzne.

Do użytkowania przez dzieci najbardziej nadają się te z siatką wewnętrzną. Tego rodzaju siatka zabezpiecza stopę dziecka przed dostaniem się między sprężyny i przed uderzeniem całym ciałem o stelaż.

 • Maksymalne dopuszczalne obciążenie

Najlepiej i najbezpieczniej jest, gdy z trampoliny dla dziecka korzysta w jednym czasie jedna osoba. Dzięki temu nikt na siebie nie wpada, przez co ryzyko doznania urazu również się zmniejsza. W praktyce jednak często na jednym sprzęcie skacze wiele dzieci, czasem też z tej formy aktywności fizycznej chcą skorzystać rodzice.

Dlatego przed zakupem trampoliny dla dziecka trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie. Idealnym rozwiązaniem będzie sprzęt, w którym wynosi ono co najmniej 150 kg. 

 • Stabilna konstrukcja

Podstawą trampoliny są nogi - im ich więcej, tym większe bezpieczeństwo użytkowania. Często w trampolinach stosowane są podwójne nogi w kształcie litery U, co jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje skaczącemu dziecku dużą stabilizację. Oprócz podstawy nie bez znaczenia w trampolinie dla dziecka jest mata, po której się chodzi i skacze. Powinna być wykonana z wytrzymałego, odpornego na korozję i niesprzyjajace warunki atmosferyczne tworzywa, np. PP mesh.

Profile tworzące stelaż są tym lepsze, im grubsze. Cienki profil może się wygiąć, złamać. Bardzo ważne, by na profilach znajdowała się gruba warstwa pianki, by, jeśli dojdzie do uderzenia o stelaż, było ono jak najmniej bolesne. Podobnie ze sprężynami - im ich więcej, i im są grubsze, tym bezpieczniej i efektywniej można korzystać z trampoliny dla dziecka. Osłony na sprężyny powinny być wykonane z mocnych materiałów, jak np. PCV.

Trampolina dla dziecka: jak skakać?

Takiego pytania na pewno nie zadają sobie dzieci, które po prostu cieszą się skakaniem, jednak warto, by rodzice przypilnowali, by szalejące na trampolinie dziecko:

 • nie skakało na siatkę; siatka służy wyłącznie jako zabezpieczenie, a nie do tego, żeby z całym impetem na nią napierać
 • jeśli na trampolinie dla dziecka bawi się kilkoro najmłodszych, warto zwrócić im uwagę, by nie skakali na siebie, raczej każdy powinien znaleźć wolną przestrzeń do własnego użytku
 • na trampolinie skacze się bez butów; lepiej też nie wnosić na nią zabawek, jedzenia itp.
 • nie należy skakać na trampolinie dla dziecka w niesprzyjających warunkach atmosferycznych: gdy pada deszcz/śnieg, wieje wiatr
 • dzieci nie powinny wykonywać na trampolinie umyślnych skoków na główkę, na plecy i innych akrobacji
 • Jeśli trampolina będzie właściwie wybrana, a rodzice będą mieć skaczące po niej dziecko pod swoim czujnym okiem, na pewno będzie się ono świetnie i bezpiecznie bawiło

Trampolina dla dziecka - wybrane modele: