Jak wybrać spacerówkę? Kupujemy wózek spacerowy dla dziecka

2014-05-15 17:15

Spacerówka masywna czy lekka, z oparciem rozkładanym do leżenia czy na półleżąco? Jak dobrze wybrać wózek dla dziecka, która spacerówka będzie najlepsza? Wózek spacerowy: poradnik.

jak wybrac spacerowke
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Spacerówka w modelu wielofunkcyjnym
  2. Spacerówka od urodzenia
  3. Spacerówka po 6. miesiącu życia
  4. Spacerówka parasolka

Wózki spacerowe nie mają gondoli, tylko siedzisko, które – w zależności od modelu spacerówki – można rozłożyć na płasko albo do pozycji półleżącej. I to jest najważniejsza cecha, która wyróżnia spacerówkę. Ale niejedyna – w tej kategorii wózków dziecięcych jest mnóstwo modeli o różnych parametrach i przeznaczeniu. Niektóre spacerówki nadają się dla maluchów od narodzin, inne przeznaczone są dla dzieci, które same już siedzą, w jeszcze innych spacerówkach mogą jeździć tylko dwu-, trzylatki. Zanim zdecydujesz się na spacerówkę dla swojego malucha, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne typy spacerówek i czym się kierować podczas zakupów.

miesięcznik "M jak mama"

Spacerówka w modelu wielofunkcyjnym

Plus: jeden wózek posłuży przez kilka lat

Minus: jeśli wybór nie będzie trafiony, trzeba będzie kupić nowy wózek spacerowy

Wózek spacerowy to, obok gondoli i fotelika samochodowego, jeden z elementów wózków wielofunkcyjnych. Mają wspólny stelaż, do którego w miarę potrzeb za pomocą specjalnych adapterów przypina się konkretny element. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, pod warunkiem że dany model wózka dziecięcego będzie idealnie dopasowany do waszych potrzeb. Podczas zakupów spacerówki trzeba w pierwszej kolejności zwracać uwagę na stelaż, koła, elementy zawieszenia, funkcjonalność rączki, słowem – wszystko to, czym się kierujemy, wybierając wózek głęboki. Ważne więc, by stelaż spacerówki był lekki, najlepiej aluminiowy, a koła dopasowane do rodzaju nawierzchni (na równe asfaltowe drogi nadają się koła mniejsze, na spacery poza trasami lub dziurawe chodniki lepsze są koła duże, pompowane). Rączka spacerówki powinna mieć możliwość regulacji i zmiany pozycji. Gondola nie może być zbyt mała, by dziecko nie wyrosło z niej za szybko – idealnie, jeśli ma długość ok. 80 cm. Ale równie ważne są parametry siedziska spacerowego, z którego dziecko będzie korzystać dłużej niż z gondoli, bo nawet dwa i pół roku. Im szersze, tym lepsze – warto więc się zastanowić, jak duże będzie dziecko w wieku 3 lat, i ile miejsca wokół siebie będzie potrzebowało zimą, ubrane w ciepły kombinezon. Dobrze, jeśli siedzisko spacerówki ma nie mniej niż 45–50 cm szerokości. Ważne, by miało solidne pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe (czyli z taśmą między nóżkami malca), podnóżek, barierkę z możliwością demontażu (wygodne są uchwyty na kubek, tacka na drobne zabawki). Budka spacerówki powinna mieć możliwość dopięcia moskitiery, przydaje się wyciągany daszek (osłoni malca przed silnym słońcem).

Sprawdź też: jaki rodzaj zawieszenia wózka jest najlepszy?

Spacerówka od urodzenia

Plus: w odpowiednio dopasowanej spacerówce niemowlaka może jeździć przez całe dzieciństwo, nie ma potrzeby zmiany wózka ani jego elementów na większe

Minus: cena tych spacerówek bywa wysoka, a więc zły wybór wiąże się z utratą pieniędzy

To modele wózków spacerowych z siedziskiem przystosowanym do potrzeb noworodków. Normy dla wózków spacerowych tego typu mówią, że kąt rozwarcia pomiędzy siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150°, a siedzisko musi mieć odpowiedni system szelek bezpieczeństwa. W praktyce najlepiej sprawdzają się wózki dziecięce, których oparcie można rozłożyć na płasko. Podczas zakupów takiej spacerówkidla niemowlaka trzeba zwrócić uwagę, czy siedzisko jest na tyle sztywne, że dociskając je, nie czujesz żadnych elementów stelaża, ale jednocześnie na tyle miękkie, że maluchowi będzie w nim wygodnie. Ważna jest ilość miejsca w środku – noworodek potrzebuje go niewiele, ale to się będzie zmieniało z każdym miesiącem. Ważne, by było na tyle przestronne, by swobodnie mógł w nim jeździć ciepło ubrany trzylatek. Dno wózka spacerowego powinno znajdować się wysoko, nie tuż przy ziemi. Koła muszą mieć dobrą amortyzację, muszą być dopasowane do rodzaju nawierzchni. Wózek powinien być stosunkowo lekki, by wnoszenie go i znoszenie po schodach nie stanowiło problemu. Bardzo ważna jest też możliwość łatwego czyszczenia. Obicie powinno dać się zdjąć do prania, ewentualnie być wykonane z tkaniny zaimpregnowanej w taki sposób, by wystarczyło przetrzeć ją ściereczką.

Sprawdź też: jaki wybrać wózek na zimę >>>

Spacerówka po 6. miesiącu życia

Plus: najłatwiej dobrać ten typ spacerówki, bo wiesz już, jaki powinien być wózek idealny

Minus: w wielu modelach spacerówek maksymalne obciążenie nie pozwala na jednoczesne wożenie dziecka i zrobienie zakupów

Wózki spacerowe tego typu są przeznaczone dla niemowląt, które już samodzielnie siedzą. W tym przypadku przy zakupie spacerówki również trzeba kierować się wielkością kół wózka, jego całkowitą wagą (im lżejszy, tym lepiej), ale liczą się także te elementy, które mają bezpośrednie znaczenie dla bezpieczeństwa malca i jego komfortu. Wózek powinien mieć solidne, najlepiej pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w zasięgu rączek dziecka nie ma elementów, które mogłyby poranić palce, ani mechanizmu składającego. Pałąk spacerówki, który uniemożliwi dziecku zbytnie wychylenie się z wózka, powinien mieć możliwość zdemontowania. Ważna jest funkcjonalność rączki – powinna mieć możliwość regulacji wysokości oraz możliwość zmiany położenia. Dzięki tej drugiej funkcji w każdej chwili można obrócić wózek tak, by malec mógł podróżować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Jeśli twoje dziecko urodziło się duże albo szybko przybiera na wadze, zwróć też uwagę na maksymalne obciążenie spacerówki. W większości modeli można wozić dziecko, które waży nie więcej niż 15 kg, są jednak i takie, które wytrzymują 20, a nawet 29 kg obciążenia.

Spacerówka parasolka

Plus: ta spacerówka po złożeniu zajmuje mało miejsca

Minus: to wózek spacerowy tylko dla starszaków, na krótkie dystanse

Spacerówki typu parasolki mają nieusztywniane plecy i brak możliwości rozłożenia siedziska do leżenia – nawet jeśli siedzisko się rozkłada, to wózki tego typu nie nadają się dla noworodków ani niemowląt, które nie potrafią samodzielnie siedzieć, gdyż mają miękkie oparcie, przez które wyczuwalne są elementy stelaża. te spacerówki są tanie, w sklepach można znaleźć modele kosztujące nawet poniżej 200 zł. Niska cena oznacza niestety stosunkowo słabe wyposażenie takiej spacerówki. Standardowe to pasy bezpieczeństwa (trzy albo pięciopunktowe) i pas tkaniny, który siedzącemu w wózku dziecku służy za podnóżek (w niektórych modelach tkaninę zastąpiono plastikiem). Parasolki mają też dość płytkie budki – nie na tyle duże, by móc szczelnie osłonić małe dziecko przed słońcem czy wiatrem. Kupując wózek spacerowy tego typu, warto szukać modelu z jak największymi kołami – małe koła przy tak lekkim wózku sprawdzają się na nawierzchniach bez żadnych nierówności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza