Dziecko odmawia drzemki, choć jest śpiące? Daj wam 15 minut na próby, a potem zmień strategię

2022-05-20 15:24

To problem, który zna większość, o ile nie wszyscy rodzice. Dziecko ewidentnie jest zmęczone, zaczyna być rozdrażnione, jednak albo nie może zasnąć, albo stanowczo odmawia kładzenia się. Pojawiają się płacze, a nawet bicie rodzica. To frustrujące. Jak sobie skutecznie poradzić z problemem przedłużającego się usypiania dziecka?

Dziecko zmęczone, senne
Autor: Getty Images Nie zawsze, gdy dziecko jest zmęczone i senne, z chęcią położy się spać.

Drzemki dziecka, to cenny czas dla rodziców. Po pierwsze wiemy, że maluchy potrzebują ich do prawdiłowgo rozwoju, więc chcemy zapewnić mu ten odpoczynek. Po drugie, jeśli dziecko się nie zdrzemnie, często bywa markotne i ciężko się z nim dogadać. Po trzecie, to czas dla rodzica - na spokojne posprzątanie,  nieprzerywaną rozmowę przez telefon, czy własne odespanie zarwanej nocy.

Między innymi dlatego, tak irytujące wydają się godzinne próby położenie dziecka na drzemkę lub konieczność rezygnacji z nich. Może więc, zamiast się denerwować, lepiej zmienić strategię? Oto odpowiednia reakcja na brak snu dziecka według Brittni Mella, amerykańskiej konsultantki snu .

Spis treści

  1. Oddychaj
  2. Zróbcie przerwę
  3. Po drugiej nieudanej próbie zrezygnuj
  4. Jeśli problemy z zaśnięciem to norma...
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Dowiedz się: Drzemka dziecka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

Oddychaj

Twoja frustracja jest jak najbardziej normalna, ale nic nie zmieni. Nie ma sensu czekać długo i usypiać dziecko przez godzinę, bo wówczas negatywne emocje narastają, a maluch może i tak nie usnąć. 

Jeśli próbujesz uśpić dziecko przez 15-20 minut, a maluch dalej nie śpi, zrezygnuj. Weź głęboki oddech i uspokój nerwy. Weź pod uwagę, że maluch nie robi tego specjalnie. To nie jest, ani jego, ani twoja wina. - radzi Brittni.

Konsultantka snu zaznacza, że w większości wypadków, problemy z zaśnięciem są spowodowane skokami rozwojowymi, bólami wzrostowymi, wychodzeniem zębów lub przestymulowaniem, albo zwyczajnie - etapem w życiu dziecka, w którym świat wydaje się zbyt interesujący i są złe same na siebie, że są śpiące i muszą tracić czas na spanie. 

Sprawdź: Drzemka ważniejsza niż myślałaś. Dlaczego lepiej nie budzić dziecka w ciągu dnia?

Zróbcie przerwę

Eksperci od snu małych dzieci są zdania, że dziecko wyczuwa i chłonie emocje rodzica, jeśli więc czuje, że mama, czy tata się denerwują, że nie może zasnąć, jego własny stres skutecznie uniemożliwi mu zaśnięcie. Przerwa od usypiania zmniejszy presję zaśnięcia w dziecku, ale i w rodzicu.

Dorosłemu wystarczy 5-10 minut, by nabrać sił na kolejne próby usypiania, ale lepiej wydłużyć ten czas nawet do 30 minut. Dziecko być może w tym czasie bardziej się zmęczy i kolejna próba będzie udana i znacznie szybsza, a ty zregenerujesz swoje nerwy wystarczająco dobrze, by do kolejnego usypiania podejść na spokojnie. 

Przeczytaj też: Drzemki pomagają dzieciom w nauce czytania. Wiek malucha ma znaczenie

Po drugiej nieudanej próbie zrezygnuj

Nie ma sensu się stresować. Może być tak, że dwie "sesje" po 15 minut z leżeniem, tuleniem przez rodzica do snu, na tyle zregenerowały dziecko, że nie potrzebuje snu, bo wystarczył mu ten czas wypoczynku. Jeśli tak jest, spróbuj ponownie, gdy znów zobaczysz, że dziecko robi się senne. 

Jeśli problemy z zaśnięciem to norma...

Jeśli dziecko stale ma problemy z zasypianiem, być może warto zgłosić się do lekarza, w celu wykonania podstawowych badań. Często jednak wystarczy pewna zmiana rutyny. Wydłużanie drzemek i zmiejszanie ich ilości, albo więcej, krótszych drzemek w ciągu dnia. Każde dziecko jest inne, a do tego maluchy zmieniają się z dnia na dzień. Warto więc czasem zmodyfikować zwyczaje i dostosowywać je do waszych nowych potrzeb. 

Sprawdź: "Czy moje dziecko się wysypia?". Ile snu potrzebuje maluch i do kiedy powinien mieć drzemki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza