Spał "jak złoto", a teraz nie może zasnąć i często się wybudza? Trenerka snu mówi, jak sobie z poradzić

2022-12-15 14:04

Niemowlak, który pięknie zasypiał, po paru tygodniach znacznie częściej się wybudza i ma trudności w zasypianiu? Martwisz się, że może coś mu dolegać? Trenerka snu zdradza, jaka może być tego przyczyna i podpowiada, jak możesz mu pomóc.

Niemowlak
Autor: Getti Images Krótkie drzemki i trudności w zasypianiu niemowlaka? Trenerka snu podpowiada, jak sobie z nimi poradzić

Sen dziecka w pierwszych tygodniach jego życia to niemal 18-20 godzin w ciągu doby. Budzi się w zasadzie tylko na karmienie, co 2–3 godziny. Dzień od nocy zaczyna rozróżniać dopiero w okolicach 2. miesiąca życia.

Rytm dnia niemowlaka w drugim miesiącu bywa bardzo zmienny. Przez ten cały czas dziecko rośnie, a jego mózg intensywnie się rozwija. W ciągu kilku tygodni może zmienić się wszystko. Maluszek, który wspaniale zasypiał, nagle może częściej się wybudzać.

Anna jest mamą trójki dzieci i trenerką snu, która prowadzi swój profil na Instagramie @littlewinkssleep. W jednym ze swoich postów wyjaśnia, co kryje się za krótkimi drzemkami niemowlaka i ich problemami z zasypianiem.

Zobacz także: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Rozwój mózgu niemowlaka

Między 5., a 8. tygodniem życia niemowlaka następuje pewnego rodzaju skok rozwojowy jego mózgu.

Wato podkreślić, że sen osoby dorosłej i maluszka wygląda zupełnie inaczej. Mózg niemowlaka pozostaje przez cały czas aktywny, nawet podczas snu. Dodatkowo odbiera wszystkie bodźce z otoczenia.

Specjalistka podkreśla, że w drugim miesiącu życia niemowlaka mogą pojawić się:

  • krótkie drzemki,
  • przypadkowe przebudzenia,
  • trudności z zasypianiem.

Trenerka zaznacza, że jest to całkowicie normalne i ma związek z intensywnym rozwojem mózgu niemowlaka. Przez ten okres trzeba po prostu przejść, ale możemy go sobie trochę ułatwić.

Wspieranie zasypiania

Trenerka snu zwraca uwagę, że w okresie między 5 – 8 tygodniem, czas czuwania dziecka wynosi około 65 minut. Warto to zapamiętać i nie martwić się, jeżeli maluszek w tym czasie nie chce zasnąć.

Podkreśla również, że widząc zmęczone i śpiące dziecko, które ewidentnie ma problem z zaśnięciem, warto mu w tym pomóc. Możemy do tego wykorzystać wszelkie techniki, które w jego przypadku się sprawdzają.

Jeżeli lubi być bujane – bujaj, jeżeli najlepiej zasypia na świeżym powietrzu – idź na spacer.

Problemy ze snem w nocy

Częste wybudzanie się niemowlaka w nocy, może być ciężkim okresem w życiu jego rodziców.

Chcąc nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy, możemy ograniczyć wszystkie drzemki dzienne do 3 godzin. Dzięki temu maluch zaśnie na dłużej, gdy nadejdzie wieczór. Niezbędne jest także wprowadzenie rutyny zasypiania, która z pewnością będzie w tym okresie bardzo korzystna.

W nocy może być także pomocne odpowiednie przygotowanie pokoju, w którym śpi noworodek.  Stwórzmy dla niego ciemne, przytulne pomieszczenie, w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Pamiętajmy, dziecko zacznie spać coraz dłużej, aż pewnego dnia prześpi spokojnie całą noc.

Zobacz także: Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza