Kupa dziecka w basenie. Ratowniczka zdradza bezbłędny trik, który uratuje z opresji

2023-06-26 14:35

Szczególnie w sezonie letnim, maluszki czerpią dużo radości z kąpieli. Jest to czas, kiedy baseny zapełniają się po brzegi. Właściwe zabezpieczenie pupy niemowlęcia przed takim wyjściem jest jednak kluczowe. Wydaje się, że wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z pewnej podstawowej zasady.

Kupa dziecka w basenie. Ratowniczka zdradza bezbłędny trik, który uratuje z opresji
Autor: Getty Image

Często zdarza się, że wiadomości lokalne donoszą o chwilowym zamykaniu basenów z powodu tzw. "incydentu kałowego". To zjawisko, które coraz bardziej rzuca się w oczy, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia wszystkich, którzy korzystają z basenu. Co to właściwie oznacza "incydent kałowy" na basenie i jakie konsekwencje niesie za sobą dla osoby, która jest jego sprawcą? Jak się przed nim ustrzec?

Kupa w basenie to poważne zagrożenie

Praktycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w basenie jest niedopuszczalne. Ale nie najmłodsi - niemowlęta raczej nie znają tej zasadzie. Skutek może być dość nieprzyjemny dla innych osób znajdujących się w basenie.

Basen zanieczyszczony fekaliami stanowi ogromne ryzyko biologiczne dla osób znajdujących się w wodzie. Największym wyzwaniem są jednak, skierowane do właścicieli obiektu, procedury, które zmuszają do czasowego zamknięcia skażonej części basenu i powiadomienia inspektora sanitarnego o zaistniałym incydencie. Prawidłowość stanu wody w basenach jest uregulowana przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku.

Czytaj również: Dlaczego warto chodzić z niemowlakiem na basen?

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Przed wizytą na basenie, warto odpowiednio zabezpieczyć malucha. Nikki Scarnati, amerykańska instruktorka pływania i ratowniczka, podzieliła się na TikToku radą na ten temat. Wyjaśnia, jakie pieluszki należy wybrać, idąc na basen z naszym dzieckiem. Należy podkreślić, że pieluchy do pływania nie są przeznaczone do wchłaniania moczu. Powód jest prosty - nie mogą być chłonne, ponieważ pochłaniałyby również wodę basenową.

Jakie pieluszki powinniśmy więc wybrać? Sprytny trik ratowniczki

Scarnati ostrzega przed jednorazowymi pieluszkami, które często nie mają wystarczająco dobrze dopasowanych gumek wokół brzuszka i nóg, co może skutkować niezatrzymaniem zawartości pieluszki. Okazuje się, że jednorazowe pieluszki wciąż mogą być dobre: wystarczy zastosować prostą metodę - na jednorazową pieluszkę do pływania załóż drugą. W ten sposób ochrona będzie większa.

Instruktorka pływania wyjaśnia, że podczas zabawy na basenie świetnie sprawdzą się wielorazowe pieluszki z regulowanym rozmiarem. Kobieta wymienia zalety takiego rozwiązania. Takie pieluszki mają wodoodporną warstwę, mocniejsze gumki, a dzięki zatrzaskom łatwiej dostosować ich rozmiar do potrzeb konkretnego dziecka.

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza