Niemowlę na basenie: jak się przygotować do pójścia z niemowlakiem na basen

2013-02-12 16:43 Marta Nowik

Niemowlak na basenie już dawno przestał budzić sensację. Pływanie znakomicie wzmacnia mięśnie i rozwija koordynację ruchową, wycisza i relaksuje oraz dostarcza dziecku masę frajdy. Zabierz więc swojego niemowlaka na basen. Z naszymi podpowiedziami wyprawa z niemowlęciem na basen będzie bajecznie prosta. Przeczytaj albo posłuchaj, jak się do niej odpowiednio przygotować.

Posłuchaj, jak się przygotować do pójścia z niemowlakiem na basen. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Niemowlę na basenie jest przeszczęśliwe - uwielbia pluskanie w wodzie. Przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda stanowiła dla niego naturalne środowisko. Dlatego codzienne kąpiele są dla niego przyjemnością i nie zraża go nawet polewanie wodą po główce i oczkach. Do około 8. miesiąca życia u dziecka utrzymuje się naturalny odruch „obronny” polegający na tym, że w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, a więc nie ma ryzyka zakrztuszenia. Odruch ten później zanika. Zanim jednak to nastąpi, warto zaszczepić w maluchu zamiłowanie do pływania. Generalnie na basen można zabrać już 2-miesięczne niemowlę, które jest zdrowe, dobrze się rozwija i pewnie unosi oraz trzyma główkę. Pediatrzy zalecają jednak odczekanie do 3.–4. miesiąca życia dziecka, by nabrało ono nie tylko sił fizycznych, ale i wzmocniło swoją odporność. To ważne zwłaszcza teraz, zimą, gdy mróz za oknem i łatwiej o przeziębienie. Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na ogromną dla niego pływalnię, oswój je z wodą w dużej (czyli waszej) wannie. Wykąp się w niej razem z dzieckiem. Ale nie po to, by umyć maleństwo (to możesz zrobić dopiero na sam koniec kąpieli), lecz by się z nim pobawić wodą płynącą z kranu oraz ze słuchawki prysznica.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Dobrze wiedzieć

Pluskanie się w wodzie wpływa na rozwój emocjonalny niemowlaka. Staje się on bardziej pewny siebie i odważny. Umacnia się również jego więź z rodzicami.

 

Niemowlę na basenie: niezbędnik małego pływaka

Przygotuj się na to, że torba na basen będzie dość duża. A najlepiej byłoby, gdybyś spakowała rzeczy dziecka do oddzielnej torby, co usprawni szykowanie się w przebieralni. Co do niej włożyć? Potrzebujecie dużego ręcznika z kapturkiem, a nawet dwóch, jeśli podczas pierwszych wizyt na basenie będziecie często wychodzili z wody i wchodzili do niej z powrotem. Przyda się również szlafrok. Warto zabrać ze sobą pełny komplet dodatkowych ubrań oraz dwie pieluszki, na wypadek gdyby coś spadło na wilgotną podłogę w przebieralni. Konieczna jest specjalna wodoodporna pieluszka do pływania, która nie będzie chłonęła wody z basenu. Zabierz też ze sobą mydełko dziecka, by po pływaniu zmyć z jego ciała chlor. Przyda się również balsam, który nawilży przesuszoną skórę małego pływaka. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą sprayu do uszu Vaxol, który należy użyć przed wejściem do wody. Natłuści on kanał ucha, dzięki czemu woda będzie z niego wypływać. W ten sposób zabezpieczy uszy niemowlaka przed zaleganiem wody, co zapobiega powstaniu stanów zapalnych. Po wyjściu z basenu może się przydać również sól fizjologiczna, jeśli oczka dziecka będą podrażnione przez kontakt z chlorem.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Niemowlę na basenie: wyjście na basen

Choć na pływalni malec musi mieć mnóstwo energii, nie wychodźcie z domu od razu po obfitym posiłku. Zacznijcie się szykować mniej więcej po godzinie. Najlepszy czas na wyprawę na basen to popołudnie po drzemce lub ranek, po śniadaniu – wtedy po powrocie do domu dziecko na pewno ładnie zje obiad i zaśnie na poobiednią drzemkę. Na basen z niemowlęciem warto wybrać się razem z partnerem i skorzystać z tzw. przebieralni rodzinnej. Zanim rozbierzesz maleństwo do pieluszki, wyszykuj się sama, zostawiając niemowlaka pod opieką taty. Gdy z kolei partner będzie się przebierał, ty rozbierz malca. Małego golaska otul ręcznikiem i zdejmij to okrycie dopiero przed wejściem do wody. Wtedy przytul dziecko mocno do siebie, by ogrzewało się ciepłem twojego ciała. Zanurzajcie się powoli, maksymalnie do ramion dziecka. Uważnie obserwuj maleństwo, by wychwycić ewentualne sygnały, że np. czegoś się boi. Cały czas mów do niego spokojnym głosem i trzymaj wtulone w twoje ciało. Dopiero gdy zauważysz, że niemowlę śmiało pluska nóżkami i rączkami, daj mu więcej swobody.Podczas pierwszej wizyty na basenie zaleca się dwa wejścia do wody na około pięć minut, maksymalnie zaś niemowlę może się pluskać w wodzie pół godziny. Pierwsze wyjścia na basen zorganizujcie sami, by na spokojnie oswoić pociechę z pływalnią. Na zorganizowane zajęcia z innymi niemowlakami warto zapisać się dopiero, gdy będziesz miała pewność, że dziecko oswoiło się z wodą.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Dobrze wiedzieć

To ważne!

Zanim pójdziesz z niemowlakiem na basen, skonsultuj się z pediatrą. Upewnisz się, że maleństwo jest gotowe na rozpoczęcie przygody z pływaniem. lekarz wykluczy przeciwwskazania do korzystania z basenu, wśród których najczęściej są choroby skóry, uczulenia, refluks żołądkowo-przełykowy, jak również katar, nawracające infekcje ucha czy zapalenie górnych dróg oddechowych.

Niemowlę na basenie: dobra logistyka to podstawa

Na rekreacyjne rodzinne wyjścia na basen przyjdzie ci jeszcze poczekać. Pobyt na pływalni z niemowlakiem wymaga od rodziców zaangażowania i bywa wyczerpujący. Dlatego trzeba go dobrze zorganizować. Nie musicie wspólnie z mężem opiekować się dzieckiem, podzielcie się zadaniami. To ważne zwłaszcza po wyjściu z wody, kiedy liczy się czas. Należy jak najszybciej osuszyć i ubrać niemowlaka. Abyś mogła robić to swobodnie, powinnaś zdjąć z siebie strój kąpielowy (mokra nie będziesz mogła wziąć na ręce ubranego maleństwa). Idź do przebieralni pierwsza. W tym czasie malec powinien być przez tatę umyty i okryty suchym ręcznikiem. Kiedy będziesz już ubrana, zabierz malca od taty, dokładnie go wysusz zacznij ubierać. Tata zaś niech idzie się przebrać, bo wkrótce możesz potrzebować jego pomocy. Dokładnie wytrzyj włosy dziecka ręcznikiem, bo suszarki mogłoby się wystraszyć. Po zabawach w wodzie dziecko może być bardzo głodne. Najlepiej mają niemowlęta karmione piersią, bo posiłek mogą zjeść już w przebieralni. Jeśli jednak maleństwo pije mleko z butelki, warto wziąć ze sobą termos z gorącą wodą i mieszankę oraz butelkę – kiedy ty będziesz przebierała małego pływaka, tatuś przyszykuje dla niego posiłek. Nie spieszcie się. Podczas spokojnego posiłku malec nieco ochłonie, a jego ciało dobrze wyschnie.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Niemowlę na basenie: idealny basen dla niemowlaka

Wybieraj pływalnię odpowiednią dla małych dzieci – o głębokości od 20 do 120 cm i z łagodnym zejściem do wody. Zwykle jest w nim cieplejsza woda – dla najmłodszych niemowląt najlepsza jest woda o temperaturze nawet 37°C, a dla półroczniaków wystarczy już tylko około 34°C. Ważne jest również odpowiednie stężenie chloru lub ozonu – takie, by te środki odkażały wodę, a jednoczenie nie powodowały podrażnień oczu i skóry maleństwa. Zwróć uwagę, czy na basenie jest odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Karolina Trzcińska
|

W każdym artykule dotyczącym dzieci są informacje „Ty i Twój mąż”, dosłownie w każdym. Szkoda ze nie bierze się pod uwagę samotnych matek.

Sandras Kubiecka
|

Warto chodzić z maluszkami na basen. Ja mma starsze dzieci i szkoda, że wcześniej nie pomyślałam o basenie, bo fajnie tak popływać z maluszkiem. Ale moja koleżanka zaczęła chodzić na basen ze swoją córeczką, która ma 4 miesiące. Opowiadała mi, że jej mała jest spokojna i się wycisza, a ona spędza czas z córeczką.