Pieluszki WIELORAZOWE. Modne, ale czy wygodne? [Rodzaje i typy wielorazówek]

2014-04-02 15:27 Katarzyna Hubicz
Pieluszki WIELORAZOWE. Modne, ale czy wygodne? [Rodzaje i typy wielorazówek]
Autor: thinkstockphotos.com

Pieluszki wielorazowe są ekologiczne, nie uczulają, są przewiewne, co zmniejsza ryzyko odparzeń. Generują też mniej kosztów niż jednorazówki – i to nawet kilkakrotnie. Czy mają w ogóle jakieś wady? Jedną, ale zasadniczą – trzeba je prać.

Za pieluchy jednorazowe stosowane przez cały okres pieluchowania zapłacimy w sumie nawet ponad 3000 zł. Całkowity koszt pieluszek wielorazowych nie przekroczy 600–800 zł, a gdy dziecko z nich wyrośnie, można zachować je dla kolejnego malucha albo sprzedać.

Ile pieluch trzeba mieć w domu? To zależy od wieku dziecka, częściowo też od sposobu karmienia. Generalna zasada jest taka, by kupić więcej wkładów niż pieluszek – bo sama pielucha schnie szybciej niż wkład, można więc używać jej z zamiennym wkładem. Warto też kierować się wiekiem dziecka, bo im starsze, tym rzadziej brudzi pieluchę. Malec do czwartego miesiąca zużywa średnio 10–12 pieluch na dobę, niemowlę powyżej 4. miesiąca – od 8 do 10. Dziecko, które skończyło rok, potrzebuje ich zwykle około 6 dziennie.

>>Przeczytaj również: Przewijanie dziecka - 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać>>

Rozmiar uniwersalny albo dopasowany

Większość pieluszek wielorazowych dostępna jest w rozmiarze uniwersalnym, odpowiednim dla dzieci o wadze od 4 do 18 kg. Pieluszkę dopasowuje się do ciała, regulując rozmiar zatrzaskami. Są też jednak pieluchy, które dobieramy do wagi i wymiarów dziecka. Dla noworodków przeznaczone są te w rozmiarze small lub newborn, dla niemowląt powyżej 5.–6. miesiąca życia – medium, a dla dzieci powyżej roku – large. Te oznaczenia są umowne; przed zakupem warto sprawdzić, dla dzieci o jakiej wadze przeznaczono pieluchę.

Dwa rodzaje pieluszek: SIO i AIO

Pieluszki SIO – wkład i otulacz pieluszki wielorazowej są połączone za pomocą napek, dzięki czemu na pupie dziecka nic się nie przesuwa. By wyprać pieluszkę, napki trzeba rozpiąć. Pieluszki typu SIO schną szybciej niż pieluszki AIO. Podczas przewijania otulacz – jeśli nie jest mokry – można założyć dziecku ponownie z innym wkładem. Niektóre pieluszki tego typu mają możliwość wpięcia dwóch wkładów jednocześnie, co zwiększa ich chłonność.

Pieluszki AIO - w których wszystkie części pieluszki są zszyte ze sobą. Przypominają jednorazówki, różni je tylko to, że nadają się do prania. Schną dłużej niż zwykłe wielorazówki z wymiennymi wkładami.

>>Przeczytaj również: Co trzeba wiedzieć o noworodkach? 10 rzeczy, których musisz dowiedzieć się przed porodem>>

Dwa typy pieluszek wielorazowych. Który wybrać?

Kieszonka składa się z dwóch warstw, które są ze sobą zszyte. Zewnętrzna jest uszyta z materiału PUL, dzięki temu jest nieprzemakalna, ale przepuszcza powietrze. Wewnętrzna uszyta jest z weluru albo cienkiego polaru, który pochłania wilgoć, utrzymując ją z dala od skóry dziecka. Pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń, zwana „kieszonką”. Nie jest zaszyta, wkłada się w nią wkład pochłaniający wilgoć. Schnie szybko, bo osobno suszy się pieluszkę, a osobno wkład.

Formowane z otulaczem.Rozłożone, najczęściej mają kształt przypominający literę T. Ich nazwa wzięła się stąd, że formuje się je na pupie, odpowiednio zapinając zatrzaski. Najczęściej są wykonane z bawełny, mikrofibry albo bambusa, choć spotyka się też formowanki, w których łączone są warstwy różnych tkanin. Pieluszki formowane są bardzo chłonne, dlatego świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy dziecko nie jest przewijane przez dłuższy czas, np. w nocy. Minusem jest to, że nie mają warstwy nieprzemakalnej, dlatego wymagają dodatkowo założenia specjalnego otulacza.

>>Przeczytaj również: Pępowina u noworodka: fakty i mity>>

Czym się różnią? Rodzajem materiału

z mikrofibry – niezwykle chłonny, bardzo szybko schnie

węglowo-bambusowy – bardzo chłonny, czterowarstwowy: dwie zewnętrzne warstwy wykonane są z mikropolaru z włoknami węglowymi i bambusem, dwie węwnętrzne z mikrofibry

bawełniany – uszyty z kilku warstw bawełny, dość wolno schnie. Nie daje pełnego uczucia suchości, dlatego najlepiej stosować je podczas nauki korzystania z nocnika

bambusowy – trzy- albo czterowarstwowy. Ma właściwości grzybobójcze i antyseptyczne, można kupić również antyalergiczny. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a latem jest o 2-3 stopnie chłodniejszy od temperatury otoczenia. Schnie wolniej niż mikrofibra.

Wpływ pieluszek jednorazowych na płodność chłopców

Ekorodzicielstwo staje się coraz bardziej modne wśród współczesnych rodziców. W trosce o środowisko wielu z nich wybiera dla swoich dzieci pieluszki tetrowe. Niejedna nowoczesna mama nie potrafi sobie wyobrazić rezygnacji ze stosowania pieluszek jednorazowych. Może jednak warto? Coraz więcej mówi się o tym, że pieluszki jednorazowe (pieluchy typu "pampers")mogą być przyczyną niepłodności w dorosłym życiu chłopców. Zdania są podzielone, nawet wśród ekspertów. Urolog odpowiedział na nasze pytania o to czy warto stosować pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe pieluszki tetrowe są zdrowsze niż jednorazowe oraz co zrobić by zapewnić zdrowy rozwój swojego dziecka?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE