Pieluszki jednorazowe – jak wybrać pieluszki dla niemowlaka, o czym pamiętać przy wyborze?

2020-11-12 11:10

Pieluchy jednorazowe, które kiedyś były dobrem luksusowym, dziś wybiera już większość rodziców. Są względnie tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Pozostaje tylko pytanie, jak wybrać pieluszkę dla dziecka i czym się kierować przy sklepowych półkach?

Pieluszki jednorazowe
Autor: thinkstockphotos.com

Jak wybrać pieluchę dla niemowlaka? Uważnie, bo dobra pielucha to podstawa. Latem to często jedyny strój maluszka, zimą - amortyzacja przy upadkach na lodzie. Jednak główną funkcją pieluszki jednorazowej jest dobre wchłonięcie i zatrzymanie na miejscu tego wszystkiego, co się w niej znajdzie.

Aby uniknąć mokrych niespodzianek, pieluszka musi być dobrze dobrana, tak pod kątem rozmiaru, jak i np. pory dnia - pieluszki dzienne różnią się bowiem od tych nocnych. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć zanim wybierze się pieluchę dla niemowlaka

Spis treści

  1. Nowoczesne jednorazówki 
  2. Jak wybrać pieluchę? Poszukaj rozmiaru
  3. Przetestuj pieluchę w dłoni
  4. Sprawdź certyfikaty pieluszek

Nowoczesne jednorazówki 

Rozwój technologiczny następuje również w całkiem prozaicznych dziedzinach, choćby takich jak produkcja coraz doskonalszych pieluch. Pierwsze pieluchy jednorazowe były dalekie od doskonałości. Jednak dziesiątki lat badań i unowocześniania ich dają obecnie dobre rezultaty.

Nowe pieluchy są cieńsze od swoich poprzedniczek, lżejsze i bardziej przewiewne. Produkowane są z coraz lepszych materiałów, są coraz bardziej elastyczne, a za tym idzie dokładniejsze dopasowanie do nóżek i brzuszka.

Jednocześnie wraz z wagą i grubością pieluchy nie tylko nie zmniejsza się chłonność wkładu, ale dzięki różnym patentom wilgoć pozostaje w nim zamknięta, bez wtórnego kontaktu ze skórą maluszka. Nowoczesne modele pieluch posiadają np. niezwykle praktyczną funkcję wchłaniania luźnego stolca.

Dzisiejsze jednorazówki wykonane są z przewiewnych materiałów, co sprawia, że zmieniane odpowiednio często gwarantują zdrowie skóry – bez podrażnień i odparzeń. Jeśli się zagapimy i do zmiany nie przynagli nas płacz dziecka, przypomni o niej identyfikator wilgotności.

Jak wybrać pieluchę? Poszukaj rozmiaru

Aby dziecku było w pieluszce wygodnie, nic go nie obcierało, ani nie uciskało, a jednocześnie aby pielucha dobrze trzymała się pupy i przepuszczała swojej zawartości - jej rozmiar musi być dobrany do wagi i wzrostu maluszka. Sprawa nie jest skomplikowana, ponieważ producenci dokładnie zaznaczają na opakowaniu, dla jakiego dziecka i w jakim celu jest przeznaczony dany rozmiar i rodzaj pieluszek.

Kolejne rozmiary są numerowane rosnąco – każdy producent stosuje własną numerację, jednak zasady są te same. Etapy rozwoju dziecka idą w parze ze wzrostem i nabieraniem wagi. Stąd podział na grupy przebiega według przedziałów wagowych, jako te najbardziej uniwersalne.

Pierwsze pieluszki mają zwykle oznaczenie "0", "1" albo "newborn" - pasują dla dzieci o wadze 2-5 lub 3-6 kilogramów. Mimo niewielkiego rozmiaru pieluszki te zawierają bardzo chłonny wkład, a także - co istotne szczególnie dla nadwrażliwych noworodków – wilgoć wchłaniana jest głęboko i dziecko nie ma kontaktu z mokrą zawartością. 

Charakterystyczne dla pieluszek przeznaczonych dla noworodków jest też wewnętrzne wycięcie na pępek: to ułatwienie, które przyspiesza odpadnięcie kikuta pępowinowego i zapobiega zakażeniom.

Czytaj także: Pępek noworodka - 11 pytań o pępuszek noworodka

Pieluszki z oznaczeniem "2" i kolejnymi - pasują dla nieco większych niemowląt. Co ważne: grupy wagowe są dobierane „na zakładkę”: jeśli "zerówki" czy "jedynki" pasują na dzieci ważące 3-6 kg, to "dwójki" będą pasować na 4-9 kg. Tak więc pięciokilogramowy maluszek, w zależności od swojej budowy ciała, będzie czuł się bardziej komfortowo w jednej z nich.

Kolejne etapy życia wiążą się nie tylko z przybieraniem na wadze, ale ze zwiększeniem aktywności ruchowej. Pielucha musi nie tylko dopasować się do pupy juniora, ale pozostać na niej przez cały oczekiwany czas. Nie jest to łatwe. Maluch raczkuje, potem wspina się, uczy się chodzić. Towarzyszą temu liczne nieudane próby, zakończone gwałtownym klapnięciem na pupę. Przedziały wagowe także rosną, aby dopasować się do bardziej zróżnicowanej rozwojowo grupy juniorów, np. 7-18 kg, 9-20 kg.

Pieluszki na czas odpieluchowania służą już całkiem dużym dzieciom. W ostatnich miesiącach korzystania z pieluszki bywa ona zakładana sporadycznie. Niektórym dzieciom jest jednak ciągle potrzebna w różnych sytuacjach. Zakłada się ja na czas podróży lub do snu. Ten etap to również czas treningu nocnikowego, więc pieluszka może długo pozostawać sucha, za to często jest wielokrotnie odpinana i zapinana. Świetnym rozwiązaniem na ten czas są pieluchomajtki.

M jak mama: Sen w ciąży - jak naprawdę odpocząć w nocy?

Przetestuj pieluchę w dłoni

Nawet najdokładniejsze studiowanie informacji o pieluszce nie zastąpi jej oceny przez dotyk. Jest miękka, ma elastyczne boki, dobry ściągacz przeciwwyciekowy na pleckach, mocne i miękkie zapięcie oraz falbanki – miłe w dotyku, przeciwwyciekowe i utrzymujące zawartość pieluszki? To świetny wybór. Przymierz ją  jeszcze do pupy niemowlaka, byś miała pewność, że dobrze na niej leży.

Pamiętaj, że wszelkie rzepy, rozciągające się boczki, falbanki wokół nóżek – powinny być delikatne i służyć wygodzie maluszka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę także na te elementy.

Natomiast pieluszka, która w dotyku przypomina plastik, powinna być zdyskwalifikowana jako produkt nieodpowiedni dla małego wrażliwca. Uczulać może też – choć nie musi – użyty do wybielania pieluszki chlor oraz barwniki i substancje zapachowe.

Sprawdź certyfikaty pieluszek

Decydując się na pieluszki jednorazowe dla dziecka, wybieraj te, które są najwyższej jakości. Dobrze, jeśli mają odpowiednie atesty i certyfikaty. To daje bezpieczeństwo, że zostały przebadane i są odpowiednie dla najmłodszych. Szukaj więc na pieluszkach atestu Państwowego Zakładu Higieny, pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka, certyfikatu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Warto uważnie czytać opisy pieluszek, zamieszczone na opakowaniach. Widzisz określenie „sensitive”, informację o dodatku aloesu czy rumianku? To sugeruje, że produkt adresowany jest do skóry wrażliwej i ma właściwości pielęgnujące. Szukaj też informacji o tym, czy tworzywo, z którego wykonana jest pieluszka, przepuszcza powietrze (skóra musi oddychać!).

Warto przestudiować infografikę na opakowaniu, informującą, czy pielucha ma elastyczny ściągacz, gumeczki w falbankach oraz duży przylepiec-zapięcie. Warto również prześledzić opinie na forach internetowych dla rodziców, by się dowiedzieć, jakie pieluszki nie wywołują dolegliwości i są wyjątkowo skuteczne; cenne są opinie dotyczące tego, czy pieluszki sprawdzają się w nocy lub na spacerze, kiedy rzadziej je zmieniamy.

Czytaj także:  Odparzona pupa. Sposoby na zaczerwienioną skórę pod pieluszką

Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Pieluszki tetrowe - jakie mają zalety i czy warto ich używać?

Zobacz, jakie pieluszki jednorazowe polecamy: 

Pieluchy jednorazowe Pampers Premium Care 1
pieluchy jednorazowe

Autor: Ceneo

Pieluszki jednorazowe w rozmiarze nr 1 (waga dziecka - 2-5 kg). W opakowaniu 78 sztuk. Zapewniają ochronę dla delikatnego brzuszka twojego dziecka dzięki wycięciu na pępek. Są do tego miękkie jak puch.

Pieluszki jednorazowe Bella Baby Happy 4
pieluchy jednorazowe

Autor: Ceneo

Budowa pieluszki została dostosowana do dziecka, które samodzielnie siedzi, zaczyna raczkować i poznawać świat wokół siebie. Innowacyjny 3D Flexi System zapewnia komfort dziecku, nie ograniczając jego ruchów.

Pieluszki jednorazowe Huggies Elite Soft 2
pieluchy jednorazowe

Autor: Ceneo

Pieluszki zawierają elastyczny pasek, dzięki czemu dobrze przylegają do ciała, ale jednocześnie nie stwarzają dyskomfortu. Pieluszki mają również specjalny wskaźnik zmieniający kolor, gdy materiał stanie się mokry. 

Pieluszki jednorazowe Dada Extra Care 4
pieluchy jednorazowe

Autor: Ceneo

Zaprojektowane są z myślą o dzieciach o wadze od 7 do 18 kg. Zastosowanie innowacyjnej technologii SeconDRY powoduje, że pieluszki są do 2x bardziej suche (w porównaniu do poprzedniego wariantu Dada Extra Care).

Pieluszki jednorazowe Pampers Pure Protection 1
pieluchy jednorazowe

Autor: Ceneo

Wykonane z wysokiej jakości bawełny, miękkich włókien pochodzenia roślinnego i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów. 0% perfum, substancji wybielających na bazie chloru i lateksu oraz 100% suchości. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza