„Mamo chcę zostać z tobą w domu”. Pedagożka przedszkolna radzi, co powiedzieć dziecku

2024-10-10 15:03

Bywają sytuacje, że ty zostajesz w domu, a dziecko odprowadzasz do przedszkola. Gdy jednak to zwęszy, zaczynają się narzekania typu: „Dlaczego muszę iść do przedszkola”, „Wolę z tobą!”. Co w takiej sytuacji odpowiedzieć dziecku, by je przekonać do wyjścia bez łez? Znana na Instagramie pedagożka przedszkolna zdradza sprawdzone strategie.

„Mamo chcę zostać z tobą w domu”. Pedagożka przedszkolna radzi, co powiedzieć dziecku

i

Autor: Getty images „Mamo chcę zostać z tobą w domu”. Pedagożka przedszkolna radzi, co powiedzieć dziecku

Zostajemy w domu z wielu powodów – pracujemy zdalnie, opiekujemy się młodszym dzieckiem, chorujemy, chcemy nadrobić obowiązki domowe, zrobić zaległe zakupy czy po prostu wypocząć w samotności. Każdy z tych powodów jest ważny i nie powinien wzbudzać w mamie żadnych wyrzutów sumienia w związku z tym, że w tym samym czasie jej dziecko jest w przedszkolu. Jak podkreśla w swoim poście na Instagramie pedagożka Klaudia Klinkosz przedszkole dla dziecka nie jest karą.

Dziecko w przedszkolu obcuje z rówieśnikami – rozwija się społecznie. Korzysta z zajęć edukacyjnych, muzycznych, sportowych – rozwija się intelektualnie i fizycznie. Wzmacnia odporność psychiczną – rozwija się emocjonalnie. To dla niego wartościowe spędzanie czasu

- tłumaczy.

Wszystkim mamom, które bombardowane są przez swoje dzieci pytaniem „Dlaczego muszę iść do przedszkola, jak ty jesteś w domu?” radzi, jak w racjonalny sposób wytłumaczyć całą sytuację maluchowi i bez kłucia w sercu skupić się na tym, co sobie zaplanowałyśmy na cały dzień.

Plac Zabaw odc 12: Adaptacja w przedszkolu

Gdy maluch nie chce iść do przedszkola, mów mu to

Ekspertka radzi, by komunikując dziecku, że musi iść jednak do przedszkola, podkreślać korzyści, jakie z tego będą wynikać dla dziecka. Daje następujący przykład:

Twój braciszek budził się w nocy, jestem bardzo zmęczona. Zostaję w domu, aby nabrać sił na zabawę. Pomyśl, w co byś chciał się wspólnie pobawić.

Gdy zaś będzie na to czas zachęca, by pokazać dziecku album z okresu, gdy było niemowlakiem i spędzało dużo czasu z mamą w domu. To pozwoli mu zrozumieć, że nic tak naprawdę nie traci, idąc do przedszkola.

Po drugie pedagożka podkreśla, że warto też mówić o obowiązkach.

Gdy zostaje w domu, muszę pracować. W tym czasie, nie mogłaby się z Tobą bawić. Za to jak wrócisz pójdziemy na wspólny spacer!

Gdy zostaję w domu, mam czas, by zrobić zakupy na obiad. Co byś dziś zjadła kluseczki czy kotleciki?

- podaje przykłady.

Oczywiście każde dziecko jest inne, co innego jest dla niego ważne, więc nasze słowa muszą być do niego dopasowane indywidualnie. Najważniejsze jednak to wykazanie się empatią i stanowczością.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"