Wyprawka dla dziecka. Jak wygląda wyprawka dla przedszkolaka?

2021-08-16 13:16

Wyprawka dla przedszkolaka to dla rodziców niemałe wyzwanie. Co kupić doprzedszkola? Na skompletowanie wyprawki przedszkolaka rodzice poświęcają niemało czasu... i pieniędzy. Chcą, by ich dziecku - świeżo upieczonemu przedszkolakowi - niczego w placówce nie zabrakło. Co więc powinno się znaleźć w odpowiednio skompletowanej wyprawce?

wyprawka do przedszkola
Autor: Getty images

Gdy dziecko dostanie się do przedszkola, jego rodziców czeka kompletowanie wyprawki dla przedszkolaka. A ta w ostatnich latach stała się naprawdę pokaźna. Dziecko potrzebuje bowiem ubrań, artykułów papierniczych, higienicznych. Oczywiście wszystko zależy też od przedszkola, do którego będzie ono uczęszczać. Placówki publiczne i prywatne różnie kwestię wyprawki dla przedszkolaka rozpatrują. W niektórych placówkach niezbędne artykuły mogą już być na wyposażeniu przedszkola, w innych część z nich jest zapewniana w ramach komitetu rodzicielskiego. Jednak bez względu na formę jej finansowania, wyprawka dla przedszkolaka powinna zawierać kilka niezbędnych elementów. Zobaczcie, co musi się w niej znaleźć!

Spis treści

 1. Ubrania w wyprawce przedszkolaka
 2. Wyprawka dla dziecka powinna obejmować artykuły higieniczne
 3. Artykuły papiernicze w wyprawce dla przedszkolaka

Ubrania w wyprawce przedszkolaka

W wyprawce dla przedszkolaka musi się znaleźć odpowiedni strój. Najczęściej wymagane jest również podpisanie poszczególnych części garderoby. Można więc wyszyć na ubraniach inicjały lub imię dziecka, a na podeszwie butów umieścić podobną informację za pomocą markera permanentnego. Jeśli chodzi o odzieżową stronę wyprawki dla przedszkolaka, powinny się w niej znaleźć:

 • Buty na zmianę, które dziecko ubierze od razu po przyjściu do przedszkola. Co ważne, nie mogę być sznurowane, a koniecznie na rzepy lub zatrzaski. Wymóg ten wynika z faktu, że większość świeżo upieczonych przedszkolaków nie potrafi jeszcze wiązać butów. Podeszwa obuwia powinna być antypoślizgowa. Do butów trzeba również dokupić worek i go podpisać.
 • Dodatkowy zestaw ubrań - przedszkolak może się łatwo pobrudzić podczas jedzenia czy zabawy, dlatego konieczne jest wyposażenie go w dodatkowe ubranie. Trzeba pamiętać, by w komplecie znalazły się: spodnie/spódniczka, bluzka, koszulka, rajstopy, majtki, skarpetki. Je również należy spakować do podpisanego worka.
 • W podpisany worek zapakujemy także strój do zajęć sportowych. W wyprawce dla przedszkolaka nie może bowiem zabraknąć dresu, koszulki i spodenek. Jeśli dzieci będą uczęszczać na basen, trzeba będzie jeszcze dokupić strój kąpielowy i czepek.
 • Jeśli dziecko będzie w przedszkolu leżakować, trzeba je zaopatrzyć w piżamkę i pościel.
 • Najmłodszym przedszkolakom mogą się też przydać śliniaczki.

Polecamy: Wyprawka do zerówki: co trzeba kupić? [LISTA]

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Wyprawka dla dziecka powinna obejmować artykuły higieniczne

W przedszkolu tworzy się całkiem duża dziecięca społeczność, dlatego tak ważna jest pamięć o zaopatrzeniu dziecka w artykuły higieniczne. Dzięki nim łatwiej będzie je chronić przed wszędobylskimi zarazkami i bakteriami. Wśród artykułów higienicznych w wyprawce dla przedszkolaka powinny się znaleźć:

 • Zestaw do dbania o higienę jamy ustnej, czyli: szczoteczka do zębów, pasta i kubeczek, w którym dziecko będzie to wszystko przechowywać.
 • Ręcznik do rąk i własne mydło to kolejne niezbędne w wyprawce dla przedszkolaka elementy.
 • Przyda się również szczotka lub grzebień do włosów.
 • Papier toaletowy i chusteczki higieniczne. Choć ten pierwszy powinien znajdować się w przedszkolnej toalecie, różnie z tym bywa, dlatego warto być ubezpieczonym i wyposażyć w niego dziecko.
 • Dzieciom, które nie opanowały jeszcze sztuki korzystania z toalety należy spakować pieluszki jednorazowe.

Polecamy: Adaptacja dziecka w przedszkolu: jak pomóc mu się przystosować do nowych warunków?

Artykuły papiernicze w wyprawce dla przedszkolaka

Kompletując artykuły papiernicze do wyprawki dla przedszkolaka, warto udać się do sklepu razem z dzieckiem. Najmłodsi uwielbiają takie zakupy, a dzięki wspólnej wyprawie chętniej podejdą do tej rewolucji w ich życiu, jaką jest pójście do przedszkola. Jakie artykuły papiernicze powinny się w wyprawce dla przedszkolaka znaleźć?

 • kredki: tradycyjne i świecowe oraz pisaki
 • farbki, wraz z pędzelkiem i kubeczkiem do wody
 • ołówki
 • gumki do mazania i temperówka
 • blok rysunkowy i techniczny
 • zeszyty
 • plastelina
 • brystol i kolorowe bibuły
 • klej i nożyczki

Wyprawka dla przedszkolaka przedstawia się bez wątpienia imponująco. Warto jednak dodać, że jednorazowy wydatek na artykuły papiernicze czy higieniczne to inwestycja, która wystarczy dziecku na miesiące, a może i lata.

Polecamy: Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza