Nim pojawi się pierwsza miesiączka: porady dla mamy

2008-08-13 13:46

Pierwszej miesiączce zazwyczaj towarzyszą trudne emocje: zakłopotanie, wstyd, strach przed nieznanym. Córka łatwiej przeżyje ten ważny moment, jeśli ją do tego przygotujesz i opiszesz objawy pierwszej miesiączki. Dojrzewająca dziewczyna powinna wiedzieć, co to jest miesiączka, jakie są objawy miesiączki i jak zachować się, gdy wystąpi.

Nim pojawi się pierwsza miesiączka
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Opowiedz o miesiączce w odpowiednim momencie
  2. Jak opowiedzieć córce o miesiączce?
  3. Nie pozwól by pierwsza miesiączka zaskoczyła córkę
  4. Miła atmosfera rozmowy o miesiączce

Najlepiej, gdyby o tym czym jest miesiączka, kiedy można się jej spodziewać i jakie są objawy pierwszej menstruacji opowiedziała dziewczynce mama. Jeżeli tego nie zrobisz, i tak usłyszy o miesiączce od koleżanek. Ale często będą to informacje nieprawdziwe i podane w wulgarnej formie. Nawet gdy córka dowie się o miesiączkowaniu na lekcji biologii (zgodnie z programem nauczania w czwartej klasie), warto, żebyś porozmawiała z nią o tym wydarzeniu, udzieliła praktycznych rad, dała wyraz zadowoleniu, że dorasta. Jednak wielu kobietom trudno mówić z dzieckiem o intymnych sprawach. Także dziewczęta nie chcą rozmawiać o tym w domu, chociaż mają wiele wątpliwości związanych ze swoją kobiecością. Dlatego podpowiadamy, co powinna wiedzieć dziewczynka przed pierwszą miesiączką i dlaczego warto jej o tym powiedzieć.

>> Pierwsza miesiączka. Porady dla dziewczyn!

Opowiedz o miesiączce w odpowiednim momencie

Córka, rosnąc i rozwijając się, zaczyna zauważać siebie, poznaje swoje ciało, widzi zmiany, jakie ostatnio pojawiły się w jej wyglądzie, więc zaczyna się tym wszystkim interesować. Dlatego coraz częściej zadaje ci „kłopotliwe” pytania. Nie ignoruj ich ani nie odwracaj uwagi, bo to sygnał, że pora „te sprawy” wyjaśnić.

>> Ważny moment w życiu nastolatki.

Nie odkładaj więc rozmowy, ponieważ potem może się okazać, że będzie za późno, tylko wytłumacz, co się dzieje z jej ciałem, opowiedz o miesiączce, rozrodczości. Musisz wiedzieć, że „uświadamianie” to nie tylko przekazanie dziecku wiedzy o budowie anatomicznej czy fizjologii, ale też kształtowanie określonego stosunku do płci, wskazanie prawidłowych wzorców zachowań kobiety i mężczyzny. Od ciebie w dużym stopniu zależy, czy córka będzie potrafiła dostrzegać i pielęgnować atuty swojej kobiecości, dlatego warto, byś świadomie towarzyszyła jej w stawaniu się dojrzałą kobietą. Pomagając córce w tym trudnym dla niej momencie, nawiążesz z nią bliski kontakt i zdobędziesz zaufanie, a to zaprocentuje w przyszłości.

Zrób to koniecznie

Kiedy potrzebna jest konsultacja ginekologiczna?

  • Gdy pierwsza miesiączka wystąpiła przed 9. rokiem życia albo nie pojawiła się do 16. mimo prawidłowego rozwoju drugorzędowych cech płciowych (pojawienie się piersi i owłosienia łonowego), jeżeli nieregularne miesiączkowanie utrzymuje się dłużej niż 2 lata (prawidłowy cykl nie powinien być krótszy niż 21 dni i dłuższy niż 37), krwawienia są bardzo obfite lub bolesne.
  • W przypadku opóźnienia dojrzewania (brak owłosienia pod pachami i łonowego, rozwoju piersi oraz miesiączki do 14. roku życia). Lekarz stwierdzi, czy nie doszło do zaburzeń hormonalnych.

>> Pierwszy raz u ginekologa. Jak wygląda wizyta?

Jak opowiedzieć córce o miesiączce?

Najlepszy pretekst do rozmowy stwarzają codzienne sytuacje życiowe, czasem jednak trzeba go wymyślić. Często małe dziewczynki pytają mamę o to, do czego służą podpaski lub tampony. Wykorzystaj ten moment i niezależnie od tego, ile córka ma lat: 8 czy 10, przy okazji powiedz więcej o miesiączce. Dobrą okazją do takiej rozmowy jest też zawsze wyprawa po pierwszy biustonosz albo plażowy kostium. „Widzisz, urosły ci piersi, a wkrótce w twoim organizmie nastąpią inne zmiany...”. Rozmowa dalej potoczy się sama.

>> Jak radzić sobie z buntem dojrzewającego nastolatka?

Nie pozwól by pierwsza miesiączka zaskoczyła córkę

Jeżeli dziewczynka rozwija się prawidłowo, powinna dostać miesiączkę między 10. a 16. rokiem życia. Często pierwsza menstruacja pojawia się w wieku 11–12 lat, zazwyczaj od 6 miesięcy do 3 lat od momentu rozpoczęcia dojrzewania. Dlatego 10-11-letnia dziewczynka powinna już wiedzieć, co to jest miesiączka, żeby nie została nią zaskoczona.

Czas pojawienia się pierwszej menstruacji możesz bliżej określić, obserwując u córki rozwój piersi. Najczęściej dziewczęta zaczynają miesiączkować ok. 2 lata po pierwszych oznakach powiększenia się biustu. Nie chodzi tu o moment, kiedy piersi wyraźnie urosły, ale o chwilę, gdy po raz pierwszy dały o sobie znać, np. swędząc lub stając się wrażliwe na dotyk. Im bliżej miesiączki, tym więcej zmian. Pojawiają się włosy pod pachami i łonowe oraz śluz, który pozostaje na bieliźnie. Wydzielinę z pochwy można zwykle zauważyć na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką.

>> Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Nie zapomnij spakować córce do torby podpasek (najlepiej większych, bo podczas pierwszej miesiączki dziewczynki stresują się, żeby nie pobrudzić spodni), wyprawiając samą na wakacje do babci, a tym bardziej na obóz. Przy okazji wytłumacz jej, po co to robisz. W ten sposób oszczędzisz córce kłopotliwej sytuacji, w jakiej znalazłaby się, gdyby zaskoczyła ją miesiączka. Taka niespodzianka z dala od mamy może być dla małej kobiety prawdziwym dramatem.

>> Ekologiczne środki higieny intymnej!

Miła atmosfera rozmowy o miesiączce

Postaraj się, żeby rozmowa na temat miesiączki była swobodna, miła. Zadbaj o to, żeby córka nie była nią skrępowana. Jeżeli zaobserwujesz, że dziewczynka jest zawstydzona, pomóż jej pokonać zażenowanie. Nie bądź pruderyjna, ale też nie używaj naukowego języka. Pierwsza menstruacja to niezapomniane przeżycie. Niemal każda kobieta doskonale pamięta, gdzie wtedy była, jak się czuła, komu pierwszemu się zwierzyła. Opowiedz, kiedy ty dostałaś pierwszą miesiączkę i co wtedy czułaś. Córka musi wiedzieć, że od momentu pojawienia się miesiączki stanie się już dojrzałą kobietą, mimo że nadal będzie się czuła dzieckiem. Menstruacja to znak, że pewnego dnia będzie mogła urodzić dziecko.  Dziewczynka może być tym wszystkim sfrustrowana i zaniepokojona. Ale z czasem oswoi się z miesiączką i na pewno się uspokoi.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza