Jak skutecznie szukać zagubionego dziecka - doświadczone matki zdradzają sposób

2022-01-18 10:04

To przerażające uczucie kiedy na kilkanaście sekund tracisz czujność i nagle nie widzisz swojego dziecka. Co robić kiedy zgubi się dziecko?

Zgubione dziecko
Autor: Getty Images Jak szukać dziecka zaginionego w tłumie

Spis treści

  1. Zaginione dziecko - jak szukać
  2. Zgubione dziecko - co ma robić dziecko?
  3. Jak znaleźć rodzica zagubionego dziecka?

Stało się - dziecko znikło ci z oczu w tłumie i nie odpowiada na wołanie. O taką sytuację jest bardzo łatwo na imprezach masowych w czasie ferii, wakacji, na zatłoczonej ulicy czy nawet wspólnych wyjść do galerii handlowych. Jak się w takiej chwili zachować, aby szybko odnaleźć dziecko?

Jak zadbać o przyszłość finansową dziecka

Tiktokerka @jessmartini (naprawdę nazywa się Jess Cakmakli) wpadła na pomysł, aby doradzić rodzicom jak najskuteczniej szukać dziecka w tłumie. Jej sposób wypróbowało wielu rodziców, w krytycznej dla nich sytuacji, i potwierdzają, że ten sposób działa. Ich zdaniem ochroniło to ich dziecko przed dłuższym zagubieniem lub nawet porwaniem.

Zaginione dziecko - jak szukać

Jess podpowiada, że pierwsza zasada, to nie szukać po cichu. W dodatku, warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób. Ale wołanie imienia dziecka to nie wszystko - należy wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "Szukam chłopca: 3 lata, blond włosy, szara bluza, granatowe spodnie".

Metoda działa, bo po pierwsze więcej osób szuka dziecka, a jeżeli ktoś chciałby skrzywdzić dziecko, a usłyszy poszukiwania, to może zrezygnować ze swoich zamiarów.

Jess zdradziła, że nauczyła się tej metody z jednej z grup rodzicielskich, ale to ona ją spopularyzowała publikując jesienią 2020 na TikToku i dotarła do wielu innych rodziców. Jedna z matek skomentowała, że użyła tej metody, kiedy dwulatek zgubił się jej w olbrzymim centrum handlowym.  Krzyczała jak syn ma na imię i jak wygląda, aż inna osoba odkrzyknęła, że widzi dziecko. "To było najbardziej przerażających 10 minut mojego życia" - pisze.

Myślisz, że to głupi pomysł, bo inni cię wyśmieją, że krzyczysz w miejscu publicznym? Pomyśl - niewiele tracisz, bo może się ośmieszysz, ale znajdziesz dziecko. W najgorszym wypadku: ktoś cię wyśmieje, ale ocalisz życie i zdrowie swojego dziecka.

Poniżej zobacz oryginalny post Jess

Zgubione dziecko - co ma robić dziecko?

Starsze dziecko powinno zostać nauczone jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej - od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po twoje zasłabnięcie. 

Wyjaśnij, że nie powinno ruszać się z miejsca, chyba że jest ono niebezpieczne, i czekać aż po nie wrócisz. Jeżeli widzi policjanta, powinno poprosić go o pomoc. Jeżeli nie ma nikogo komu ufa - powinno poprosić o pomoc rodziców z dzieckiem, oni najlepiej zrozumieją problem i będą umieli zaopiekować się maluchem.

Jak znaleźć rodzica zagubionego dziecka?

Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, bo rodzic zapewne tam będzie szukał dziecka. Najlepiej nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłaś, bo rodzic może wrócić na to miejsce.

W miejscach, w których trudno o znalezienie administratora, na przykład na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską.

Genialny w swej prostocie sposób wymyślili Brazylijczycy, aby pomagać dzieciom zgubionym na olbrzymich plażach. Gdy ktoś znajdzie zgubione dziecko podnosi je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim machają rękami zwracając na siebie uwagę. Inni plażowicze zaczynają klaskać, a kolejni ludzie w pobliżu dołączają się. Fala oklasków roznosi się coraz dalej aż trafi do poszukującego rodzica. Metoda jest znana bardzo wielu osobom, więc łatwo ją uruchomić. Zobaczcie jak to działa w praktyce na filmiku poniżej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza