Ta metoda uratowała setki dzieci na całym świecie. Może ci się przydać w wakacje

2023-06-28 11:19

To przerażające uczucie kiedy na kilkanaście sekund tracisz czujność i nagle nie widzisz swojego dziecka. Co robić kiedy zgubi się dziecko?

Chłopiec siedzący na ziemi w tłumie ludzi
Autor: Getty images Głośne patrzenie, ta metoda uratowała już setki dzieci na całym świecie

Zgubienie dziecka w tłumie to trauma dla każdego rodzica i dziecka. A takie sytuacje się zdarzają, zwłaszcza w czasie wakacji, gdy dużo spacerujemy w tłumie turystów, zwiedzamy nieznane miejsca. Łatwo stracić dziecko z oczu. 

W okresie wakacji wiele mam pokazuje w mediach społecznościowych swoje patenty na to, jak nie zgubić dziecka w tłumie, ale i jak szybko je znaleźć. pisaliśmy o tym wielokrotnie. Jedna mama zawsze zakłada dzieciom ubrania w tym samym jaskrawym kolorze, aby szybko dostrzec je w tłumie na lotnisku. Inna radziła, aby - gdy znajdziemy np. na plaży zagubionego malucha - zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów.

Spis treści

  1. Zaginione dziecko - jak szukać
  2. Zgubione dziecko - co ma robić dziecko?
  3. Jak znaleźć rodzica zagubionego dziecka?

Stało się - dziecko znikło ci z oczu w tłumie i nie odpowiada na wołanie. O taką sytuację jest bardzo łatwo na imprezach masowych w czasie ferii, wakacji, na zatłoczonej ulicy czy nawet wspólnych wyjść do galerii handlowych. Jak się w takiej chwili zachować, aby szybko odnaleźć dziecko?

Czytaj również: Co zrobić, kiedy zgubimy dziecko w tłumie? "To genialna taktyka"

4-latek na hulajnodze błąkał się w centrum miasta. Tata oglądał mecz

Jak zadbać o przyszłość finansową dziecka

Tiktokerka @jessmartini (naprawdę nazywa się Jess Cakmakli) wpadła na pomysł, aby doradzić rodzicom jak najskuteczniej szukać dziecka w tłumie. Jej sposób wypróbowało wielu rodziców, w krytycznej dla nich sytuacji, i potwierdzają, że ten sposób działa. Ich zdaniem ochroniło to ich dziecko przed dłuższym zagubieniem lub nawet porwaniem.

Zaginione dziecko - jak szukać

Jess podpowiada, że pierwsza zasada, to nie szukać po cichu. W dodatku, warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób. Ale wołanie imienia dziecka to nie wszystko - należy wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "Szukam chłopca: 3 lata, blond włosy, szara bluza, granatowe spodnie".

Metoda działa, bo po pierwsze więcej osób szuka dziecka, a jeżeli ktoś chciałby skrzywdzić dziecko, a usłyszy poszukiwania, to może zrezygnować ze swoich zamiarów.

Jess zdradziła, że nauczyła się tej metody z jednej z grup rodzicielskich, ale to ona ją spopularyzowała publikując jesienią 2020 na TikToku i dotarła do wielu innych rodziców. Jedna z matek skomentowała, że użyła tej metody, kiedy dwulatek zgubił się jej w olbrzymim centrum handlowym.  Krzyczała jak syn ma na imię i jak wygląda, aż inna osoba odkrzyknęła, że widzi dziecko. "To było najbardziej przerażających 10 minut mojego życia" - pisze.

Myślisz, że to głupi pomysł, bo inni cię wyśmieją, że krzyczysz w miejscu publicznym? Pomyśl - niewiele tracisz, bo może się ośmieszysz, ale znajdziesz dziecko. W najgorszym wypadku: ktoś cię wyśmieje, ale ocalisz życie i zdrowie swojego dziecka.

Poniżej zobacz oryginalny post Jess

Zgubione dziecko - co ma robić dziecko?

Starsze dziecko powinno zostać nauczone jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej - od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po twoje zasłabnięcie. 

Wyjaśnij, że nie powinno ruszać się z miejsca, chyba że jest ono niebezpieczne, i czekać aż po nie wrócisz. Jeżeli widzi policjanta, powinno poprosić go o pomoc. Jeżeli nie ma nikogo komu ufa - powinno poprosić o pomoc rodziców z dzieckiem, oni najlepiej zrozumieją problem i będą umieli zaopiekować się maluchem.

Jak znaleźć rodzica zagubionego dziecka?

Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, bo rodzic zapewne tam będzie szukał dziecka. Najlepiej nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłaś, bo rodzic może wrócić na to miejsce.

W miejscach, w których trudno o znalezienie administratora, na przykład na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską.

Genialny w swej prostocie sposób wymyślili Brazylijczycy, aby pomagać dzieciom zgubionym na olbrzymich plażach. Gdy ktoś znajdzie zgubione dziecko podnosi je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim machają rękami zwracając na siebie uwagę. Inni plażowicze zaczynają klaskać, a kolejni ludzie w pobliżu dołączają się. Fala oklasków roznosi się coraz dalej aż trafi do poszukującego rodzica. Metoda jest znana bardzo wielu osobom, więc łatwo ją uruchomić. Zobaczcie jak to działa w praktyce na filmiku poniżej.