Dziecko chowane pod kloszem. Jakie są konsekwencje NADOPIEKUŃCZOŚCI RODZICÓW?

2014-06-13 13:54

Rodzice, którzy z miłości starają się we wszystkim wyręczać dziecko, wyrządzają mu w ten sposób krzywdę. Jakie mogą być konsekwencje nadopiekuńczości?

Nadopiekuńczy rodzice
Autor: thinkstockphotos.com Dzieci nadopiekuńczych rodzicównie są w stanie podjąć samodzielnych decyzji i mają problem z wykonaniem najprostszych czynności.

Spis treści

  1. Czym objawia się nadopiekuńczość?
  2. Czy problem nadopiekuńczości dotyczy tylko jedynaków?
  3. Poważne konsekwencje nadopiekuńczości

Przybywa dzieci, które nie potrafią samodzielnie wykonać najprostszych czynności. Nie sprzątają, nie robią zakupów, nie gotują, mają problem z załatwieniem formalności w urzędzie, nie wiedzą jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Nie ma co się oszukiwać - winę za taki stan rzeczy ponoszą nadopiekuńczy rodzice.

Czym objawia się nadopiekuńczość?

- Tacy rodzice mają jak najlepsze intencje. Myślą, że oni już znają życie i wiedzą lepiej, więc chcą dziecku zaoszczędzić problemów i szybko podjąć dobrą decyzję - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

Nadopiekuńczy rodzice nie tylko podejmują wszystkie decyzje za swoje dziecko, ale również planują mu jak powinno je spędzić. Często kieruje nimi myśl, że chcieliby, aby dziecko w przyszłości miało lepsze życie od nich. Z tego powodu wybierają im studia, planują zawód, kupują samochody i mieszkania, nie pozwalając im do niczego dojść samodzielnie. Takie zachowania niestety tylko przyzwyczają dziecko do myśli, że nie trzeba się o nic starać, bo zawsze wszystko spada z nieba.

Czy problem nadopiekuńczości dotyczy tylko jedynaków?

Wydaje się, że wraz z pojawianiem się na świecie kolejnych dzieci, problem nadopiekuńczości znika. Rodzice skupiają się na gromadce swoich pociech i nie mają czasu, aby je wszystkie wyręczyć w każdej czynności. - Byłabym w stanie postawić tezę, że pierwsze dzieci faktycznie otaczamy większą opieką. Kolejne mają już dużo więcej swobody - przyznaje psycholog.

Poważne konsekwencje nadopiekuńczości

Konswekwencje takiego wychowania pojawiają się w wieku dorastania. Dzieci, które mają nadopiekuńczych rodziców, nie tylko nie potrafią podjąć samodzielnej decyzji, ale również odczuwają duży dyskomfort psychiczny. Z jednej strony chciałyby się powoli uniezależniać od rodziców i spędzać czas z rówieśnikami, z drugiej mają ogromne wyrzuty sumienia, że odstawiają na bok rodziców, którzy się dla nich poświęcili.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza