Wychowanie dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

2013-05-20 17:04 Elżbieta Oszer

Wychowanie dziecka to spory wydatek dla rodziców. Niestety, koszty utrzymania rosną wraz z dorastającą pociechą. Dowiedz się, ile kosztuje utrzymanie dziecka od urodzenia do osiągnięcia przez malca roku.

„Małe dziecko – mały kłopot (i koszt), duże dziecko – duży kłopot (i wydatek)” – to stare przysłowie jest wciąż aktualne. Każdy rodzic doskonale wie, że wychowanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Bo rzeczywiście utrzymanie małego dziecka, w porównaniu z kosztami, jakie muszą ponieść rodzice przedszkolaka, ucznia podstawówki czy nastolatka jest znacznie tańsze. Ale to nie znaczy, że jest to niewielki wydatek! Oznacza to jedynie, że mniej zasobni rodzice mogą oszczędzić na wydatkach na niemowlaka, kupując na przykład część artykułów dla dziecka „z drugiej ręki”.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Warto kupować gadżety dla niemowlaka?

Warto też pamiętać, że za markowe artykuły rodzice muszą zapłacić kilkakrotnie drożej, a przecież większość niezbędnych dziecku przedmiotów – począwszy od ubranek i zabawek, poprzez kosmetyki i pieluchy, na żywności kończąc, ma swoje tańsze odpowiedniki. Jest też jeszcze jedna ważna sprawa – producenci artykułów dla niemowląt prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz to nowych gadżetów, które „są niezbędne do pielęgnacji i wychowania” dziecka. W praktyce okazuje się, że przedmioty te są zbędne i niepotrzebnie obciążają budżet młodych rodziców. Dlatego, warto dobrze przemyśleć zakup niektórych „koniecznych” sprzętów i modnych zabawek.

Przeczytaj też: Pieniądze na dzieci - 500+ i nie tylko

Utrzymanie dziecka – wyprawka dla niemowlaka

Prezentujmy artykuły potrzebne do wychowania dziecka w pierwszym roku życia wraz z orientacyjnymi – niewygórowanymi cenami. Trzeba pamiętać, że każdy z podanych niżej artykułów można kupić w cenie kilkakrotnie wyższej, ale wówczas zapłacimy za markę.

  • Łóżeczko – ok. 200 – 400 zł
  • Wanienka – 30- 150 zł
  • Kocyk -  40-100 zł
  • Wózek – 800-1200 zł
  • Ubranka (śpioszki, body, kaftaniki, kombinezon na zimę, czapeczki, skarpetki) – ok.300-750 zł
  • Pieluchy jednorazowe – ok. 30-40 zł (na tydzień)
  • Kosmetyki – ok. 50-100 zł
  • Przybory higieniczne (m.in. nożyczki, waciki, chusteczki nawilżane, gruszka do nosa) – ok. 100 zł
  • Jedzenie (kaszki, kleiki, słoiczki) – ok. 20-30 zł (na tydzień)

Przeczytaj też:

Co zrobić, aby dostać becikowe?

Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Warto pamiętać, że lista niezbędnych, do wychowania dziecka, artykułów może być znacznie dłuższa, a tym samym koszty znacznie wzrosną, jeśli doliczymy również fotelik do samochodu – ok. 250-500 zł, przewijak – ok. 40-100 zł czy leżaczek – ok. 100-400 zł. Pominęliśmy także zabawki, krzesełko do karmienia, ochraniacze na meble, maty edukacyjne, kojec i huśtawkę dla niemowlęcia – a wielu współczesnych rodziców nie wyobraża sobie, by można się było bez nich obejść. Powyższe zestawienie pokazuje więc, że koszt utrzymania dziecka jest naprawdę niemały, a rządowe becikowe w wysokości 1000 zł wystarczy zaledwie na wózek z kocykiem.

Polecamy wideo: Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Anek
|

Co za bzdury! Dziecko tak naprawde nie kosztuje tyle.Wprawja jednorazowa na urodzenie ok 2-3 tys. Wychowałam już jedno i wiem że miesięczny wkład 50- 100zł ( pieluchy)mówię o niemowlaku. A im starsze tym mniej wymagające. Obecnie ma 11 lat i nic nie wkładam tylko do szkoły wyprawka ok 400 zł i ewentualnie co drugi rok jakiś ciuch i but bo rosnie. Jakieś głupie przewijaki, czy mało ważne pierdoły bez których można się obejść są nie potrzebne. Dziecko ma mieć sucho i ma być najedzone, reszta to mały szczegół. Mój ma wszystko co najwazniejsze, czyli rodzicow miłość i to jest najważniejsze, a nie drogie zabawki, które i tak nudzą na drugi dzien