Wychowanie dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

2013-05-20 17:04

Wychowanie dziecka to spory wydatek dla rodziców. Niestety, koszty utrzymania rosną wraz z dorastającą pociechą. Dowiedz się, ile kosztuje utrzymanie dziecka od urodzenia do osiągnięcia przez malca roku.

ile kosztuje utrzymanie dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Dziecko dość mocno obciąża portfel rodziców. Ale można te wydatki zmniejszyć, racjonalnie planując zakupy.

Spis treści

 1. Warto kupować gadżety dla niemowlaka?
 2. Utrzymanie dziecka – wyprawka dla niemowlaka
 3. Polecamy wideo: Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy

„Małe dziecko – mały kłopot (i koszt), duże dziecko – duży kłopot (i wydatek)” – to stare przysłowie jest wciąż aktualne. Każdy rodzic doskonale wie, że wychowanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Bo rzeczywiście utrzymanie małego dziecka, w porównaniu z kosztami, jakie muszą ponieść rodzice przedszkolaka, ucznia podstawówki czy nastolatka jest znacznie tańsze. Ale to nie znaczy, że jest to niewielki wydatek! Oznacza to jedynie, że mniej zasobni rodzice mogą oszczędzić na wydatkach na niemowlaka, kupując na przykład część artykułów dla dziecka „z drugiej ręki”.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Warto kupować gadżety dla niemowlaka?

Warto też pamiętać, że za markowe artykuły rodzice muszą zapłacić kilkakrotnie drożej, a przecież większość niezbędnych dziecku przedmiotów – począwszy od ubranek i zabawek, poprzez kosmetyki i pieluchy, na żywności kończąc, ma swoje tańsze odpowiedniki. Jest też jeszcze jedna ważna sprawa – producenci artykułów dla niemowląt prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz to nowych gadżetów, które „są niezbędne do pielęgnacji i wychowania” dziecka. W praktyce okazuje się, że przedmioty te są zbędne i niepotrzebnie obciążają budżet młodych rodziców. Dlatego, warto dobrze przemyśleć zakup niektórych „koniecznych” sprzętów i modnych zabawek.

Przeczytaj też: Pieniądze na dzieci - 500+ i nie tylko

Utrzymanie dziecka – wyprawka dla niemowlaka

Prezentujmy artykuły potrzebne do wychowania dziecka w pierwszym roku życia wraz z orientacyjnymi – niewygórowanymi cenami. Trzeba pamiętać, że każdy z podanych niżej artykułów można kupić w cenie kilkakrotnie wyższej, ale wówczas zapłacimy za markę.

 • Łóżeczko – ok. 200 – 400 zł
 • Wanienka – 30- 150 zł
 • Kocyk -  40-100 zł
 • Wózek – 800-1200 zł
 • Ubranka (śpioszki, body, kaftaniki, kombinezon na zimę, czapeczki, skarpetki) – ok.300-750 zł
 • Pieluchy jednorazowe – ok. 30-40 zł (na tydzień)
 • Kosmetyki – ok. 50-100 zł
 • Przybory higieniczne (m.in. nożyczki, waciki, chusteczki nawilżane, gruszka do nosa) – ok. 100 zł
 • Jedzenie (kaszki, kleiki, słoiczki) – ok. 20-30 zł (na tydzień)

Przeczytaj też:

Co zrobić, aby dostać becikowe?

Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Warto pamiętać, że lista niezbędnych, do wychowania dziecka, artykułów może być znacznie dłuższa, a tym samym koszty znacznie wzrosną, jeśli doliczymy również fotelik do samochodu – ok. 250-500 zł, przewijak – ok. 40-100 zł czy leżaczek – ok. 100-400 zł. Pominęliśmy także zabawki, krzesełko do karmienia, ochraniacze na meble, maty edukacyjne, kojec i huśtawkę dla niemowlęcia – a wielu współczesnych rodziców nie wyobraża sobie, by można się było bez nich obejść. Powyższe zestawienie pokazuje więc, że koszt utrzymania dziecka jest naprawdę niemały, a rządowe becikowe w wysokości 1000 zł wystarczy zaledwie na wózek z kocykiem.

Polecamy wideo: Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza