INTELIGENCJA DZIECKA: co zrobić, żeby dziecko było bardziej inteligentne?

2013-04-19 11:55

Inteligencja dziecka daje podstawę do przyszłych osiągnięć, sukcesów w pracy zawodowej, a także szczęścia. Dlatego rodzice bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób mogą rozwijać inteligencję dziecka od jego najmłodszych lat. Dowiedz się, co na temat inteligencji dziecka mówią badania, co podpowiadają pedagodzy i psychologowie, i jak ty możesz stymulować rozwój dziecka.

Inteligencja dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Inteligencja dziecka a sposób odżywiania
  2. Jak rozwijać inteligencję dziecka?
  3. Sen wspiera rozwój umysłowy
  4. Rozwój mózgu zaczyna się już w życiu płodowym!
  5. Stymulacja zmysłów a rozwój mózgu
  6. Aktywność ruchowa dziecka wpływa na rozwój mózgu

W naszym społeczeństwie, coraz usilniej dąży się do ukształtowania naprawdę mądrych i świadomych młodych ludzi. Liczne kursy, szkolenia, warsztaty dla przedszkolaków, uczniów i studentów, a nawet dla kilkumiesięcznych niemowlaków – to wszystko ma na celu rozwijanie rozmaitych zainteresowań i podnoszenie poziomu inteligencji dziecka.

Na uczelniach, wciąż powstają nowe kierunki studiów, na które nie brakuje chętnych. To dobrze rokuje na przyszłość. Zadbanie o rozwój inteligencji dziecka już od najmłodszych lat jest świetną ideą. Jednocześnie media, opierając się na licznych badaniach, coraz częściej alarmują o małym czytelnictwie wśród młodszych i starszych. A że przykład idzie z góry, łatwo przewiedzieć, że dziecko pewnie nie będzie czytać, jeśli jego rodzice tego nie robią.

Co zatem zrobić, aby nie zaniedbać rozwoju dziecka, by skutecznie podnosić poziom jego inteligencji, rozwijać pasje i zainteresowania? Czy są konkretne ćwiczenia, sposoby nauki, które sprawią, że nasze dziecko będzie błyskotliwe i będzie się wyróżniać inteligencją wśród kolegów?

Inteligencja dziecka a sposób odżywiania

Naukowcy z New York University's Steinhardt School stwierdzili, że inteligencja dziecka zależy w dużym stopniu od sposobu jego odżywiania. Podstawą jest dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas DHA, który jest ważnym budulcem mózgu (w 60 proc. jest on zbudowany z tłuszczów), ale również ze względu na jego właściwości zdrowotne: DHA jest niezbędny do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego, poprawia funkcje poznawcze, proces pamięci i rozwój mowy, poprawia też przepływ krwi w mózgu człowieka.

Dla dziecka ważna jest również dieta matki w ciąży, a także jej sposób odżywiania podczas karmienia piersią – przeprowadzone badania dowodzą, że dzieci karmione piersią mają wyższe IQ.

Naukowcy z Rady Badań Medycznych dowiedli, że karmienie mlekiem z piersi matki ma duży wpływ na inteligencję dziecka, ale w połączeniu z innymi czynnikami. Istotne jest między innymi: wykształcenie matki, jej rasa, sprzyjający klimat rodzinny oraz status socjoekonomiczny. Według szacunków, starsze matki częściej i chętniej karmią dzieci piersią.

Są one zwykle lepiej sytuowane finansowo, bardziej świadome swego macierzyństwa i tworzą bardziej sprzyjające środowisko domowe. Mniej skłonne do karmienia piersią są kobiety młodsze, słabiej wykształcone i biedniejsze. Wniosek: dzieci karmione naturalnie są bystrzejsze, bo ich mamy są mądrzejsze.

Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Rozwój intelektualny dziecka jest najbardziej dynamiczny w pierwszych latach życia. Naukowcy dowiedli, że dzieci, które od urodzenia uczone są liter, cyfr i mowy, już w wieku trzech lat mają większą łatwość czytania, pisania i budowania zdań. Dlatego warto czytać i opowiadać bajki małemu dziecku, a starszemu podsuwać ciekawe książki do przeczytania.

Kolejnym sposobem rozwijania inteligencji dziecka jest otaczanie go muzyką. Melodia stymuluje prawą półkulę mózgu, co może korzystnie wpłynąć na kreatywność dziecka, rozwój pamięci i talentów. Na przykład muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na sposób przyswajania wiedzy – dzięki spokojnym dźwiękom muzyki starych mistrzów dziecko szybciej nauczy się czytać, z większą łatwością będzie przyswajać języki obce, a także rozumieć przedmioty ścisłe.

Świetnym pomysłem, by stymulować rozwój dziecka jest też np. śpiewanie piosenek  Mogą to być utwory muzyczne zarówno w polskim, jak i obcym języku. Dzieci z zadziwiającą łatwością powtarzają słyszane słowa, mimo że ich nie rozumieją. To wspaniała zabawa, połączona z owocną nauką.

Bardzo ważne jest także trenowanie pamięci. Nauka wierszyków ćwiczy pamięć, która jest fundamentem w rozwijaniu inteligencji dziecka. Zapamiętywanie słów, obrazków, twarzy, nazw – to wszystko ułatwi dziecku zdobywanie wiedzy również w późniejszym okresie. Za każdym razem angażując dziecko do nauki, warto pamiętać, że najlepsze efekty daje nauka połączona z zabawą.

Dobrze wiedzieć

Sen wspiera rozwój umysłowy

Sen jest niezbędny do rozwoju umysłowego. W jego trakcie mózg niemowlęcia intensywnie pracuje: przetwarza i porządkuje zdobyte w czasie aktywności doświadczenia i informacje, tworzy nowe połączenia nerwowe. To wymaga czasu, dlatego malutkie dziecko śpi nawet 14 godzin na dobę. Także w późniejszym wieku sen jest ważny: poprawia zdolność uczenia się, pamięć i koncentrację u dziecka.

Rozwój mózgu zaczyna się już w życiu płodowym!

Badania pokazują, że fragmenty DNA odpowiedzialne za inteligencję pochodzą w większym procencie z komórki jajowej niż z plemnika. Wpływ matki na mózg dziecka jest olbrzymi również w okresie ciąży. Układ nerwowy, którego jest częścią, powstaje już w pierwszych tygodniach życia płodowego. W tym czasie bardzo wiele zależy np. od twojej diety.

Kwas foliowy odpowiada za zamknięcie cewy nerwowej, co gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu. Jod zapobiega upośledzeniu umysłowemu, a kwas DHA wpływa na funkcjonowanie neuronów. Wszystkie te składniki znajdują się w suplementach, które lekarz przepisuje każdej ciężarnej. Rozwój mózgu jest uzależniony również od twojego stylu życia: alkohol czy nadmiar hormonów stresu (kortyzol, adrenalina) wpływają negatywnie na zdolności poznawcze płodu.

Stymulacja zmysłów a rozwój mózgu

Pierwsze lata życia to okres najintensywniejszego rozwoju mózgu. W tym czasie dziecko zdobywa masę nowych doświadczeń, a każde z nich to nowe synapsy, które wpływają na potencjał umysłowy i wzmacniają procesy uczenia się. Dlatego w tym czasie ważna jest stymulacja zmysłów: każdy dotyk, zapach, obraz pobudza mózg do pracy.

Badania pokazują, że lepiej zapamiętuje on doświadczenia, które odbierane są przez wiele zmysłów jednocześnie. Można to uzyskać za pomocą odpowiednich aktywności z dzieckiem lub podsuwając mu zabawki o różnych fakturach, kształtach czy temperaturze, grające, świecące i z elementami wymagającymi manipulacji dłońmi.

Aktywność ruchowa dziecka wpływa na rozwój mózgu

Dzieci, które mają zaspokojone potrzeby takie jak głód, poczucie bezpieczeństwa, bliskość z rodzicami – lepiej skupiają się na odkrywaniu świata i rozwoju nowych umiejętności. Każda aktywność niemowlęcia jest rejestrowana przez jego mózg. Im trudniejsza i bardziej złożona, tym lepiej dla jego rozwoju.

Doskonałym przykładem jest tu raczkowanie. Naprzemienne wykonywanie ruchów nogami i rękami sprawia, że pracują obie półkule mózgowe malucha, tworząc przy okazji nowe połączenia nerwowe – za kilka lat będą one świadczyć o inteligencji człowieka. Warto zachęcać dziecko do raczkowania.

Przeczytaj też:

Jak stymulować rozwój niemowlaka, aby wychować geniusza?

Zabawy wspierające rozwój umysłowy dziecka - dziecko mądre od kołyski 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza