Rozwój niemowlaka. Dziecko mądre od kołyski

2009-09-23 15:24

Rozwój twojego dziecka już nigdy nie będzie tak dynamiczny jak w pierwszych latach życia. Wykorzystaj ten czas i pomóż dziecku rozwijać swoje talenty. Duży wpływ na inteligencję dziecka ma też środowisko, w jakim dorasta oraz ludzie, którzy je otaczają. Rozwijać intelekt dziecka może każda mama i tata. Do umysłowego treningu niemowląt nie są wcale potrzebne drogie zabawki kreatywne i edukacyjne, wystarczy zaangażowanie rodziców. Zobacz, jak postępować z niemowlakiem, by wyrósł na mądre dziecko.

Mądre od kołyski
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Mów do dziecka
  2. Rób miny
  3. Naucz dziecko kojarzyć fakty
  4. Pomigajcie
  5. Śpiewaj i tańcz z dzieckiem
  6. Wykorzystaj kontrasty
  7. Bawcie się z lusterkiem
  8. Czytajcie książeczki
  9. Zadbaj o dietę niemowlaka
  10. Pozwól mu poleniuchować
  11. Monotonii powiedz „nie”
  12. Masuj stópki i plecki

Na pewno chcesz, by twoje dziecko odniosło w życiu sukces, bez większego trudu rozwiązywało problemy i z łatwością przyswajało nie tylko szkolną wiedzę? Częściowo zależy to od jego wrodzonych zdolności i predyspozycji, zakodowanych w genach, jakie odziedziczyło po rodzicach oraz dziadkach – i na to, niestety, akurat nie mamy żadnego wpływu.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że inteligencja dziecka w dużej mierze zależy także od środowiska, w jakim dorasta, i tego, czy ma na co dzień kontakt z ludźmi, którzy je kochają. I tu właśnie duże pole do popisu mają rodzice.

Każda mama i tata bowiem, postępując w odpowiedni sposób, mogą wpływać na intelekt dziecka. Przy czym nie chodzi wcale o to, by zarzucać je coraz to nowymi zabawkami kreatywnymi albo edukacyjnymi, zatrudniać obcojęzyczną nianię, od rana do nocy puszczać płyty z kursami języków obcych, posyłać do żłobka językowego czy stosować jakieś wyrafinowane metody umysłowego treningu niemowląt. Są prostsze i tańsze metody na rozwój intelektualny niemowlaka.

Mów do dziecka

Z badań wynika, że istnieje ścisły związek pomiędzy tym, ile słów słyszy dziecko, a jak rozwija się jego inteligencja werbalna. Innymi słowy: im więcej do dziecka mówisz, tym bogatszy w przyszłości będzie miało zasób słów. Dlatego, nosząc malca, pokazuj mu, co widzicie („to jest stół”, „tam stoi samochód”).

Przewijając dziecko, nazywaj poszczególne części jego ciała, opisuj słowami ubranka, jakie mu zakładasz, nazywaj kosmetyki i akcesoria, jakich używasz podczas kąpieli czy przewijania.

Rób miny

Marszcz nos, mrugaj raz jednym, raz drugim okiem, zwijaj język w trąbkę, a z ust rób dziubek. W ten sposób zwrócisz na siebie uwagę malca, który – zaciekawiony tym, co robisz – będzie w skupieniu przyglądał się twojej twarzy i dzięki temu nauczy się koncentrować uwagę.

Dobrze wiedzieć

Naucz dziecko kojarzyć fakty

Niemowlę nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdej akcji towarzyszy reakcja. Dlatego przy każdej okazji bierz malca na ręce i pokazuj mu: teraz zrobię pstryk i zapali się światło, a jak odkręcę kurek, to poleje się woda. W ten sposób nauczysz go, że każde działanie ma jakieś następstwa.

Pomigajcie

Zanim dziecko nauczy się mówić, możecie migać. Miganie to metoda porozumiewania się z niemowlętami, wykorzystująca znaki z języka migowego (więcej informacji można znaleźć na www.migusie.pl, www.migowy.pl).

Prosty język migowy nie tylko umożliwia porozumiewanie się z malcem, ale również wspiera rozwój jego inteligencji. Jest tak, gdyż w naukę mówienia zaangażowana jest lewa półkula mózgu, zaś w miganie – prawa. Stosowanie obu metod pozwala jednocześnie rozwijać obie półkule.

Śpiewaj i tańcz z dzieckiem

Muzyka i taniec poprawiają dziecku nastrój, ale również oswajają z melodią, rytmem i rymami. Jak najczęściej bierz więc malca na ręce i tańczcie. Możesz wykorzystać muzykę z płyt, ale równie dobrze – sama śpiewać dziecku. Słuchając melodii, malec uczy się koncentrować.

Wykorzystaj kontrasty

Maluchy w pierwszych miesiącach życia najwyraźniej widzą kolor biały, czarny i czerwony. Dlatego zamiast wieszać nad łóżeczkiem wielobarwną karuzelę, powieś maluchowi duże kwadraty i koła w tych właśnie kolorach – to na nich malcowi najłatwiej będzie zatrzymać wzrok i nauczyć się skupiać uwagę.

Bawcie się z lusterkiem

Jeśli masz w przedpokoju duże lustro, stawaj przed nim z dzieckiem na ręku. Jeśli nie, pokaż maluchowi jego odbicie w lusterku. Na początku na pewno będzie zaskoczony, potem „ten drugi” zacznie budzić ciekawość. Z czasem malec skojarzy, że ma wpływ na to, co robi dzidziuś w lustrze, choć będzie to wymagało od niego pewnego wysiłku. To pierwszy krok do tworzenia własnego ja.

Czytajcie książeczki

Kilkumiesięczny malec nic jeszcze nie zrozumie z czytanego tekstu, ale wsłuchując się w słowa, łapie ich rytm i pobudza wyobraźnię. Siedzącemu maluchowi nie tylko czytaj, ale również pokazuj obrazki – dzięki temu nauczy się kojarzyć słowa z ilustracjami.

Zadbaj o dietę niemowlaka

Inteligencję wspiera również odpowiednia dieta. Nie powinno w niej zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że dzieci kobiet jadających w ciąży tłuste ryby morskie miały wyższy iloraz inteligencji od maluchów, których mamy nie jadły ryb.

W diecie ważne są również długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwane LCPUFA (od angielskiej nazwy long chain poly-unsaturated fat acid), które są budulcem błon wszystkich komórek organizmu. Kwasy te pełnią również ważną rolę w procesach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają pracę mózgu i ostrość widzenia. Są one m.in. w rybach, które można podawać malcowi od 10. miesiąca życia (alergikom w 2. roku życia).

A wcześniej? Jeśli karmisz piersią, sama jedz ryby, badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły bowiem, że w pokarmie jest wtedy więcej cennych kwasów LCPUFA. Ponieważ skład mieszanek dla niemowląt musi być jak najbardziej podobny do składu pokarmu kobiecego, dlatego również w nich znajdują się kwasy tłuszczowe. Ich profil oraz zawartość w mleku określa specjalna dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią, w mieszance jest ponad 40 proc. kwasów tłuszczowych nasyconych, ok. 40 proc. kwasów jednonienasyconych oraz ponad 10 proc. kwasów wielonienasyconych. Pochodzą one przede wszystkim z olejów roślinnych – sojowego, palmowego, kukurydzianego czy kokosowego. Od niedawna do niektórych mieszanek dodawane są również kwasy LCPUFA pozyskiwane z morskich alg i ryb.

Pozwól mu poleniuchować

Dawaj maluchowi czas na to, by mógł pobyć sam ze sobą. Może to być np. czas po obiedzie, przed drzemką albo przed pójściem spać. Ułóż go w łóżeczku czy leżaczku, by mógł porozglądać się dookoła siebie, albo połóż w kojcu z zabawkami. Takie chwile pozwalają rozwijać zdolność koncentracji, dają dziecku również możliwość wykazania własnej inicjatywy, bo samo może wybrać sobie zabawkę.

Monotonii powiedz „nie”

Dlaczego? Bo nic tak nie rozwija umysłu jak różnorodność doznań. Dlatego pokazuj dziecku, że wokół niego są różne kształty, kolory, faktury i dźwięki. Możesz w tym celu kupić jakąś zabawkę edukacyjną albo wykorzystać to, co masz pod ręką – metalową łyżeczkę, drewnianą szpatułkę, kubeczek z plastiku czy duże kawałki materiałów. Rób to jednak z wyczuciem, bo zbyt duża ilość bodźców sprawi, że malec będzie zmęczony i niespokojny.

Masuj stópki i plecki

Masaż przyspiesza rozwój dziecka, bo dzięki niemu tworzy się więcej połączeń między neuronami. Dlatego głaszcz, dotykaj i masuj malucha zawsze, kiedy masz ku temu okazję, a nawet bez okazji.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza