Dobre maniery. Jak nauczyć dziecko ich stosowania? 3 sposoby

2021-09-21 10:47

Dobre maniery to dobry start w życiu. Rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć uczyć dziecko dobrych manier. Najłatwiej robić to w naturalnych, codziennych sytuacjach. Należy pamiętać, że dzieci naśladują zachowanie rodziców i rodzeństwa. Warto to wykorzystać. Sprawdź, jak nauczyć dziecko dobrych manier, wykorzystując nasze 3 sposoby!

Jak nauczyć dziecko dobrych manier?
Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Dobre maniery (tj. właściwe zachowania, używanie zwrotów grzecznościowych) stosowane przez nas w każdej sytuacji (w domu, w sklepie, na spacerze, w kontaktach z innymi, podczas rozmowy przez telefon) najlepiej uczą dzieci dobrej postawy. Dzieci nie mają jeszcze ugruntowanego systemu wartości, nie wiedzą, co jest dobre, a co złe. To na nas dorosłych spoczywa obowiązek przekazania im takiej wiedzy. Jak to najlepiej robić?

Spis treści

  1. Jak nauczyć dziecko dobrych manier? Zacznij od zwrotów grzecznościowych
  2. Naucz dziecko zachowań adekwatnych do sytuacji
  3. Dobre maniery: dbanie o ubiór i odpowiednie zachowania przy stole
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Jak nauczyć dziecko dobrych manier? Zacznij od zwrotów grzecznościowych

Warto uczyć dzieci zwrotów grzecznościowych, używając podstawowych pojęć: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry itp. Dzieci uczą się intuicyjnie, dlatego rodzice powinni to wykorzystać. Obserwują przy tym całą postawę dorosłych, dlatego z pewnością zauważą także, że słowom towarzyszą gesty. Podczas witania - podanie ręki czy skinienie głową, podczas pożegnania np. pomachanie ręką. To wszystko jest ważne, bo dzieci przejmą te wszystkie zachowania i zapamiętają je.

Dzieci stykając się z innymi ludźmi, np. w przedszkolu, utrwalają poznane zachowania, bo nauczycielki je powielają. I także to jest ważne, by nie skończyć tylko na przekazaniu wiedzy, ale by utrwalać zasady w praktyce. Ważne jest także, by dzieci uznały te zachowania za naturalne, by o nich specjalnie nie myślały i nie przygotowywały się do wykonywania pewnych gestów. Powinny one stawać się nawykiem i czymś naturalnym, automatycznym.

Polecamy: Wychowanie bez krzyku. Jak mówić żeby dzieci nas słuchały?

Naucz dziecko zachowań adekwatnych do sytuacji

Dobre maniery to nie tylko zwroty grzecznościowe, to także umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach życiowych. Często rodzice przebywają z dziećmi w miejscach publicznych, w centrum handlowym, w komunikacji miejskiej, w parku, na spacerze. To sytuacje, w których nieustannie możemy uczyć dziecko, jak zachować się właściwie, co wypada robić, a czego nie. Ustępowanie miejsca starszym osobom, sprzątanie po sobie, wyrzucanie śmieci do kosza, panowanie nad swoim tonem głosu. Te wszystkie zachowania będzie można bardzo szybko zobaczyć w zachowaniach dzieci.

Należy także pamiętać, że coś, czego dziecko się nauczy, pozostaje w nim długo, a oduczenie się jakiegoś nawyku trwa znacznie dłużej niż jego przyswojenie. Dlatego trzeba uczyć dobrych zachowań. Dobrym przykładem jest tu mycie rąk po wyjściu z toalety czy przed każdym posiłkiem. Dzieci nie lubią myć rąk, wydaje się im, że zajmuje to wiele czasu, który mogłyby poświęcić na zabawę. W tym przypadku warto jest wykształcić taki nawyk, by dziecko nie zastanawiało się nad tym, co zrobić po wyjściu z łazienki, tylko automatycznie poszło umyć ręce.

Podobnie jest z korzystanie z chusteczek higienicznych - dziecko powinno mieć je zawsze przy sobie i wiedzieć, kiedy może z nich skorzystać. Pokażmy mu także, jak to zrobić, gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, jak otworzyć i zamknąć opakowanie. Takie podstawowe informacje dorosłym wydają się banalne, ale dzieci nie muszą ich znać.

Przeczytaj: Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu? Oto nasze rady

Dobre maniery: dbanie o ubiór i odpowiednie zachowania przy stole

Dbanie o swój wygląd, o to, by ubranie było czyste, by mieć umyte i uczesane włosy, grzebień, szczotkę zawsze przy sobie. To bardzo ważne, bo powoduje, że dziecko czuje się pewniej wiedząc, że zawsze może poprawić fryzurę, użyć chusteczki czy umyć ręce.

Warto nauczyć dziecko właściwego zachowania się przy stole. Podając estetycznie posiłki, ładnie nakrywając do stołu, korzystając ze wszystkich sztućców. Jak wykorzystać serwetkę, co zrobić z rękoma przy stole, jak kulturalnie jeść i pić, co zrobić z naczyniami po zjedzeniu posiłku - te wszystkie informacje powinny być przekazane dziecku w domu, przy wspólnych posiłkach. Przy stole należy skupić się na jedzeniu, nie czyta się wtedy gazety, nie rozmawia przez telefon, nie bawi.

Dobre maniery to także przygotowanie dziecka do sytuacji, w której znajdzie się poza domem. Jak zająć się swoimi rzeczami podczas wyjazdu, jak składać ubrania. Te czynności maluch może swobodnie ćwiczyć każdego dnia w domu. Z czasem staną się one nawykiem.

Nauka dobrych manier nie jest żmudną pracą, nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. Ważne jest, by uczyć przy każdej okazji, w każdej sytuacji i pozwolić dziecku, by nabrało dobrych nawyków.

Przeczytaj także: Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"?

Edukacja? Wychowanie? Psychologia? Odwiedź nasz nowy profil na Facebooku i bądź na bieżąco! Zapraszamy na M jak Mama Smart Kid!