Jak rozwiązywać dziecięce spory?

2021-09-28 15:16

Kłótnie między dziećmi nastręczają rodzicom wiele problemów. Wtrącać się czy nie? Dziecko musi się przecież nauczyć rozwiązywania konfliktów. Oto, co możesz zrobić, by mądrze rozwiązać spór między dziećmi.

spory między dziećmi
Autor: Getty images Konflikty między dziećmi to normalny element interakcji między nimi.

Mądre postępowanie rodziców w przypadku dziecięcych sporów nie polega na niedopuszczaniu do nich. Spory między maluchami to normalny element interakcji między nimi. Co jednak, gdy dziecięca kłótnia pójdzie za daleko?

M jak mama: Co powinno umieć 5-letnie dziecko?

Kiedy reagować podczas dziecięcych kłótni?

Gdy dzieci dyskutują między sobą podniesionym głosem, powstrzymaj się od reagowania. Daj im czas, by rozwiązały konflikt między sobą. Obserwuj, czy spór między dziećmi nie przeradza się w rękoczyny, co wśród młodszych dzieci nie jest rzadkością. Jeśli od razu utniesz spór, tylko wzmocnisz konflikt i poczucie niesprawiedliwości między dziećmi.

  • Musisz wkroczyć, gdy maluchy zaczynają się popychać, bić czy przeklinać. Rozdziel walczące dzieci i zdecydowanie powiedz, na jakie zachowania się nie zgadzasz („Nie wolno bić”, „Bez przekleństw”), zauważ problem „Widzę, że jesteście na siebie bardzo źli”, wysłuchaj obu stron, nie dopuszczając do przerywania.
  • Podsumuj sytuację „Chcecie bawić się tą samą zabawką” i zaproponuj rozwiązanie lub pozwól dzieciom, by się dogadały i ustaliły warunki wspólnej zabawy.
  • Jeśli jedno z dzieci jest agresorem, pociesz ofiarę, dziecko atakujące zostawiając na chwilę samo sobie, niech ochłonie.
  • Gdy to twoje dziecko zawiniło, wytłumacz, dlaczego źle zrobiło („Nie wolno zabierać zabawki, trzeba o nią poprosić”), ale nie zmuszaj do przeprosin w złości. Możesz powiedzieć dziecku, że byłabyś z niego dumna, gdyby przeprosiło.
  • Nigdy nie zmuszaj dziecka do pożyczania zabawek, jeśli nie chce tego zrobić. To sprawia, że dziecko może mieć mniejszą wiarę w siebie i w to, że decyduje o swoich rzeczach.
  • Nie karaj za kłótnie obydwojga dzieci, ponieważ to powoduje nagromadzenie pretensji.

Przeczytaj: 5 najbardziej irytujących zdań wypowiadanych przez dzieci. Znasz je?

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza