Jak wyplenić złe nawyki u dziecka? Sposoby na dłubanie w nosie, ssanie kciuka i inne nawyki

2021-08-25 13:37

Jak wyplenić u dziecka złe nawyki? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ nawyki porządkują nasz świat. Sprawiają, że pewne czynności wykonujemy automatycznie. Nie zawsze są one jednak właściwe. W jaki sposób pomóc dziecku wyplenić złe nawyki i oduczyć go dłubania w nosie, ssania palca czy obgryzania paznokci?

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka?
Autor: Getty images

Jak oduczyć dziecka złych nawyków: obgryzania paznokci, dłubania w nosi czy ssania kciuka? To nie takie proste.  Każdy z nas ma jakieś – mniej lub bardziej zdrowe – nawyki, czyli „rutynowy, utrwalony sposób zachowania w reakcji na bodźce z otoczenia”.

Jednak o ile osoba dorosła czy nawet starsze dziecko jest w stanie zrozumieć, że pewnych rzeczy robić nie wolno albo nie wypada, to niemowlęciu i małemu dziecku nie sposób tego wytłumaczyć. Tymczasem w przypadku tak małych dzieci niektóre nawyki mogą utrudnić rozwój, dlatego pewnych zachowań trzeba malucha po prostu oduczyć.

Dowiedz się, jak oduczyć dziecka złych nawyków i poznaj sposoby na dłubanie w nosie, ssanie kciuka i inne złe nawyki u dzieci.

Spis treści

  1. Jak wyplenić złe nawyki u dziecka - zdiagnozuj problem
  2. Porozmawiaj z dzieckiem o jego złych nawykach
  3. Nie karz dziecka!
  4. Jak wyplenić złe nawyki u dziecka?
M jak mama: Co powinno umieć 5-letnie dziecko?

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka - zdiagnozuj problem

Dłubanie w nosie, obgryzanie paznokci, jedzenie słodyczy, chęć spania z rodzicami – to tylko cztery przykłady nawyków, które chcielibyśmy wyeliminować u dziecka. Niektóre z nich mogą wskazywać złożoność problemu. O czym bowiem świadczy np. obgryzanie paznokci?

Może wskazywać, że dziecko narażone jest na stres, czuje się niepewnie w swoim środowisku czy jest przytłoczone obowiązkami, nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Dlatego zanim zaczniemy "tępić" złe nawyki u naszego dziecka, musimy sięgnąć głębiej. Sprawdzić, co jest podłożem danej sytuacji. Przyjrzeć się naszemu synowi i córce. Zobaczyć w jakich sytuacjach robi daną rzecz.

Porozmawiaj z dzieckiem o jego złych nawykach

Kluczem do rozwiązania każdego problemu jest rozmowa z dzieckiem. Powinna być ona taktowna i współczująca. Obcesowe pytanie "dlaczego, do cholery, ssiesz palec, choć mówiłam ci 100 razy, byś tego nie robiła" na pewno nie rozwiąże problemu. Doprowadzi do jego eskalacji, a to co chcemy wykorzenić, może się nasilić. Musimy zatem zupełnie spokojnie porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego coś robi.

Zobacz galerię najczęstszych złych nawyków i dowiedz się, jak z nimi walczyć!

Nie karz dziecka!

Załóżmy, że nasze dziecko siódmy raz tego dnia zaczęło dłubać w nosie. Pierwszym odruchem będzie zapewne zniecierpliwienie. Być może będziemy chcieli uderzyć naszego potomka po rękach. Czy to rozwiąże problem? Nie. Bo nie dotarliśmy do jego istoty (patrz: punkt pierwszy). Podobnie nie zadziałają inne radykalne środki. Nie możemy spędzić z dzieckiem każdej chwili. Być może zacznie ono unikać danej czynności przy nas, ale gdy tylko znikniemy za ścianą, będzie nadal ją powtarzać.

Czytaj: Agresja u dziecka i jej przyczyny, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka?

  • Odwróć uwagę. Zamiast krzyczeć, lepiej jest odwrócić uwagę dziecka. Wszystko zależy od tego, na czym polega dany nawyk. Inaczej postąpimy w przypadku łakomstwa, jeszcze inaczej, gdy nasz syn dłubie w nosie. Starajmy się zatem odwrócić uwagę dziecka od czynności, którą wykonuje automatycznie. Zacznijmy zabawę, rozmowę, wyjdźmy na spacer.
  • Daj przykład. Przy rozwiązywaniu każdego problemu wychowawczego główną rolę odgrywają zawsze dwie rzeczy: dialog z dzieckiem i dobry przykład. Gdy zobaczy ono, że sami robimy to, co chcemy wykorzenić u niego, będzie zdezorientowane i zawiedzione. Tak, mamo i tato: dorośli również mają złe nawyki. Pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie walczyć z nimi u dziecka.
  • Skorzystaj z pomocy. Zdarzyć się może, że sami nie będziemy w stanie poradzić sobie z problemem. Być może trudno nam będzie zlokalizować jego podłoże. Nie bójmy się wówczas skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista spojrzy na sprawę z dystansu. Przyjrzy się dziecku, uzyska informacje od nas i łatwiej mu będzie znaleźć istotę problemu.

Czy twoje dziecko jest gotowe, aby zostać samo w domu?

Pytanie 1 z 9
Twoje dziecko skończyło:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza