Ssanie kciuka - jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

2021-10-21 12:37

Ssanie kciuka to metoda, którą niemowlę stosuje w celu uspokojenia się, a przede wszystkim poznawania świata. Ssanie palca, to naturalny etap w rozwoju dziecka i nie ma w tym nic złego. Jednak warto wiedzieć, kiedy pozwolić dziecku na ssanie kciuka, a kiedy ten nawyk staje się kłopotliwy i szkodliwy.

Ssanie kciuka -
Autor: Getty images Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Rozwój dziecka jest mocno związany z chęcią poznawania świata przez niemowlę. Dziecko początkowo wkłada do buzi wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Stąd bierze się ssanie kciuka. Kiedy sanie kciuka jest naturalnym etapem rozwoju, a kiedy niewskazanym nawykiem?

Spis treści

  1. Skąd to się bierze sanie kciuka u niemowlaka?
  2. Kiedy ssanie kciuka staje się problemem?
  3. Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?
Co potrafi 2-letnie dziecko?

Skąd to się bierze sanie kciuka u niemowlaka?

Odruch ssania to jedna z najbardziej naturalnych czynności i to taka, którą dziecko potrafi wykonać już w brzuchu mamy.  Dzieci w łonie matki już od 18 tygodnia ciąży zaczynają ssanie kciuka. I czasem da się to nawet uchwycić na usg!Nie ma w tym nic dziwnego.

Usta niemowlaka są jednym z najważniejszych organów służących do poznawania świata i zdobywania przyjemności. Aż 90 proc. noworodków ssie palce (rączkę) do 2 godzin od momentu przyjścia na świat, potem robi to od 50-90 proc. dzieci.I zanim dziecko nauczy się sięgać po przedmioty i wkładać je do buzi, upycha tam dłonie – najpierw całe piąstki, a z czasem najwygodniej jest maluchowi ssać kciuk.

Połowa dzieci kończy z tym procederem przed drugimi urodzinami, a 95 proc. przed szóstymi, zwykle samodzielnie. Tym, które zasypiają ssąc kciuk, zwykle jest trochę trudniej niż tym, które ssą go tylko po to, by się nieco uspokoić.

I choć dla wielu rodziców stanowi to problem, specjaliści uspokajają. Ssanie kciuka przez pierwsze dwa lata życia dziecka jest zupełnie normalne i nie powoduje żadnych problemów ze zgryzem. A niektórzy lekarza i logopedzi „pozwalają” maluchom ssać kciuk nawet do 5-6 urodzin.

Czytaj również: Smoczek czy kciuk? Co jest zdrowsze dla dziecka: ssanie kciuka czy smoczka?

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka? Sposoby na dłubanie w nosie, ssanie kciuka i inne nawyki

Kiedy ssanie kciuka staje się problemem?

Psychologowie, logopedzi, lekarze zdecydowanie odradzają rodzicom oduczanie niemowlaków ssania kciuka. Dla tak małych dzieci to zupełnie naturalna czynność i zabranianie jej mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy oduczyć ssania kciuka?

Pierwsze próby ograniczania ssania palca można podjąć, gdy dziecko kończy 2 lata i tylko w przypadku, gdy ssie go wyjątkowo intensywnie (mocno i często). Raczej nie proponuj maluchowi ssania smoczka zamiast ssania kciuka, lepiej nie zmieniać jednego nawyku na drugi.

Staraj się obserwować, w jakich okolicznościach niemowlę wkłada palec do buzi i eliminować je. Jeśli np. zauważysz, że dziecko ssie palec z nudów, staraj się okazywać dziecku więcej uwagi. Warto także ograniczyć dziecku sytuacje stresowe i kierować jego zainteresowanie na inne czynności.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Dla pięcio-, sześciolatka ssanie kciuka może stanowić przeszkodę w jego kontaktach z innymi dziećmi. Jeśli dziecko zacznie się skarżyć, ze rówieśnicy się z niego wyśmiewają, pomóż mu ograniczyć ssanie palca. Potrzebna jest w tym duża delikatność. Dziecko nie powinno czuć się odrzucone także w domu z powodu ssania kciuka.

Jak oduczyć ssania kciuka?

  • Ignoruj nawyk: niektóre dzieci ssą kciuki, aby zwrócić na siebie uwagę. Rób tak, jeśli uważasz, że tak może być w przypadku twojego dziecka. Jeśli ochota na ssanie kciuka nie mija, wypróbuj innych metod.
  • Chwal go za sukcesy, możesz np. kupić tablicę i zaznaczać na niej sukcesy. Na koniec każdego tygodnia dziecko powinno dostać małą nagrodę, a na koniec miesiąca większą.
  • Unikaj sytuacji skłaniających do ssania kciuka, np. oglądania telewizji, zbyt długiej jazdy samochodem. Staraj się, aby dziecko zawsze miało zajęte obie rączki. 
  • Unikaj stresujących sytuacji: większość dzieci ssie palec, gdy są zdenerwowane, zmęczone, rozdrażnione. To dla nich sposób na relaks. Pamiętaj, że dziecko może zacząć ssać kciuk, gdy w domu pojawi się młodsze rodzeństwo, maluch pójdzie do żłobka lub gdy będziecie się przeprowadzać. 
  • Pamiętaj, że często najlepszą strategią jest przeczekanie problemu. Może na twoje dziecko dobrze podziała właśnie niepodejmowanie przez jakiś czas tematu ssania palca?
  • Jeśli zauważysz, że wszystkie metody stosowanie przez ciebie nie odnoszą oczekiwanego rezultatu, a dziecko cierpi z powodu reakcji otoczenia na jego nawyk, skonsultuj się z pediatrą, psychologiem lub stomatologiem. Każdy z nich podpowie ci swoje rozwiązanie tego problemu. Dentysta lub ortodonta sprawdzi, czy ssanie kciuka nie powoduje problemów ze zgryzem, może również udzielić rad na temat technik, które po mogą dziecku wyzbyć się tego długotrwałego nawyku. Psycholog natomiast oceni, czy dziecko nie ma problemów emocjonalnych, które stymulują ssanie kciuka.

Czytaj również: Jak oduczyć dziecko od smoczka? Sprawdzone sposoby na odstawienie smoczka

Obgryzanie paznokci - przyczyny. Co robić, żeby dziecko przestało obgryzać paznokcie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza