Kanibalizm w BAJKACH DLA DZIECI: czy warto dzieciom czytać makabryczne historie?

2013-12-18 15:43 Barbara Lenart

Czarownica zjadająca dzieci, wilk pożerający babcię... jak się dobrze zastanowić, bajki dla dzieci pełne są makabrycznych scen. Czy mają one jakiś walor edukacyjny? Okazuje się, że tak!

Od wielu pokoleń czytamy dzieciom te same historie: nam czytano je w dzieciństwie, teraz opowiadamy je swoim dzieciom. W zasadzie robimy to automatycznie i tylko sporadycznie zastanawiamy się o czym tak naprawdę jest dana bajka dla dzieci. Prawdą jest, że gdybyśmy przenieśli niektóre bajkowe opowieści do realnego świata, mogłoby być nieciekawie...

Bajki dla dzieci uczą: ale czego?

Bajki dla dzieci naznaczone makabrą, w których pojawia się obcinanie palców, pięt i innych części ciała wbrew pozorom mogą służyć rozwojowi dziecka. Jeżeli są zrównoważone, tj. pozytywne zdarzenia wypełniają połowę bajki, dziecko będzie miało jasny przekaz: usłyszy, że w życiu bywa różnie – że czają się w nim niebezpieczeństwa (i np. nie należy nieznajomym otwierać drzwi i każdemu wierzyć), ale są również dobre momenty. Ważne, by bajka kończyła się zwycięstwem dobra, a dziecko (z pomocą czytającego) wyciągnęło z niej pozytywne wnioski. Bajki kształtują moralność, uczą rozpoznania, co jest dobre a co złe, ukazują, że życie jest tak naprawdę bardzo skomplikowane. Dziecko uczy się, że w przyszłości będzie musiało podejmować trudne decyzje i że nie zawsze będzie słodko i różowo.

Bajki dla dzieci ćwiczą pamięć i wyobraźnię dziecka, dlatego muszą być charakterystyczne

O wiele lepiej utrwalają się w naszej pamięci momenty, które mocno przeżyliśmy. Historie, które powodują ciarki na plecach i śmiech, zapadają w pamięć. Wyobraźnia jest mocno zaprzęgnięta do pracy, dziecko wszystko sobie wyobraża i stawia się w miejscu głównego bohatera. A czytanie zapamięta jako coś, co wciąga i co wywołuje silne emocje. Bajki, w których nie ma napięcia, są słabo zapamiętywane.

Bajki dla dzieci: mimo wszystko klasyka

Baśnie przedstawiające takie historie należą do klasyki literatury, są napisane pięknym (mimo brutalnych szczegółów) językiem, którego warto uczyć dziecko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE