"Nie rozmawiaj z nieznajomymi" - tę zasadę słyszało każde dziecko. Mama 5 córek: "Nie uczę ich tego"

2022-11-14 16:12

„Nie rozmawiaj z nieznajomymi” to najczęstsza przestroga, jaką rodzice chcą zaszczepić w swoich dzieciach. Dostrzegają bowiem zagrożenia, o których pociechy nie mają pojęcia. Naturalne jest, że chcą je przed nimi ochronić. Ta mama ma jednak niecodzienne podejście do bezpieczeństwa swoich córek i wcale nie mówi im, aby uważały na nieznajomych.

Dziewczynka bierze cukierek od nieznajomego
Autor: GettyImages „Nie rozmawiaj z nieznajomymi” to najczęstsza przestroga, jaką rodzice

Marcie Whalen jest znana z bardzo niekonwencjonalnego podejścia do rodzicielstwa. W mediach społecznościowych dzieli się swoimi opiniami, które nie zawsze pokrywają się ze zdaniem większości. Niekiedy podejmuje kontrowersyjne tematy, przedstawiając je w zupełnie innym świetle.

Na swoim profilu na TikToku @marcie.whalen podzieliła się ostatnio, że nie uczy swoich pięciu córek, aby uważały na nieznajomych. Zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, ale według niej powinniśmy spojrzeć na ten problem pod innym kątem.

Film obejrzało już ponad 700 tysięcy internautów. Polubiło go ponad 100 tysięcy z nich.

Czytaj również: Gest z TikToka uratował porwaną nastolatkę - naucz go dziecko!

Spis treści

  1. Bezpieczeństwo dzieci
  2. „Większość ludzi jest dobra”
  3. Czym jest „dziwne zachowanie”?
  4. Internauci otwierają szerzej oczy
M jak mama: Co powinno umieć 5-letnie dziecko?

Bezpieczeństwo dzieci

Wyobrażamy sobie sceny, że nasze dziecko jest zaczepiane na placu zabaw, na boisku lub wracając same ze szkoły. Uczymy więc je, jak reagować na takie sytuacje. Opowiadamy, co powinno zrobić, gdy się zgubi lub zostanie poczęstowane cukierkami przez całkowicie obcą osobę.

Wszystko po to, aby było bezpieczne.

Marcie doskonale rozumie, skąd wzięło się ciągłe ostrzeganie dzieci przed nieznajomymi.  Zwraca jednak uwagę na coś zupełnie innego.

„Większość ludzi jest dobra”

Na krótkim nagraniu, które udostępniła TikTokerka wyjaśnia, że jej zdaniem większość ludzi jest dobra.

Chcemy, żeby nasze dziewczyny wychodziły i spotykały się z innymi ludźmi, rozmawiały z nimi i ogólnie były gościnne. Zamiast więc mówić o obcych, mówimy o dziwnym zachowaniu.

Według niej dzieci najczęściej są niestety maltretowane i krzywdzone przez ludzi, których znają. Dotyczy to zarówno członków rodziny, jak i znajomych. Rzadko się zdarza, że nieznajoma osoba chce porwać dziecko lub je skrzywdzić.

Dlatego też Marcie powtarza swoim córkom, żeby reagowały na dziwne zachowania innych osób.

Czym jest „dziwne zachowanie”?

Kobieta zwraca uwagę na takie dziwne zachowania, jak proszenie dziecka o pozostawienie konkretnej rozmowy w tajemnicy lub pójście w jakieś miejsce bez wiedzy mamy i taty.

Marcie podkreśla, że jej dziewczynki doskonale wiedzą, jakie zachowania powinny być dla nich podejrzane. Dotyczy to zarówno osób, które znają, jak i ludzi, którzy są dla nich obcy. Dzięki temu są czujne przez cały czas i rozumieją, kiedy powinny natychmiast przyjść i powiadomić o całej sytuacji rodziców.

Internauci otwierają szerzej oczy

„Nie rozmawiaj z nieznajomymi” to zasada, którą każdy słyszał w dzieciństwie. Dowiadując się, że ktoś nie ostrzega w ten sposób swoich dzieci, może budzić kontrowersje i po prostu nie mieścić się w głowie. Tymczasem internauci przecierali oczy z zaskoczenia i przyznawali tej mamie rację. Pod filmem pojawiło się ponad 1000 komentarzy. Wśród nich możemy przeczytać:

— To ma dużo sensu, bo może być czas, że potrzebują pomocy obcej osoby.  Dzieci muszą też wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

— Dziwne zachowania uczą dzieci rozpoznawać, kiedy czują się nieswojo i szukać pomocy. Zaufaj swojemu przeczuciu, jeśli wydaje ci się to dziwne, to prawdopodobnie tak jest.

— Byłam z początku trochę nieprzekonana, ale to jest rzeczywiście mądry pomysł.

— Dziękuję za podzielenie się tą myślą.

Czytaj także: Co jest złego w słowie "ostrożnie"? Oto 12 sposobów na to, by je zastąpić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza