Na te cechy ADHD nie zwracamy uwagi. Psycholog: u dziewczynek bywają zamaskowane

2023-10-16 13:01

ADHD u dziewczynek też istnieje, choć u chłopców bywa dużo częściej diagnozowane - twierdzą eksperci. Być może za taki stan rzeczy odpowiadają czynniki społeczne, jak wychowanie. Przez jego specyfikę u dziewczynek ADHD może nie być tak widoczne, a nawet może być zamaskowane. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na ich zdrowie psychiczne.

ADHD u dziecka może być ciężko zauważyć.
Autor: Getty Images ADHD u dziecka może być ciężko zauważyć.

ADHD to nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi. Zaburzenie to charakteryzuje się nadpobudliwością, impulsywnością i zaburzeniami koncentracji. 

Eksperci zaznaczają jednak, że nie u każdego dziecka występują one w takim samym natężeniu. Wbrew obiegowej opinii ADHD u dziecka może być ciężko zauważyć. Pewne objawy, zwłaszcza u dziewczynek, bywają zamaskowane. Zdaniem niektórych psychologów powód różnic pomiędzy chłopcami a dziewczynkami cierpiącymi na to zaburzenie jest prosty - wychowujemy je tak, by dostosowywały się do otoczenia.

Dowiedz się: Twoje dziecko nie potrafi się skupić nawet na sekundę? Dzięki tym wskazówkom przyciągniesz jego uwagę

Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

Przeczytaj: Coraz więcej dzieci z ADHD i zaburzeniami rozwoju przez smartfony? Psycholog ostrzega: "uszkadzają mózg"

ADHD bywa stłumione

Październik jest miesiącem świadomości ADHD. Przy tej okazji pojawia się dyskusja, która najbardziej interesuje rodziców młodszych dzieci. Jakie zachowanie dziecka może świadczyć o ADHD? Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta.

Wszystko przez to, że u małych dzieci uznajemy pewne zachowania za typowe dla wieku czy też za kwestie charakterologiczne. Z kolei wiele starszych dzieci tłumi swoje skłonności i ADHD nie ujawnia się "książkowo".

- Osoby z ADHD bardzo chcą się dostosować do otoczenia, właśnie ukryć swoje cechy ze względu na to, że często doświadczają takiego zawstydzania, np. nadrabiają to ciężką pracą, zmuszaniem się do tego, żeby się skorygować albo bardzo, bardzo starają się zatrzymać to pobudzenie w środku, [...], kosztem takiego niepokoju wewnętrznego - tłumaczyła w rozmowie z Dzień Dobry TVN dr Wenesa Gajos, psychiatra, kierowniczka Poradni ADHD w Centrum Terapii Dialog. 

"Wychowujemy dziewczynki tak, by dostosowywały się do otoczenia”

Z tego z kolei wynikać może częstsze diagnozowanie zaburzenia u chłopców.

- Tu jest kilka aspektów, które mogą na to wpływać. Pierwszy to będzie pewnie neurobiologiczny. Dziewczynki są, powiedzmy, nieco mniej ruchliwe, mniej psotne z natury. W związku z tym u nich te cechy nadruchliwości są mniej jaskrawe. Jeśli chodzi o koncentrację, to może być bardzo podobnie, być może dziewczynki częściej się zamyślają... Akurat na tę cechę dużo rzadziej zwracamy uwagę - wyjaśnia ekspertka. - Wychowujemy dziewczynki w taki sposób, że one mają być opiekunkami, że mają się dostosowywać do otoczenia, dbać o innych - dodała dr Wenesa Gajos.

Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

ADHD to zaburzenie dotyczące obu płci, ale częściej diagnozuje się je u chłopców. Dotyczy około 8 procent dzieci. Objawy ADHD najbardziej widoczne są w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć można je zaobserwować już u niemowląt. To właśnie w czasach szkolnych diagnozowanych jest najwięcej pacjentów. Aż 65 proc. dzieci, które trafiają do lekarza, ma trudności z posłuszeństwem i wykonywaniem poleceń. 

Z biegiem czasu symptomy wskazujące na ADHD mogą się wyciszać, choć nie pozostają bez wpływu na nastoletnie dziecko, czy nawet na osobę dorosłą.

W leczeniu ADHD najczęściej stosuje się terapię z psychologiem, a także leczenie farmakologiczne.

Źródło:

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza