Lek na ADHD od zawsze mieliśmy pod nosem? Zaskakujące wyniki badań

2023-06-05 12:35

Naukowcy odkryli, że suplementacja witamin i minerałów może poprawić koncentrację u dzieci z nadpobudliwością ruchową i ADHD. Wyniki badań są zaskakujące, ponieważ mogą wpłynąć na sposób leczenia ADHD.

Suplementacja witamin u dziecka
Autor: Getty Images Suplementacja witamin może wspomóc leczenie ADHD

Dzieci z ADHD są nadpobudliwe ruchowo, impulsywne, mają deficyt uwagi. Zaburzenie wpływa nie tylko na ich naukę, ale również na codzienne funkcjonowanie. Takie dzieci mają problem ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach, nieustannie są w ruchu, nie potrafią się wyciszyć. W leczeniu ADHD najczęściej stosuje się terapię z psychologiem, a także leczenie farmakologiczne.

Przełomowe badania

Naukowcy z Oregon Health & Science University w Portland przeprowadzili badania, w których wzięło udział 135 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Połowa badanych dzieci otrzymała tabletki z substancjami odżywczymi i witaminami w dawkach pomiędzy normą a zalecaną górną granicy normy, a druga grupa otrzymała placebo. Po dwóch miesiącach suplementacji połowa dzieci, które otrzymywały witaminy, wykazywała poprawę koncentracji i nastroju. Dzieci te były również mniej impulsywne.

Leki na ADHD hamują wzrost dzieci?

Dzieci, które otrzymywały witaminy, urosły o 6 milimetrów więcej od tych, które przyjmowały placebo. To dobry wynik, ponieważ podejrzewa się, że leki psychostymulujące na ADHD mogą przyczyniać się do zahamowania wzrostu. 

"Odkrycia te sugerują, że suplementacja witamin i minerałów w wystarczających dawkach pomoże uniknąć zahamowania wzrostu związanego z innymi opcjami leczenia"– powiedziała dr Jeanette Johnstone, jedna z autorek badania.

Naukowcy zapowiedzieli, że będą kontynuować badania, by sprawdzić, dlaczego suplementacja witamin prowadzi do poprawienia nastroju.

Co to jest ADHD?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej, neurorozwojowe zaburzenie, które powoduje problemy z koncentracją uwagi, prowadzi do hiperaktywności i impulsywności. ADHD dotyczy obu płci, ale częściej diagnozuje się je u chłopców. Dotyczy około 8 procent dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym — z biegiem czasu objawy mogą się wyciszać. Zdarza się jednak, że objawy ADHD takie jak nadpobudliwość czy impulsywność, zostają do końca życia.

Czytaj: Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD. Co to za metoda?