Przyłapani w łóżku: co zrobić, gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni?

2022-04-12 14:58

Przyłapani w łóżku przez dziecko – czy to powód do paniki? Dziecko nakryło was w sypialni podczas miłosnych igraszek? Spokojnie. Taka sytuacja zdarza się w niemal każdej rodzinie. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy zostaniecie przyłapani przez dziecko na uprawianiu seksu.

Co robić, gdy dziecko przyłapie rodziców w sypialni?
Autor: Getty images Co robić, gdy dziecko przyłapie rodziców w sypialni?

Spis treści

  1. Co robić, gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni?
  2. Przyłapani w łóżku: edukacja seksualna kilkulatka

Gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni podczas namiętnego zbliżenia, dorośli często wpadają w panikę i nerwowo starają się ukryć nagość. Ich zażenowane miny budzą niepokój, a często także płacz malca.

Dziecko nie rozumie tego, co zobaczyło i domaga się wyjaśnień. Najgorsze, co rodzice mogą zrobić w tej sytuacji, to zacząć krzyczeć „Wyjdź stąd”, reagować nerwowo czy histerycznie.

Pamiętajcie, że wasz popłoch wzbudzi zaniepokojenie malca i może go przestraszyć.

Dziecko pomyśli, że stało się coś złego – ponieważ rodzice zachowują się, jakby zrobili coś niestosownego. Dlatego koniecznie zachowajcie spokój i zimną krew.

Zobacz: Kanibalizm w bajkach dla dzieci - czy czytać dzieciom makabryczne historie?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Co robić, gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni?

Na początek zorientujcie się, czy dziecko w ogóle cokolwiek widziało. Jeśli mieliście zgaszone światło lub kołdrę na sobie, bardzo możliwe, że maluch nawet się nie zorientował, że w sypialni dzieje się coś szczególnego... Zapytajcie smyka, dlaczego się obudził, czy może miał zły sen (jeśli przyłapał was w nocy).

Może się okazać, że wasza pociecha jest tak zaspana, że w ogóle niczego nie zauważyła, a brak ubrań zawsze można wytłumaczyć tym, że jest gorąco i duszno.

Jeśli jednak dziecko przestraszy się, zacznie płakać lub będzie wyraźnie zdziwione tym, co ujrzało, należą mu się wyjaśnienia.

Pamiętajcie, że kilkulatek, nawet najbardziej ciekawski, nie potrzebuje drobiazgowych wykładów na temat zachowań seksualnych typowych dla ludzi.

Wystarczy, jeśli spokojnie wytłumaczycie mu, że bardzo się kochacie, a kiedy dorośli ludzie się kochają, lubią się całować i przytulać nago. Wytłumaczcie dziecku, że w ten sposób dorośli (ale tylko dorośli) okazują sobie miłość.

Zobacz: Seksualność dziecka - co trzeba o niej wiedzieć? 

Przyłapani w łóżku: edukacja seksualna kilkulatka

Sytuacja, kiedy dziecko przyłapie rodziców podczas uprawiania seksu, zdarza się naprawdę często. Jeśli przytrafiła się również wam, potraktujcie ją z humorem, ale na przyszłość zadbajcie, by więcej się nie powtórzyła.

Dziecko nie powinno być świadkiem życia seksualnego swoich rodziców, ponieważ nie jest na to gotowe. Jeśli dociekliwy przedszkolak będzie często zadawał pytania dotyczące seksu lub dociekał skąd się biorą dzieci, a ty nie będziesz wiedziała, co odpowiedzieć, warto sięgnąć po książki, które to ułatwią.

Dzięki nim będziesz wiedzieć, co mówić dzieciom na temat seksu i jak dawkować tę wiedzę stosownie do wieku.

Zobacz: Jak rozmawiać z dzieckiem o intymnych częściach ciała?

Sprawdź, czy kochasz się bezpiecznie

Pytanie 1 z 10
Czy przyszli rodzice mogą uprawiać seks w pierwszym trymestrze ciąży?