Przyłapani w łóżku: jak się zachować, kiedy dziecko nakryje was w sypialni

2013-10-17 14:58 Elżbieta Oszer

Przyłapani w łóżku przez dziecko – czy to powód do paniki? Dziecko nakryło was w sypialni podczas miłosnych igraszek? Spokojnie. Taka sytuacja zdarza się większości rodzicom. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy zostaniecie przyłapani przez dziecko na uprawianiu seksu.

Gdy dziecko nakryje rodziców w sypialni podczas namiętnego zbliżenia, dorośli często wpadają w panikę i nerwowo starają się ukryć nagość. Ich zażenowane miny budzą niepokój, a często także płacz malca. Dziecko nie rozumie tego, co zobaczyło i domaga się wyjaśnień. Najgorsze, co rodzice mogą zrobić w tej sytuacji, to zacząć krzyczeć „Wyjdź stąd”, reagować nerwowo czy histerycznie. Pamiętajcie, że wasz popłoch wzbudzi zaniepokojenie malca i może go przestraszyć. Dziecko pomyśli, że stało się coś złego – ponieważ rodzice zachowują się, jakby zrobili coś niestosownego. Dlatego koniecznie zachowajcie spokój i zimną krew.

Przyłapani w łóżku: jak postępować z dzieckiem?

  • Na początek zorientujcie, się czy dziecko faktycznie „coś” widziało. Zapytajcie smyka, dlaczego się obudził, czy może miał zły sen (jeśli przyłapał was w nocy). Może się okazać, że wasza pociecha jest tak zaspana, że w ogóle niczego nie zauważyła, a brak ubrań zawsze można wytłumaczyć tym, że jest gorąco i duszno.
  • Jeśli jednak dziecko przestraszy się, zacznie płakać lub będzie wyraźnie zdziwione tym, co ujrzało, należą mu się wyjaśnienia.
  • Pamiętajcie, że kilkulatek nawet najbardziej ciekawski, nie potrzebuje drobiazgowych wykładów na temat zachowań seksualnych typowych dla ludzi. Wystarczy, jeśli spokojnie wytłumaczycie mu, że bardzo się kochacie, a kiedy dorośli ludzie się kochają, lubią się całować i przytulać nago. Wytłumaczcie dziecku, że w ten sposób dorośli (ale tylko dorośli) okazują sobie miłość.

Przyłapani w łóżku: edukacja seksualna kilkulatka

Sytuacja, kiedy dziecko przyłapie rodziców podczas uprawiania seksu, zdarza się naprawdę często. Jeśli przytrafiła się również wam, potraktujcie ją z humorem, ale na przyszłość zadbajcie, by więcej się nie powtórzyła. Dziecko nie powinno być świadkiem życia seksualnego swoich rodziców, ponieważ nie jest na to gotowe. Jeśli dociekliwy przedszkolak będzie często zadawał pytania dotyczące seksu, na które krępujecie się otwarcie i szczerze odpowiedzieć, postarajcie się dowiedzieć, jak w przystępny i dostosowany do wieku dziecka sposób rozmawiać z nim o seksie i prokreacji. W księgarniach jest wiele publikacj na ten temat, które warto przeczytać. Znajdziecie w nich wiele praktycznych rad, co mówić dzieciom na temat seksu i jak dawkować tę wiedzę stosownie do wieku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka